+ ISLAMGREEN34 NEW WORLD » WEB INTERNET SITES TECHNOLOGY POWER  » CHAN-SERVER CAPTAIN (Moderatör: İman_Power)
 CHAN-SERVER CAPTAIN

Kullanıcı Adı: Beni Hatırla?
Şifre:
Sayfa: [1]
Konu: CHAN-SERVER CAPTAIN  (Okunma Sayısı 9903 defa) Seçenekler Arama
« : Şubat 01, 2009, 01:23:10 ÖS »
admin
Ziyaretçi
CHAN-SERVER CAPTAIN

CHAN-SERVER CAPTAIN

ChanServ Komutları  
REGISTER KOMUTU
öncelikle açmak istedigin iz.. Yeni kanala giriyorsu nuz..kana lda @ yani OP sunuz.
.komut: "/msg chanserv register #kanal sifre tanitim topic"
örn: "/cs register #sohbet Kanala Hosgeldin iz.."

IDENTIFY KOMUTU
Ayni nickte oldugu gibi chanserv'in sizi tanimasi ve kanalda ilgili en yüksek Kisi olmaniz için Bu yapmaniz gerekli
komut:"/msg chanserv identify #kanal sifre"
Örn: "/cs identify #sohbet 123456 "

ACCESS KOMUTU
Bu komut kanaldaki Kisilerin yetki seviyesin i belirler. .Bu seviye kisinin kanal ayarlarin da degisikli k yapmasina imkan verir..Si z Kendini accessini zden daha az bir kisiye verebilir siniz..me sela sizinki 5 baskasina 4 acc verebilir siniz..Ma ximum acc 9999'dur Add (ekle) del (sil) list (liste)
komut: "/msg chanserv access #kanal add nick 5 komut: "/msg chanserv access #kanal del nick komut: "/msg chanserv access #kanal list Bu sizin kisiye 5 acc vermenizi saglar..
Örn: "/cs access #sohbet add nick 9999"

AKICK KOMUTU
Bu Sizin kanala girmesini istemedig iniz kisileri kanala sokamazla r..Yani Bir Nevi yasak gibi..! Add (ekle) del (sil) List (Liste)
komut: " /msg chanserv akick #kanal add *sex*!*@*burasi saygin bir kanal..!!"
Örn: " /cs akick #sohbet add nick*!*@*"

SET KOMUTU
set Komtu tek basina kullanilm az.
Kullanimi söyledir; " /msg chanserv set #kanal parametre" komutlari n bazilari "keeptopic, topiclock, entrymsg, secureops, opnotice, opguard, vs.."

VOP/AOP/SOP KOMUTU
bir kimseye vop/aop/sop verir.. .
komut: " /msg chanserv AOP #sohbet ADD nick "

COUNT
bir kanaldaki vop/aop/sop/akick sayisini gösterir ..
komut: " /msg chanserv COUNT #sohbet

DEOP
birkimsen in opunu alir. .
komut: " /msg chanserv DEOP #sohbet nick "

DROP
bir kanali kapatir..
komut: " /msg chanserv Drop #sohbet"

INFO
bir kanalin infosunu gösterir..
komut: " /msg chanserv info #sohbet "

MDEOP
kanaldaki herkesi deop eder ama founder deop olmaz. .
komut: " /msg chanserv mdeop #sohbet "

MKICK
kanaldaki herkesi atar ve invite only yapar...
Komut: " /msg chanserv MKICK #sohbet "

UNBAN
kanalda baninizi kaldirirs iniz.
komut: " /msg chanserv unban #sohbet me" veya herkesi komut: "/msg chanserv unban all"

WHY
kanalda nicin op oldugunu gösterir..kimin nicki ile.. .
komut: " /msg chanserv why #sohbet nick "

SET
Kurdugunu z herhangi bir kanalin kurulumun u optionlar ini ayarlamak için kullanili r. .
Komut : /chanserv set #kanal modules
Örn: /cs set #sohbet moduls

FOUNDER
founder Kanalin founderin i degistirm ek için kullanili r. Komutu kullandig iniz anda kullanmak ta oldugunuz nickin founder olmasini saglar. Tabii komutu kullanmak icin kanalin sifresini identify etmis olmaniz gerekiyor .
Komut: /chanserv set #kanal founder
Örn : /chanserv set #sohbet nick

PASSWD
Kanalin sifresini degistirm ek için kullanili r Kullanmak için kanalin sifresini identify etmis olmak gerekiyor .
Komut : /chanserv set #kanal passwd yenisifre
Örn : /chanserv set #sohbet passwd 123456

DESC
Kanali kurarken koydugunu z descripti oni degistirm ek için kullanili r. Kanalin sifresi identify edilmis olmalidir .
Komut : /chanserv set #kanal desc yeni_desc ription
Örn : /chanserv set #sohbet desc Hosgeldin iz..

MLOCK Kanalin bir çok ayari bu komutla kilitleni r. Herhangi bir opun kanalin ayarlari ile oynayamam asi için kullanili r. En ideal sekli +ntr-ispklmR olmasidir .
Komut : /chanserv set #kanal mlock +-ntrispklmR
Örn : /chanseerv set #sohbet mlock + -ntrispklmR

OPGUARD
Kanalda aop ve soplarin disinda kimsenin op olamamasi için kullanili r. Küçük kanallar için tehlikeli dir. Kanalda op kalmama ihtimali vardir.
Komut : /chanserv set #kanal opguard on|off
Örn : /chanserv set #sohbet opguard on

KEEPTOPIC
Kanalda kimse kalmadigi zaman topicin kaybolmam asi için kullanili r. .
Komut : /chanserv set #kanal keeptopic on|off
Örn : /chansrv set #sohbet keeptopic on

URL
Kanalin Sayfasini kanala url yapmak icin kullanili r.
Komut : /chanserv set #kanal url web adresi
Örn: /chanserv set #sohbet url www.hasre tiz.org

IDENT
Kanalda nickini identify etmeden aop ve soplarin chanservd en op alip alamamala rini düzenler. On oldugu zaman chanserv identify edilmeden hiçbir nicke op vermez.
Komut : /chanserv set #kanal ident on|off
Örn : /chanserv set #sohbet ident on

RESTRICT
On oldugu durumlard a kanala aop ve soplardan baskasi giremez.
Komut : /chanserv set #kanal restrict on|off
Örn : /chanserv set #sohbet restrict on

TOPICLOCK
Kanalda topic degistirm e level ini belirler. Hangi seviye ayarlanir sa o seviye ve üzeri topic degistire bilir.
Komut : /chanserv set #kanal topiclock on|sop|founder
Örn: /chanserv set #sohbet topiclock on sop(ali)

LEAVEOPS
Kanalda hic op kalmadigi zaman son op çikar çikmaz chanserv kanalda duran birine op verir. Kimse yokken ilk girene op verir.
Komut : /chanserv set #kanal leaveops on|off
Örn : /chanserv set #sohbet leaveops on

UNSECURE
Kanalda güvenligin eksik olmasi demektir.
Komut : /chanserv set #kanal unsecure on|off
Örn :/chanserv set #sohbet unsecure on

PRIVATE
Kanalin özel kanal oldugunu gösterir.
Komut : /chanserv set #kanal private on|off
Örn : /chanserv set #sohbet private on

SOP
Süper operator(sop) yapmak için founderla r kullanabi lir. Founderla rin bir nicki sop ve ya aop yaparken onun register edilmis olmasina dikkat etmeleri tavsiye olunur. Silerken nick yerine sadece listede ki numara da kullanila bilir.
Komut : /chanserv sop #kanal add|del nick
Örn : /chanserv sop #sohbet add nick

AOP
Herhangi bir kisiye aop=auoto op vermek icin kullanili r. Founder ve soplar kullanabi lir bu komutu.
Komut : /chanserv aop #kanal add|del nick
Örn : /chanserv aop #sohbet add nick

KISALTMAL AR
/cs (chanserv)
/ns (nickserv)
/ms (memoserv)
del (silme)
add (verme)
+v (voice verme)
-v (voice alma)

HELPER SINAV

http://www.limon.gen.tr/anope-service/irc-makaleleri/helper-sinav-sorulari.html

Help Sınav Soru 1 : Özelimde bulunan 12 kişiye ” iyi akşamlar ” yazıp sunucudan çıkmak istiyorum . Yalnız 10 saniye içinde Sadece bu mesajıma karşılık veren kullancılara, gönderdiğim ” iyi akşamlar ” mesajını gönderdikten 10 saniye sonra ” teşekkürler ” mesajnı yazıp sunucunda n hangi komutla çıkabilirim ?
Cevap 1 : //qme iyi akşamlar. /close –m //timer 1 10 /qme Teşekkürler /quit yada //qmsg iyi akşamlar. /close –m //timer 1 10 /qme Teşekkürler /quit

Help Sınav Soru 2 : Alternati f nickimi nasıl değiştirebilirim ?
Cevap 2 : /anick nick

Help Sınav Soru 3 : #Sohbet Kanalının Levels ayarlarının bir kısmı şöyledir. –>> ( Kick : 40) – (acc-list : 40) (akick : 40) – (acc-change : 50). Kanalda access seviyem 40 olmakla birlikte kanalda deop durumunda yım. #Sohbet kanalında op olmadan uygunsuz bulunan ” sexxi ” nickini, banlanmasını sağlayıp ” Nickinizi değiştirip kanala ondan sonra girin ” mesajı ile atılmasını nasıl sağlayabilirim ?
Cevap 3 : //cs akick #Sohbet add sexxi!*@* Nickinizi değiştirip kanala ondan sonra girin… /cs akick #Sohbet enforce

Help Sınav Soru 4 : Kullanmış olduğum mircde, notice msg larının kırmızı renkte gözükmesi için hangi komutu uygulamam gerekir ?
Cevap 4 : /color notice 4

Help Sınav Soru 5 : #Sohbet, #Oyun ve #Radyo kanallarından, Client tabanlı hangi komutu uyugulars am, bu kanallard an aynı anda çıkmış olurum ?
Cevap 5 : /leave #Sohbet,#Oyun,#Radyo

Help Sınav Soru 6 : salla nickini #Muhabbet kanalından 2 dakikalığına banlayıp , “Go Home ” mesajı yazdırarak atmak istiyorum . Bunu Client Tabanlı hangi komut ile yapabilir im ?
Cevap 6 : /ban –ku120 #Muhabbet salla Go Home

Help Sınav Soru 7 : “Limon.gen .tr sunucsund a /namesx ” yapıyorum “NAMESX Unknown command” cevabını alıyorum. Ama sunucu bilgileri ne baktığımda ” NAMESX ” komutunun var olduğunu görüyorum. Neden sunucu bilgileri ne ” NAMESX ” yazmışlar ? Bole bir komut varsa nasıl uygulayab ilirim ve uygulayac ağım bu komut ne işe yarıyor olacak ? Açıklarmısınız.
Cevap 7 : “/namesx ” diye bir komut yoktur. Başka şekliyle Komutun asıl kullanımı “/names #kanal ” şeklindedir. Bu komut ile kanalda bulunan kullanıcıların, kanalda bulundukl arı durumları ile listeleme yapabiliy oruz. (sahip olduğu o anki qohva prefixler iyle birlikte.) Sunucu bilgileri ne ” NAMESX ” in yazılmasının sebebi ise; bir önceki ircd versiyonl arında sadece kanalda bulunan nickler listeniyo rdu. Yani sahip olduğu prefix ler gözükmüyordu. Bazı ircd versiyonl arında ise kanala ilk girdiği posizyon baz alınıp ona gore listeleme oluyordu. Yani kanal içinde sonradan mode ile aldığı prefixler listeleme de göz önünde olmuyordu . Görülüyor ki şimdiki ircd versiyonl arında names komutunda ki bu yenilik yüzünden sonuna “X” takısı eklenmiş oluyor.

Help Sınav Soru 8 : Kaç tane kanala girdiğimi nasıl öğrenebilirim ?
Cevap 8 : ///say $chan(0) yada $chan + tab tuşuna basılarak.

Help Sınav Soru 9 : Hangi ircd tabanlı komutlar ile özelimi herkeze kapatabil irim. ? Sunucudan kopup tekrar bağlanmam durumunda bu komutlar yine aktif olur mu ?
Cevap 9 : /mode nick +D ve /silence + “Sunucudan disconnec t olup tekrar girildiği durumda bu komutlar geçerli olmamış olur.”

Help Sınav Soru 10 : Kanalımda access yetkisine sahip 15 kişi var. Wildcards karekterl erini ve ignore komutunu kullanmad an, bu 15 kişininde özelime yazmasını nasıl engelleye bilirim ?
Cevap 10 : ignore komutunu kullanama dığımız için bunu anca silence komutu ile yapabiriz . Sunucumuz da silence ye ekleyebil diğimiz maximum nick sayısıda; ” /version ” komutu yapıldığında “SILENCE=10 “olarak gözükmüş olacaktır. Wilcard karekterl erini kullanama dığımızdan dolayı 15 kişiyide özelinizden engelleye memiş olursunuz .

Help Sınav Soru 11 : “/ajinvite on ” yapıp otomatik davet edilmem durumunda, direk davet edilen kanala girmiş oluyorum. Yalnız ayrı ayrı iki serverda bulunduğum için, sadece bir serverda bu ozelliğin aktif olmasını istiyorum . “/ajinvite off ” yapmam durumunda ne gibi durumla karşılaşabilirim. Sadece bir serverda otomatik invitenin aktif olması için ne yapmam lazım ?
Cevap 11 : “/ajinvite off ” yapılması durumunda bulunduğunuz iki serverda da otomatik invite girişiniz engellenm iş olur. “/ajinvite on ” yapıldıktan sonra aktif olmasını istemediğiniz serverda ” /ignore –i *!*@* ” yaparsanız işleminiz gerçekleşmiş olur.

Help Sınav Soru 12 : Kullanmış olduğum nick üzerinde ” /ns set kill immed ” komutunu uyguladığım halde, sunucuya kopup tekrar bağlandığımda nick şifremi rahatlıkla girebiliy orum. Bunun nedeni ne olabilir ?
Cevap 12 : Nickinizi n kill opsiyonun u pasif hale getirebil ecek, nickiniz için access giriş eklenilmiş. Access girişinde aktif olması için secure opsiyonu off durumuna getirilmiş. Yani ” /ns set kill immed ” komutunda n önce nickinizd e /ns set secure off ve /ns access add *@* ” komutlarını uygulamışsınız.

Help Sınav Soru 13 : ” /ns status nick ” komutunu uyguladığım nicklerde “0” değerini alan kullanıcıların özelime yazı yazmasını istemiyor um. Bunu nasıl yapabilir im ?
Cevap 13 : /mode nick +R

Help Sınav Soru 14 : Kanalıma sadece h , e, l ve p nicklerin in girmesini istiyorum . Bu 4 nickinde kanaldan banlanıp atılması durumunda ” e ” nicki hariç diğer 3 nickin girmesini istemiyor um. Kanalımda bulunan ” r ” nickine voice vererek bunu nasıl yaparım ?
Cevap 14 : /mode #kanal +iIIIIev h e l p e r yada /mode #kanal +iIIIIev h!*@* e!*@* l!*@* p!*@* e!*@* r

Help Sınav Soru 15 : Kayıtlı Limon nicki haricinde ki tüm kullanıcıların; kanalımdaki banların hepsini sıfırlamasını, hangi komut satırı ile sağlamış olurum ?
Cevap 15 : //cs levels #kanal set clear 0 /cs access #kanal add Limon -1

Help Sınav Soru 16 : “/ns set kill immed ” komutu ile nickimin identify süresini ” 0 ” yaptım. Kill opsiyonla rında oynama yapmadan, bundan sonra hangi komutları uygursam; sunucuya sonraki girişlerimde, kullanmış olduğum nick online gözüksün ?
Cevap 16 : ” /ns set secure off ” ve /ns access add *@* ” komutları ile bunu sağlamış olursunuz .
Help Sınav Soru 17 : Limon isminde bir timer (zamanlayıcı) açıp, her 1 dakikada kendime otomatik ping atılmasını istiyorum . Fakat uyguluyac ağım bu zamanlıyıcının, açmış olacağım diğer server pencerele rinden hangisind e bulunuyor sam o pencerede bu zamanlayıcının çalışır durumda olmasını istiyorum . Bu isteğimi hangi komut satırı ile giderebil irim ?
Cevap 17 : ” /timerLimon –i 0 60 /ping $me ” yada ” /timerLimon –i 0 60 /ctcp $me ping ”

Help Sınav Soru 18 : ” /who +cnuh-mas #Mirc *x* *y* *xy* o eurasia.L imon.gen. tr ” komutu ile ne yapmış oluruz ?
Cevap 18 : Mirck analında; nickinde x geçen, identinde y geçen, hostundan xy geçen, eurasia.L imon.gen. tr linkinden bağlanmayan ircop ve away olmayan kullanıcıları listelemiş oluruz.

Help Sınav Soru 19 : “/who nick ” komutunda cıkan bilgi satırında; belirtmiş olduğum nickin en son girdiği kanalın gözükmemesinin nedenleri neler olabilir ?
Cevap 19 : a- Nick Hiç bir kanala giriş yapmamıştır. b- Bulunmuş olduğu tüm kanallar +s veya +p kipini almıştır. c- nick “/mode nick +p ” komutu ile bulunmuş olduğu kanalları gizlemiştir.

Help Sınav Soru 20 : Daha onceden açmış olduğum ve aktif olan 32 adet timer (zamanlayıcı) dan, 20 ’den 29 ‘a kadar olanını nasıl görebilirim ?
Cevap 20 : ” /timer2? ” komutu ile 20 ’den 29 ‘a kadar olan zamanlıyıcıları listelemiş olurusunu z.

Help Sınav Soru 21 : Kanalımda bulununan yetkisiz MircLimon nickinin, 2,5 dakikalığına nick değiştirmesini ve konuşmasını istemiyor um. Kanalımda bunu tek bir komutla sadece MircLimon nickine nasıl uygularım ?
Cevap 21 : /ban –u150 #kanal MircLimon ” Kanalınızda yetkisiz bir nicke ban komutunu uyguladığınızda hem nick değişmesine, hemde konuşmasına engel koymuş olursunuz . ”

Help Sınav Soru 22 : Kanalımda ” /mode #kanal +f [3c#C2,5j#i2]:10 ” komutunu uygulayıp 10 saniye içinde kanalıma 3 ctcp mesajı gonderilm esi halinde 2 dakikalığına +C moduna 10 saniye içinde 5ten fazla giriş olması durumunda kanalı 2 dakikalığına +i moduna geçmesini sağlamış oldum. Birde 10 saniye içinde 4 taneden fazla nick değişimi olmamasını nasıl sağlarım ? Bu ufak eklenti için hangi komutu uygulamam gerekir ?
Cevap 22 : /mode #kanal +f [3c#C2,5j#i2,4n]:10 Açıklama : /mode #kanal +f [4n]:10 yapmamız durumunda bir onceki +f modesile yaptığımız uygulamal arın geçerli olmamasını sağlamış oluruz. Bizden istenilen eklentini n ancak bir onceki +f modesi ile yapılan parametre ler ile birlikte yapılması gerekir.

Help Sınav Soru 23 : Bulunduğum #Eğitim kanalında yetkili yani accesli olmadığım halde “/mode ” komutu ile arkadaşım tarafından koruma (&) verildim. Limon nickli arkadaşımın bana telefon açıp 1-2 saat içinde #Radyo kanalında olacağını bildirmes i sonucu ona bir jest yapmak istedim. Bu jest ise kendisini n kanala girer girmez benim tarafımdan op olmasını sağlamam olacağını düşündüm. Yalnız her girene op değilde sadece ona mahsus olsun istiyorum . Timer komutunu kullanmad an, şu anda bunu nasıl yapabilir im ?
Cevap 23 : /pop 0 #Eğitim Limon

Help Sınav Soru 24 : Özelimde buluanan pencerele r ve status penceresi hariç, sadece bulunduğum kanallard aki tüm yazılanları nasıl temizleri m ?
Cevap 24 : /clearall –n yada /clear –n

Help Sınav Soru 25 : User sayısı 30 ve kanal ismi 30 harften az olan kanalları en kısa yoldan nasıl listeyebi lirim ?
Cevap 25 : /raw list >29,<31,#*,!#?NeyNeyNeyNeyNeyNeyNeyNeyNey??*>Help Sınav Soru 26 : Client tabanlı hangi komutu uygularsa m bulunduğum kanaldaki ban listesini görmüş olurum ?
Cevap 26 : /channel #kanal

Help Sınav Soru 27 : Op olduğum #Help kanalında, sadece bir kullanıcı için iki girişi arasındaki fark en az 12 saniye olsun istiyorum ? Chanserv Set komutuna yetkili olmadığım #Help kanalında, bunu nasıl yapabilir im. ?
Cevap 27 : /mode #help +j 1:12

Help Sınav Soru 28 : ” # ” işaretini kullanmad an kanal levels de accessin default değerlerini nasıl öğrenebilirim ?
Cevap 28 : /cs help access levels

Help Sınav Soru 29 : Internet bağlantısının kesildiği veya aşırı derecede zaman aşımına uğradığı zamanlard a ” Ping time out ” çıkış mesajını alıyorum. Bunu bulunduğum network nasıl anlıyor ? Kısa sürede beni network un dışına atıyor. Nasıl gerçekleşiyor bu durum açıklarmısınız ?
Cevap 29 : Server tarafından her kullanıcıya “ping pong ! ” mesajı gönderilir. Yani server kullanıcıya Ping (ordamısın) der ve pong ! (burdayım ) yanıtını almaya çalışır. Servisler bunu her kullancıya ” /raw ping nick ” yaparak sağlamış olur. “Ping pong” mesajı her 4-5 dakika arasında bir gönderilir. Ircd, bu sürede kullanıcıdan Pong yanıtını alamazsa ” Ping time out ” cıkış msg ile kullanıcıyı quit ettiriyor .

Help Sınav Soru 30 : Sunucumuz da “/version ” komutunu uygulayar ak bir kanalın maximum ban listesini n 150 olduğunu gördüm. Ama bazı durumlard a bu sayının üstüne cıkıldığını gördüm. Hangi nedenler bu sayının üstüne cıkılmasına sebeb olmuştur. ?
Cevap 30 : Kanalda Kısıtlı erişim mevcut olması durumunda, yetkisiz kişilerin kanala girip servisler tarafından atılması durumunda n kaynaklan abilir. Akick Listesind e bulunan kişilerin servisler tarafından atılmasından kaynaklan abilir. Kanalın access listesind e -100 ve -999 arasında bulunan kişilerin servisler tarafından atılmasından kaynaklan abilir.

Help Sınav Soru 31 : Kanalımda sadece ilk giren op olabilsin . Ondan sonraki girişlerde bende dahil hiç kimsenin prefix işaretlerinden hiç birini almasını istemiyor um. Yalnız kanal içinde; accessli yani yetkili kişiler chanserv yolu ile kanalda bulunduğu posizyonu alabilsin ler. Bunu nasıl yapabilir im ?
Cevap 31 : //cs set #kanal leaveops on /cs levels #kanal dis q /cs levels #kanal dis autoprote ct /cs levels #kanal dis autoop /cs levels #kanal dis autohalfo p /cs levels #kanal dis autovoice

Help Sınav Soru 32 : Kanalımda 10 saniyede içinde kişi başına 5 msgdan fazla atılmamasını kalıcı bir komutla nasıl gerçekleştiririz ?
Cevap 32 : /cs set #kanal mlock +f 5:10 , /cs set #kanal mlock +f [5t]:10 ve /cs set #kanal mlock +f [5t#k]:10

Help Sınav Soru 33 : Kanalımdaki yetkili kişilerin kanaldaki yetkileri ni , sunucuya kendileri ni “/identify şifre ” komutunu uygulayıp tanıtan kişilerin almasını istiyorum . Bunu nasıl yapabilir im ?
Cevap 33 : /cs set #kanal secure on

Help Sınav Soru 34 : ” /ns set info nick ” komutunda nick yerine mircLimon yazarsam ne gibi bir sonucu alırım ?
Cevap 34 : Nickinizd eki bilgi satırını mircLimon olarak değiştirmiş olursunuz .

Help Sınav Soru 35 : Casper nickli kullanıcı, sahibi olduğum kanala giremesin . Ban komutunu uygulamad an (chanserv banlarıda dahil), CasPer nickli kullanıcının kanala girişini nasıl engelleri m. Casper Nickli kullanıcı dışında kanalıma herkez bir şekilde girebilsi n. Bunu nasıl yapabilir im ?
Cevap 35 : //cs set #kanal mlock +i /cs levels #kanal set invite 0 /cs access #kanal add casper -1 “/cs invite #kanal ” yaparak casper nickli kullanıcı haricinde kanala herkez giriş yapabilir . (-1) access ile casper nickli kullanıcının yetkisi kısıtlanmış olur.

Help Sınav Soru 36 : Herhangi bir kullanıcının kullanmış olduğum Mirc in versionun u nasıl öğrenebilir ?

Cevap 36 : /ctcp nick version komutu ile öğrenebilir.

Help Sınav Soru 37 : “ /who Casper ” komutuna karşılık ” * CasPer Hr* :0 ReaL ” bilgisini alıyorum. Bu satır bilgisind e bulunan, 2 adet “*” karekteri neyi ifade ediyor ?
Cevap 37 : Bilgi satırındaki ilk “*” karekteri nin anlamı, CasPer nickinin hiç bir kanalda bulunmadığını yada nickine “/mode nick +p” komutunu uygulatıp, bulunmuş olduğu kanalların gözükmemesini sağlamış olmasıdır. Hr in bitişiğindeki “*” karekteri de kendisini n ircop olduğunu bildirir.

Help Sınav Soru 38 : Şifresini unuttuğum nickin düşmesini bekleyip ve görmek amacı ile belli periyotla r arasında (10 günde bir ) aynı nick üzerinden sunucuya bağlandım. 1 ay sonunda şifresini unuttuğum nickin hale düşmediğini gördüm. Bu neden kaynaklan abilir ?
Cevap 38 : Nickinizd e daha once uygulamış olduğunuz komutlard an kaynaklan abilir. Bunlar ; /ns set secure off ve /ns access add *@* komutlarıdır. Secure opsiyonu off yaparak nickinize tanımış olduğunuz access girişin aktif olmasını sağlamışsınız. Access girişindeki ident ve host kısmı sınırsız olduğu için herhangi bir ident yada host ile nickinizi sunucuya tanıtmış olduğunuzdan dolayi 10 günde bir nickinizi şifresiz ident etmiş olursunuz .

Help Sınav Soru 39 : #Sohbet , #Zurna ve #Muhabbet kanallarına nick şifremi girdiğim gibi bu kanallara servisler tarafından otomatik girişim sağlansın. Nasıl Yapabilir im ? Bunu Tek bir satırda yapabilir miyim ? Nasıl ?
Cevap 39 : ///ns ajoin add #Sohbet /ns ajoin add #zurna /ns ajoin add #Muhabbet

Help Sınav Soru 40 : Nickimin url adresini, nickime info komutunu uyguladıklarından görmelerini istemiyor um. Nasıl yaparım ?
Cevap 40 : /ns unset url

Help Sınav Soru 41 : 255.25.45 6.96 ip adresi ile sunucuya bağlandığımda, sahibi olduğum #ayna kanalındaki yetkileri me , nick şifremi girmeden nasıl sahip olabiliri m ?
Cevap 41 : ///ns access add *@255.25.456.96 /cs set #ayna secure off /ns set secure off

Help Sınav Soru 42 : #Sohbet kanalında ki (+qa) kipine sahip kullanıcıları bir komut ile listeleme yapabilir miyim ? Neden Listeleri m ? Neden Listeleye mem ?
Cevap 42 : ” //mode #Sohbet +q /mode #Sohbet +a ” yada ” //mode #Sohbet q /mode #Sohbet a ” , “/mode #Sohbet +qa ” şeklindeki listeleme yi yapamıyoruz. Ancak iki komut bir satırda bu işlemi gerçekleştirebiliriz.

Help Sınav Soru 43 : Bulunduğum kanalda sunucudak i away olan kullanıcıların listesini alabilirm iyim ? Neden alabiliri m ve komut nasıl olur ? Neden listeyeme miş olabiliri m ?
Cevap 43 : ” /who +a ” komutu ile sunucuda away modunda bulunan kullanıcıların listesini alabilmen iz için, en az İrcop olmanız gerekir.

Help Sınav Soru 44 : Bana kimsenin yazmasını istemiyor um ne özelden ne de başka türlü hiç bir mesaj istemiyor um ama bana öyle bir komut verinki serverdan disconnec t olup tekrar connect olsam da bu komut aktif olsun. Nasıl yapabilir im ?
Cevap 44 : /ignore *!*@*

Help Sınav Soru 45 : Kanalıma ” /cs set #ankara mlock +iptKl-nVm 19 ” komutunu uyguladığımda, kanalımda olmayıp kanal dışında bulunan kullanıcı kanalıma mesaj gönderebilir mi ? Neden gönderemez ? veya Nasıl gönderebilir ?
Cevap 45 : Kanal +i modunda olmasına rağmen +K kipi ile Knock komutunun kanala uygulanma sına izin verilmemiştir. Fakat -n modu ile kanal dışında bulunan kullanıcı “/msg #ankara mesaj” şeklinde belirtmiş olduğu mesaj ı kanala gönderebilir.

Help Sınav Soru 46 : Sunucudan kopup tekrar bağlanmam durumunda bile, her 30 saniyede bir Geveze nickine whois çekmek istiyorum . Nasıl yapabilir im ?
Cevap 46 : ” /timer -o /whois Geveze ” (-o parametre si ile sunucunda n kopup tekrar bağlanılması durumunda bile zamanlayıcıyı aktif kılar.)

Help Sınav Soru 47 : “/ison RealName ” yaptığımda kendisini n online olmadığını görüyorum. Kendisi online olması durumunda, status penceresi nde “Heyyyyy.. RealName Kankan gelmiş..” diye uyarı almak istiyorum . Bu komutun benim serverdan kopup tekrar bağlanmam durumunda bile aktif olmasını istiyorum . Bunu nasıl gerçekleştirebilirim.?
Cevap 47 : /notify RealName Heyyyyy.. RealName Kankan gelmiş..

Help Sınav Soru 48 : Bağlı olduğum 3 server sunucusun dan da sadece en az 3 haneli nickler ve en az 4 haneli idente sahip kişiler bana ping atmasını istemiyor um. Nasıl yapabilri m ?
Cevap 48 : //ignore –wt *!*@* /ignore –wtx Ney*!?Ney*@*

Help Sınav Soru 49 : ” /identify şifre ” yaparak otomatik giriş yapabilec eğim en fazla kanal sayısı nedir ? Bulunduğum Sunucu, bu kanalların hepsine girişine izin verir mi ? Neden ?
Cevap 49 : Ajoin Listesine eklenebil cek Maximum kanal sayısı 20 tanedir. “/version ” yaparak MAXCHANNE LS=12 ve CHANLIMIT=#:12 değerleri ile bulunduğumuz sunucuda girilebil ecek toplam kanal adedinin 12 olduğunu görebiliriz. Yani 20 kanalının hepsinide girememiş oluruz.

Help Sınav Soru 50 : Nickinin içinde x geçen, identinde y geçmeyen, nickinin içinde y geçmeyen, identinde x geçen ve hostu zurna olup #zurna kanalında bulunan kullanıcıları nasıl listeleri m ?
Cevap 50 : /who +cnuh-nu #zurna *x* *x* zurna *y* *y*

« Son Düzenleme: Ocak 22, 2013, 08:54:30 ÖÖ Gönderen: admin » Logged
Sayfa: [1]

Gitmek istediğiniz yer: