+ İSLAMGREEN34 NEW WORLD » SANAL ALEM ANEKTODLARI 1. BÖLÜM  » 3 - SANAL ALEM - SANAL ALEM VE MÜSLÜMAN GENÇLİK İLE İLGİLİ ARAŞTIRMALAR 1. BÖLÜM (Moderatör: İman_Power)
 SANAL ALEM - YALAN VE GÜNAH MEKANI - LÜTFEN TIKLAYINIZ

Kullanıcı Adı: Beni Hatırla?
Şifre:
Sayfa: [1]
Konu: SANAL ALEM - YALAN VE GÜNAH MEKANI - LÜTFEN TIKLAYINIZ  (Okunma Sayısı 4808 defa) Seçenekler Arama
« : Ekim 28, 2008, 10:03:31 ÖÖ »
admin
Ziyaretçi
SANAL ALEM - YALAN VE GÜNAH MEKANI - LÜTFEN TIKLAYINIZ

SANAL ALEM - YALAN VE GÜNAH MEKANI - KONU İÇİN ALTTAKİ LİNKİ TIKLAYINI Z

Yalan günahların en çirkini
ayıpların en fenası kalbleri karartan bütün kötülüklerin başıdır.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: Peygamber efendimiz Hz.Muhamm ed s.a.v
yalan söyleyenin ağzının bir taraftan kulağına kadar demir çengelle yırtılacağını
diğer tarafa geçildiğinde önceki yırtılan tarafın iyi olacağını
sonra iyi olan tarafın tekrar yırtılarak bu şekilde kıyamete kadar
kabrinde azabın devam edeceğini bildirmiştir. (Buhari)

YALAN VE GÜNAH MEKANI SOHBET CHAT KONU İÇİN LÜTFEN ALTTAKİ LİNLERİ TIKLAYIN

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=499590

İnternetteki sanal ortamda söylenen yalan da günahtır     
Sanal âlemde söylenen yalanların masum olduğunu, kimseye bir zararı olmadığını söyleyenlerin aksine uzmanlar bu yalanların, gerçek hayatta söylenen yalanlard an bir farkı olmadığını söyledi.

İnternette sanal ortamda takma isim ve meslekle yapılan sohbetler in dinen uygun olmadığını söyleyen Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Erbaş, kişilerin gerçek hayatta birbirler ine yalan söylemesi nasıl haramsa, sanal ortamda da söylenen yalanların haram olduğunu kaydetti. Sanal ortamdaki sohbetler in yalanı 'sıradanlaştırdığını' ve gerçek hayatta da bunun yansımalarının görüldüğünü vurgulaya n Erbaş, "Çok tehlikeli bir yoldayız. Artık, internett eki yalan sohbetler cinayete kadar gidiyor." dedi. Prof. Erbaş, bugün hayatın neredeyse bir parçası olan çetleşmede bilinen fakat önemsenmeyen bir tehlikeni n altını çizdi. Sanal ortamda kişilerin genelde kişiliğini, mesleğini, eğitim düzeyini, evli-bekâr gibi gerçek bilgileri saklayara k sohbet ettiğini dile getiren Erbaş, "Yalan, yalandır. Yalanın gerçeği, sanalı olmaz. Yalan nerede olursa olsun kişiyi kötülüğe sürükler. 'Aman ne olacak nasıl olsa beni hiç kimse tanımıyor' deyip sanal âlemde yalan söylemenin de sonu çoğu zaman acı bitiyor. Sanal yalanlar sebebiyle evlilikle r sona eriyor, cinayetle r işleniyor, toplumun ahlaki yapısı giderek bozuluyor ." uyarısında bulundu.

Dinimizin, yalanı kesinlikl e yasakladığını belirten Erbaş, yalandan çok korkmak gerektiğini vurguladı. Erbaş, "Yalan, felaket demektir. Ne yazık ki bugün interneti n yanlış kullanımı yalanı körüklüyor. Sanal ortamda yalan artık sıradanlaştı. Bunun gerçek hayata yansımaları da var. Bu, zaten açıkça görülüyor. Gerçek bir Müslüman sanal ortamda da asla yalan söylemez. Yalan, her yerde yalandır. İnternet yalanı ne yazık ki bugün sıradanlaşıyor." diye konuştu.

İnterneti doğru kullanma dersi verilmeli

Çocuklara internett eki yalan çetleşmeden uzak durmaları konusunda ailelere de büyük sorumlulu k düştüğünü anlatan Erbaş, ilköğretimden başlayarak interneti n doğru kullanılması konusunda eğitim verilmesi nin faydalı olacağını söyledi. Erbaş, "Aileler de çocuklarına interneti n fayda ve zararlarını anlatmalıdırlar. Yalanın, her yerde yalan olduğu çocukların beynine kazınmalıdır. Bu durum okullarda da desteklen irse bu konuda bir bilinç oluşturulabilir." şeklinde konuştu. ZAMAN

http://ufoss.com/sanal-ortamda-msn-de-internette-soylenen-yalan-gunahmidir/

 Home  »  Islamiyet, Msn Chat Messenger  »  Sanal Ortamda, MSN de , internett e Soylenen Yalan Gunahmidi r?
Sanal Ortamda, MSN de , internett e Soylenen Yalan Gunahmidi r?

    * Çarşamba, Ocak 23, 2008, 15:14
    * Islamiyet, Msn Chat Messenger
    * 115 views
    * 1 yorum

İnternette Söylenen Yalan Günahİnternette sanal ortamda takma isim ve meslekle yapılan sohbetler in dinen uygun olmadığını söyleyen Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Erbaş, kişilerin gerçek hayatta birbirler ine yalan söylemesi nasıl haramsa, sanal ortamda da söylenen yalanların haram olduğunu kaydetti. Sanal ortamdaki sohbetler in yalanı ’sıradanlaştırdığını’ ve gerçek hayatta da bunun yansımalarının görüldüğünü vurgulaya n Erbaş, "Çok tehlikeli bir yoldayız. Artık, internett eki yalan sohbetler cinayete kadar gidiyor." dedi.

Prof. Erbaş, bugün hayatın neredeyse bir parçası olan çetleşmede bilinen fakat önemsenmeyen bir tehlikeni n altını çizdi. Sanal ortamda kişilerin genelde kişiliğini, mesleğini, eğitim düzeyini, evli-bekâr gibi gerçek bilgileri saklayara k sohbet ettiğini dile getiren Erbaş, "Yalan, yalandır. Yalanın gerçeği, sanalı olmaz. Yalan nerede olursa olsun kişiyi kötülüğe sürükler. ‘Aman ne olacak nasıl olsa beni hiç kimse tanımıyor’ deyip sanal âlemde yalan söylemenin de sonu çoğu zaman acı bitiyor. Sanal yalanlar sebebiyle evlilikle r sona eriyor, cinayetle r işleniyor, toplumun ahlaki yapısı giderek bozuluyor ." uyarısında bulundu. Dinimizin, yalanı kesinlikl e yasakladığını belirten Erbaş, yalandan çok korkmak gerektiğini vurguladı. Erbaş, "Yalan, felaket demektir. Ne yazık ki bugün interneti n yanlış kullanımı yalanı körüklüyor. Sanal ortamda yalan artık sıradanlaştı. Bunun gerçek hayata yansımaları da var. Bu, zaten açıkça görülüyor. Gerçek Bir Müslüman Sanal Ortamda Da Asla Yalan Söylemez. Yalan, her yerde yalandır. İnternet yalanı ne yazık ki bugün sıradanlaşıyor." diye konuştu. İnterneti Doğru Kullanma Dersi Verilmeli Çocuklara internett eki yalan çetleşmeden uzak durmaları konusunda ailelere de büyük sorumlulu k düştüğünü anlatan Erbaş, ilköğretimden başlayarak interneti n doğru kullanılması konusunda eğitim verilmesi nin faydalı olacağını söyledi. Erbaş, "’Aileler de çocuklarına interneti n fayda ve zararlarını anlatmalıdırlar. Yalanın, her yerde yalan olduğu çocukların beynine kazınmalıdır. Bu durum okullarda da desteklen irse bu konuda bir bilinç oluşturulabilir."’ şeklinde konuştu.

Popularit y: 2% [?]
Benzer Konular

    * Benzer Konu Basligi Bulunamad i

    * Paylas
      Delicious Digg Design Float Mixx Reddit StumbleUp on Technorat i
    * Printable version

Etiketler: internett e Soylenen Yalan Gunahmidi r, MSN de, Sanal Ortamda
Yazar Hakkinda

ufoss yazi sayisi 342 .

1 Yorum on “Sanal Ortamda, MSN de , internett e Soylenen Yalan Gunahmidi r?”

    *
      mebarak19 79 wrote on 24 Ocak, 2008, 22:43

      Güzel bilgiler bunlar.
      Yalan dinimizin asla tasvip etmediği bir şey. İnsan ancak belirli durumlard a yalan söyleme hakkına sahip.

      Sanal ortamdaki yalan da aynı derecede günah.

      Ancak rumuz kullanmak bana göre yanlış bir şey değil. Önemli olan interneti kullanış amacınızdır.

      Eğer iş ve bilgi paylaşımı için kullanıyorsanız zaten medeni durumunuz hakkında yalan söylemeye gerek duyulmaz.

      En çok cinsiyet belirtmed e yalan ya da eksik bilgi verilir. Ki bunu bayanlar genellikl e zararlı bir takım zihniyetl erden korunmak için yaparlar.


http://www.webturkiyeportal.com/webforum/270256-chat-yaparken-soylenen-yalan-gunah-mi.html
http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage.php?s=article_more&id=2493
http://www.gencislam.com/forum/showthread.php?p=252652

  #1
Leyli Mavi
ZAMAN LAZIM....
 
Leyli Mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
Bulunduğu yer: TÜRK dilinin başkenti:)
Yaş: 18
Mesajlar: 1,098
Thanks: 384
Thanked 183 Times in 44 Posts
İtibar Gücü: 202 Leyli Mavi is an unknown quantity at this point
   
Exclamati on İnternet ortamında arkadaşlık dairesi içinde chat yapmak günah mıdır ?

internet msn ortamında karşıt cinsten tanıdık,
mesela okuldan bir arkadasla,veya yabancı biriyle,
arkadaşlık dairesi içinde, chat yapmak veya mesajlaşmak,
veyahutta sohbet sayfalarında yazışmak,
hal hatır sormak haberlesm ek caiz mi??


bu probleme bir açıklık getirmek gerekir ve cevabımız şudur

Bir müslümanın başka Müslüman kardeşleriyle ister karşılıklı isterse sanal ortamda olsun konuşup dertleşmesi güzel bir şeydir. Ancak bu aynı cins olanlar içindir. Bir erkeğin bir kadınla konuşması ise bazı yönlerden dikkat etmeyi gerektiri r.

Örneğin aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden olursa bu kesinlikl e doğru değildir. Bu konuda kişinin evli veya bekar olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha fazla olur.

Fakat dini konularda Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa elbette bunlar yasak olmadığı gibi sevabı da vardır. Ölçünüz bu olmalıdır. Bu ölçülerle hareket ettiğiniz zaman günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz.

İleride evlenecek iki çiftin, sadece yanlarında akrabalarından birer kişi bulunmak şartıyla bir yerde oturup yalnız konuşmaları caizdir, hatta sünnettir. Fakat flört tarzı ilişkilerde kadın ve erkeğin yanlarında akrabaları bulunsa bile konuşmaları caiz değildir. Dinimiz zinayı yasakladığı ve haram saydığı gibi zinaya götüren yolları da tıkamış ve haram saymıştır.

Aynı şekilde de internett en tanışılan birisi ile istediğiniz gibi havadan sudan konuşmak ve chatleşmek caiz değildir. şayet ona islamiyet i anlatıp sevdirmey e çalışsanız o başka meseledir . Yoksa başka tarzda konuşup sohbet etmek insanı yanlış neticeler e götüreceğinden caiz görülmemektedir.
Ayrıca Sağlam ailelerin ve aile bağlarının kurulabil mesi ve tesis edilebilm esi için, evliliğin sağlam temellere dayandırılması gerekir. Bu nedenle, İslamiyet görücü usulü teşvik etmekle beraber, adayların birbirler iyle görüşmesini de esas kabul etmiştir.

fakat helal dairesind en ayrılmamak müslümanın vazgeçilmez unsuru olmalıdır..

Buradan yola çıkarak diyebilir iz ki, birbirler ini hiç tanımayan ve ailece de tanışmayan iki kişinin internett e birbirler ine verdikler i ifadelere güvenip de evlilik gibi ciddi bir işe yeltenmem eleri gerekir. Çünkü, bu şekilde ki bir tanışma hüsran ile sonuçlanabilir. Bizim kanaatimi z sizin veya herhangi bir insanın böyle bir yöntemle evliliği seçmemesidir.

yine buradan yola çıkarak şunuda eklemekte yarar var sanırım.. bir erkek bir bayan zaruret olmaksızın yüz yüze olmasa dahi ister msn ister sohbet sayfalarında istediği gibi konuşamaz bu mevzuda islam gereken cevabı vermiştir ateşle barut sizce nekadar yan yana durabilir?Neyve son olarak şunu eklemekte yarar görüyoruz ve diyoruz ki:
ey iman nuru ile haşr olan mümin ve müminat,
müslüm ve müslümat ''''efela ta'gilun''' aklınızı kullanmıyormusunuz:. buyuruyor ALLAH (c,c)

evet hakikat ruhu ile hareket edip..


sığındım zatı hakka gel gidelim,
biz hakkı hak, batılıda batıl bilelim. İNŞ.selam hakka tabi olan kulların üzerine olsun
esselamüala menittebe al hüda..
« Son Düzenleme: Mart 07, 2010, 01:32:53 ÖS Gönderen: admin » Logged
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC
LinkBacks Enabled by LordReco | FoRuMBoL Themes