+ ISLAMGREEN34 NEW WORLD » SANAL ALEM ANEKTODLARI 2. BÖLÜM » 3 - SANAL ALEM - SANAL ALEM VE MELEKLERİN GÖZYAŞLARI (Moderatör: İman_Power)
 SANAL ALEM - SANAL ALEM VE MELEKLERİN GÖZYAŞLARI 1. BÖLÜM - KONU İÇİN TIKLAYINIZ

Kullanıcı Adı: Beni Hatırla?
Şifre:
Sayfa: [1]
Konu: SANAL ALEM - SANAL ALEM VE MELEKLERİN GÖZYAŞLARI 1. BÖLÜM - KONU İÇİN TIKLAYINIZ  (Okunma Sayısı 13573 defa) Seçenekler Arama
« : Mayıs 17, 2009, 11:43:51 ÖÖ »
admin
Ziyaretçi
SANAL ALEM - SANAL ALEM VE MELEKLERİN GÖZYAŞLARI 1. BÖLÜM - KONU İÇİN TIKLAYINIZ

SANAL ALEM VE MELEKLERİN GÖZYAŞLARI KONUSU 2 BÖLÜM HALİNDEDİR
1.BÖLÜM BAŞLANGICI

Sanal Alemde İslami Realite için çalışan
sitelerde n ve buradaki görevlilerden Allah c.c.
razı olsun ve çalışmalarının başarıyla
devamını nasip eylesin inşallah
http://www.islam-green34.com

LEYLA TRABZON
http://www.yasemin34-leyla.tr.gg

Değerli kardeşim Mehtap
gerçek yaşamında iki kişiyle
birliktes in ve bu birlikte olduklarından
hangisini n senin için hayırlı olduğunu
bilmemekt esin
ve bu konuda kararsızsın
ve kafanı karıştıranlar var
bu düşüncelerden bir anlık kurtulmak
için ve kafanı dağıtmak için
Sanal Alem ve Sohbet Chat sitelerin e
girmektes in
ve bazı erkeklerl ede bu konuyu tartışmakta
ve fikir almaktasın
sen gerçekten ahlaklı birisin bundan şüphem yok
ama sana şunu hatırlatmak istiyorum
sen bu bazı erkeklerl e yazışırken
yazdığın tüm kelimleri
omuzunda bulunan iki melek
kiramen katibin ve hafaza melekleri kayıt ediyorlar
ve bu kayıtları bir gün münker nekir denilen
meleklere teslim edecekler ve mizan kitabında
bu yazılar sana gösterilecek ve hesabı sorulacak
her gece uykuya dalmadan önce
başucunda bekleyen bu kiramen katibin melekleri
sen Allah c.c A dua etmeden uykuya daldığın için
o gün sabahtan akşama kadar bilerek yada bilmeyere k
işlediğin günahları yazdıkları için ağlıyorlar
ve sen o gün içinde bilerek yada bilmeyere k
işlediğin günahlar için tövbe etmeden uykuya daldığın için
senin tövbeni Allah c.c a ulaştıramıyorlar
ve günah hanene yazıyorlar ve üzülüyorlar
belki sen sabaha kadar uyuyorsun
ama o melekler sabaha kadar bütün gece ağlıyorlar başında
onların hıçkırıklarını duymuyorm usun kardeşim
birde bir konu hakkında kararsızsan
ve karar vermekte zorlanıyorsan
ne tür bir karar vermen gerektiğini bilemiyor san
kime hangi insana güveneceğini bilemiyor san
kimin doğru veya yalan konuştuğunu bilemiyor san
ve ne tür bir karar alırsan
senin için hayırlı olur bilemiyor san
insanlard an önce Allah c.c a neden bunu sormuyor
ve neden Allah c.c tan yanıt alarak
buna göre hareket etmiyorsu n değerli kardeşim
Allah c.c senin için en hayırlısını bilen değilmidir
ve senin için senin niyet ve cüzzi iradenle
verdiğin kararı gerçekleştirecek olan
Rabbin değilmidir
ondan daha iyi kim bilebilir
ve ondan daha çok seni kim anlar
ve Allah c.c 'tan daha çok seni kim seni sevebilir
Allah c.c tan daha fazla güvenilir kim olabilir
neden Allah c.c a sormuyors un
ve ondan yanıt almıyorsun sorularına
insanlar ondan daha iyisini bilebilir mi
şimdi yazacakla rımı not al ve uygula
1 hafta boyunca yatsı namazından sonra
istihare namazı kıl ve Allah c.c sor ve yanıtını al
o sana yanıt verecekti r mutlaka
Allah c.c her kuluna yanıt verir
normalind e biliyorum namaz kılmıyorsun
ama bu istihare namazı çok daha farklı bir namazdır
yatsı namazının peşine kılınır 2 rekattır
abdestini al ve ilk önce niyetini şöyle yap
" Allahım niyet eyledim Allah rızası için
istihare namazını kılmaya döndüm kıbleye
kıblem kabe uydum Kur'an a Allahuekb er "
ve 1. rekatta ayakta iken
Subhaneke-Elhamdülilllah-Nas-Felak
ve 10 kere İhlas oku
yerde ikende
2. rekatta Ettehiyya tü-Kunut duaları
ve Allahümme Salli ve barik dulararını oku
ve selam ver
Salavat ve Fatihayı
sonra Ayet-el Kürsiyi oku
ve tesbihatını yap
33 Subhanall ah
33 Elhamdülilllah
33 Allahu ekber
33 Lailahe illallah
33 Bismilahi rrahmanir rahim
33 Estağfirullah
çek ve Salavat ve Fatihayı yeniden oku
duanı et
bak sana seninle ilgili bir dua metni yazıyorum
" Allahım ...... kişi benim evlenmek için
karar veremediğim .....isim li kişi için
ve .......is imli kişi için söyedikleri doğruysa
benim ..... isimli kişiyle evlenmem hayırlıysa
o kişiye beni yaklaştır ve gece rüyamda
yeşil-beyaz olarak hayırlı olduğunu bana göster Rabbim
eğer hayırsızsa beni ondan uzaklaştır ve unuttur
kırmızı-siyah olarak görebilmemi nasip eyle Rabbim "
diye dua et ve duadan sonra Salavat ve Fatiha oku
ve kimseyle konuşmadan
mümkünse başın kıbleye gelecek şekilde
sağ tarafına yat ve 1 hafta boyunca
bunu tekrarla sana rüyanda 1 hafta boyunca
gelecek mesajları iyi anla  
bu dua her türlü konu için
her çeşit mesele için farklı şekilde edilerek
Allah c.c tan
rüyada beyaz-yeşil veya kırmızı-siyah olarak
yanıt alınır ve mutlaka Allah c.c 1 hafta
boyunca bunu denersen mutlaka yanıt verir
bu konuda şüphen olmasın asla
nasıl yanıt verir onuda bir örnekle açıklayayım
rüyanda kırmızı bir otomobil ile siyah çelik kapılı
bir villaya gidersin bu hayırsızlığa işarettir
veya yeşil boyalı bir hastahane binasında
beyaz önlüklü doktorlar seni ameliyat ediyorlar dır
bu şekilde bir rüyanında işareti hayırlı anlamındadır
Mehtep kardeşim melekleri ağlatma
ve Allah c.c a sor bazı erkeklere sorarak
lüzumsuz yere onlarla görüşerek ne günaha gir
nede sana herşeyi nasip ve kısmet edecek olan
Rabbini darılt
sana mutluluğu verecek olan Rabbindir
ve Rabbinden daha fazla bu dünyada kimse seni
anlayamaz
ve daha fazla kimse sevemez
ve onun nasip ettiği her şerdede senin için bir
hayır vardır sen bunu bilemezsi n kardeşim
erkeklerl e yazışmanın hükmü nedir
ne tür konular yazışılmalıdır
yazışılması doğrumudur
bunuda bir araştır
ve herşeyi önce Rabbine sor
bazı erkeklerl e bazı konularda
yazışmakla elde edebileceğin
ancak psikoloji k bunalım
ve gühah hanendeki siyahlıklardır
bu riske girmeye değmez
ve bu bazı erkeklerd e senin yerine ahirette
hesap verirken emin olki seni suçlayacaklardır
çünkü gerçekten seni kız kardeşi olarak
görselerdi seninle lüzumsuz anlamsız gereksiz
şeyler yazışarak karşıt cinsten hoşlanmak bazında
konular yazacakla rına
sana İslami realiteni n gerçeklerini yazarlar
ve senin ahirette ateşe atılmana izin vermezler di
ama onların zerre kadar umurlarında değildir
artık bazı gerçekleri gör kardeşim

LALE TRABZON

HACET NAMAZI İLE İLGİLİ  BİR ANEKTOD

ORHAN MUSA AYDINOĞLU

FORUM AYSAİSTANBUL 2011

Hacet namazı, kulların çok da farkına varamadığı muhteşem bir hazine. Rivayete göre bir yaz günü Hazreti Enes’e (ra) bahçıvanı gelerek, yağmur yağmadığından ve bahçenin kuruduğundan yakınır. Bu haber üzerine Hazreti Enes, Resûlullah’ın, “Herhangi bir ihtiyacı olan kimse iki rekât namaz kıldıktan sonra Allah’a dua etsin.” şeklindeki tavsiyesi ni hatırlar. Su isteyerek abdest alıp namaza durur. Selam verdikten sonra bahçıvanına, “Gökyüzünde bir şey görebiliyor musun?” diye sorar. Bahçıvan, “Göremiyorum.” der. Hz. Enes, tekrar içeri girip namaz kılmaya devam eder. Birkaç kez bahçıvana, “Gökyüzünde bir şey görebiliyor musun?” diye sorunca adam, “Kuş kanadı gibi bir bulut görüyorum.” der. Bunun üzerine Hz. Enes, namazını ve duasını sürdürür. Az sonra bahçıvan, Hazreti Enes’in yanına gelir ve “Gök bulutla kaplandı ve yağmur yağmaya başladı.” der. Bunun üzerine Enes (ra), “Haydi, ata bin de yağmurun nerelere kadar yağdığına bak.” der. Bahçıvan, etrafı dolaştığında, yağmurun sadece Hazreti Enes’in büyük bahçesine yağdığını görür. (İbn-i Sa’d, et-Tabakâtü’l-Kübrâ, c. 7: 21-22)

Hacet namazının değerini bilmiyoru z

Kur’an-ı Kerim’in Bakara Sûresi’nin 153. ayetinde “Ey iman edenler! Allah’tan sabırla ve namazla yardım isteyin. Şüphesiz ki Allah, sabredenl erle beraberdi r.” buyruluyo r. Bu ayet de duanın namazla desteklen mesindeki önemi açıkça vurguluyo r. Cemil Tokpınar, çeşitli nafile ibadetler i derlediği ‘Can Simitleri’ kitabında, hacet namazı gibi bir hazineden insanların istifade edemediğinden yakınıyor: “Biz müminler hacet namazı gibi benzersiz bir hazinemiz olmasına rağmen bu namazdan hakkıyla istifade edemiyoru z. Maalesef yaptığımız bir ankete katılan müminlerin yüzde 47’si hacet namazını hiç kılmadığını söyledi.” Tokpınar, hacet namazının önemine dikkat çekmek için kitabında şöyle bir örnek veriyor: Sahabeler den Ebu Mı’lâk (ra) isminde ticaretle uğraşan bir zat vardı. Bir defasında ticaret için yolculuk yapıyordu. O zamanlard a yol güvenliği yoktu. Bu yüzden karşısına silahlı bir eşkıya çıktı. “Neyin varsa çıkar, seni öldüreceğim.” dedi. Bu tehdit karşısında Ebu Mı’lâk, “Maksadın mal almaksa al.” dedi. Hırsız ise malı almakla birlikte izini de kaybettir mek istiyordu . “Ben sadece senin canını istiyorum .” dedi. Ebu Mı’lâk da hırsızdan namaz kılması için izin istedi. Hırsızın izin vermesiyl e birlikte Ebu Mı’lâk, namaz kılarak dua etti. Duasını üç defa tekrarlay an Ebu Mı’lak, duayı bitirir bitirmez silahlı bir atlının hırsıza hızla yaklaştığını gördü ve atlı, hırsızı bir mızrak saplayara k öldürdü. Ebu Mı’lâk, kim olduğu sorduğu atlıdan, melek olduğunu ve kıldığı namazla, ettiği dua vesilesiy le kendisine geldiği cevabını aldı: “Şunu bil ki abdest alıp dört rekat namaz kılan ve bu duayı yapan kimsenin, zorda olsun veya olmasın duası kabul edilir.” (İbn-i Hâcer, el-İsâbe, c. 4:182)

Hacet namazı nasıl kılınır?

Hacet namazı iki, dört ya da on iki rekat şeklinde kılınabilir. Efendimiz’den (sas) edilen bir rivayete göre hacet namazının ilk rekatında Fatiha’dan sonra üç defa Ayete’l-Kürsi, diğer rekatlard a da Fatiha’dan sonra sırasıyla birer defa İhlas, Felak ve Nas sûreleri okunur. Namazın bitiminde Allah’a hamd ve sena, Peygamber Efendimiz’e (sas) de salat ve selamdan sonra hacet duası olarak bilinen şu dua okunur:

“Allahümme innî es’elüke tevfîka ehli’l-hüdâ ve a’mele ehli’l yakîni ve münâsahete ehli’t-tevbeti ve azme ehli’s-sabri ve cidde ehli’l-haşyeti ve talebe ehli’r–rağbeti ve teabbüde ehli’l-vera’i ve irfâne ehli’l-ilmi hattâ ehâfek. Allahümme innî es’elüke mehâfeten tahcizünî an ma’siyetike hatta a’mele bi-tâatike amelen estehikku bihî rızâke ve hatt’a ünâsıhake bi’t-tevbeti havfen minke ve hattâ uhlisa leke’n-nasîhate hubben leke ve hattâ etevekkel e aleyke fî’l-umûri husni zannın bike. Subhâne hâlikı’n-nûr.”

Duanın anlamı ise şöyle: “Allah’ım, Senden hidayet ehlinin başarısını, yakîn ehlinin amellerin i, tevbe ehlinin öğütleşmesini, sabır ehlinin azmini, haşyet ehlinin ciddiyeti ni, rağbet ehlinin talebini, verâ ehlinin ibadetini, ilim ehlinin irfanını isterim ki, Senden gereği gibi korkayım. Allah’ım Senden öyle bir korku isterim ki, o beni Sana isyandan men etsin. Tâ ki, Sana itaat ile öyle amel edeyim ki, onunla Senin rızana ereyim. Senden korkarak tevbeyle Sana döneyim. Sırf Senin sevgini kazanmak için hâlis nasihat edeyim. Her işte Sana güvenip Sana dayanayım. Sana güzel zan besleyeyi m. Nûrun yaratıcısı Allah’ı teşbih ederim.” Kimi kaynaklar da hacet namazının kılınma vakti yatsı namazından sonra olarak geçse de kişi kendi halet-i ruhiyesin e göre anlık bir sıkıntıya düştüğünde ya da Allah’tan herhangi bir dileği olduğunda bu namazı kılabilir.

HACET NAMAZI İLE İLGİLİ  BİR ANEKTOD

ORHAN MUSA AYDINOĞLU

FORUM AYSAİSTANBUL 2011

CHAT VE TOPLUMDAKİ CİDDİ OLUMSUZ ETKİLERİ İLE İLGİLİ ANEKTODLA R

http://www.nethaber.com/Toplum/12945/Gunlerdir-bulamadiklari-16-yasindaki-kizlarinin-CHATTE-TANISTIGI
23 Şubat 2007 Cuma 01:20  Toplum  

Günlerdir bulamadıkları 16 yaşındaki kızlarının CHAT'TE TANIŞTIĞI evli bir adama kaçtığını sanıyorlar

Yarıyıl tatilinin başlangıcında okul çantasının içine koyduğu giysilerl e ortadan kaybolan 16 yaşındaki lise öğrencisi Melike Ö.'den haber alınamıyor.
Notları iyi olmasına karşın ailesine tek söz etmeden evden ayrılan Melike'nin hayatından endişe eden annne Reyhan ve baba Selahatti n Ö. tüm çabalarına karşın kızlarının izine rastlayam adı. Karakolla rı ve hastanele re arıyan aile, kızlarının internett e tanıştığı evli ve bir çocuk babası biriyle kaçtığını düşünüyor.

Kızlarının başına kötü şeyler gelmesind en endişe eden ağabey Muammer Ö. de bastırdığı el ilanıyla sokak sokak gezerek kardeşinin kayboluşuyla ilgili bir ipucu bulmaya çalışıyor. Genç kızı görenlerin aileye bilgi vermesini isteyen ağabey, 'Kardeşim Akyazı Kız Melsek Lisesi 2'nci sınıf öğrencisiydi. Birinci yarıyılın sonunda getirdiği karne de oldukça iyiydi. Yaptığımız araştırmada İstanbul'da evli ve 1 çocuk babası olan Sezgin isimli birisiyle chatte sohbet ettiğini tespit ettik. Kardeşimin hayatından endişe ediyoruz' dedi.

http://www.nethaber.com/Toplum/9487/Cinayetin-arkasinda-chat-aski-cikti-Kocasi-karisini
18 Ocak 2007 Perşembe 07:12  Toplum  

Cinayetin arkasında 'chat aşkı' çıktı: Kocası, karısını görüntülü chat'te aşk yaparken yakalayınca...

Almanya’nın Bergkamen kentinde yaşayan Ahmet Karaosman’ın kendisind en ayrılmak isteyen iki çocuk annesi 16 yıllık eşi Emine Karaosman’ı boğarak öldürmesinin ardındaki sis perdesi aralanıyor.
Emine Karaosman’ın, sevgilisi Uğur Ö. ile internett e görüntülü sohbet ederken kocası tarafından yakalandığı ve daha sonra boğularak öldürüldüğü iddiaları güç kazandı. Emine’nin yasak aşk yaşadığı Uğur Ö. olayın perde arkasını Hürriyet gazetesin e anlattı.

Bergkamen kentinde yaşayan Keçiborlulu Ahmet Karaosman’ın (41)kendisind en ayrılmak isteyen iki çocuk annesi 16 yıllık eşi Emine Karaosman’ı (36) boğarak öldürdürmesi, büyük yankı yarattı. Hürriyet Köln Bürosu’nu İstanbul’dan arayan Uğur Ö. adlı 27 yaşındaki kişi, Emine ile altı aydır "yasak aşk" yaşadığını iddia ederek şöyle konuştu:

"Emine ile internett e tanıştık. Önceleri tavla oynuyordu k. Daha sonra görüntülü sohbet başladı. İlk gördüğümde ona aşık olmuştum. O da aynı şekilde beni seviyordu . Evliydi ama kocasından boşanmak istiyordu . İnternette her gece sabaha kadar sohbet ediyorduk . Kocası o sıralarda hasta olduğu için hastanede yatıyordu. Bu da bizim rahat konuşmamız için bir fırsattı. Gün geçtikçe birbirimi ze daha çok bağlanıyorduk. Bir konuşmamızda ’Yanına gelmeyi çok istiyorum’ dedi. Maddi sorunları olduğu için, arkadaşlarından borç para alarak bir aylığına yanıma geldi. Burada onunla bir ay boyunca büyük bir aşk yaşadık. Sonunda benimle olan ilişkisini kocasına anlatmış. ’Artık bu evliliği bitirelim . Benim sevgilim var’ demiş. Kocası ise ağlayarak ’Seni seviyorum beni bırakma’ diye yalvarmış."

CİNAYET GECESİ

Emine ile yasak aşk yaşadığını itiraf eden Uğur Ö. cinayet gecesini de şöyle anlattı:

"Cinayetin işlendiği gece saat 23.00’e kadar Emine ile görüntülü olarak konuştuk. Kocasının işten gelme vakti yaklaştığı için vedalaştık. Son sözleri, ’Aşkım yarın internete biraz geç gelebilir im. Yarın görüşürüz. Seni seviyorum’ oldu. O sırada Ahmet Karaosman eve gelmiş ve Emine hemen bilgisaya rı kapattı. Ertesi gün beni günde defalarca arayan sevgilimd en ses seda çıkmadı. Sanki kötü bir şeyler olduğu içime doğmuştu. Merak edip evlerini aradım. Telefona Emine’nin kızı çıktı. Ağlayarak, ’Uğur abi annem öldü. Annemizi de aldın elimizden babamızı da’ dedi. Ama inanamadım. Almanca bilen birini bulup Unna polisini arattırdım. Emine’nin öldürüldüğünü polis de doğrulayınca ben de yıkıldım."

http://www.nethaber.com/Toplum/8126/Chat-yaparken-tanistigi-gencle-bulusmak-icin-Istanbula
02 Ocak 2007 Salı 09:56  Toplum  

Chat yaparken tanıştığı gençle buluşmak için İstanbul’a gelen 22 yaşındaki gençkıza, güpegündüz 10 kişi tecavüz etti

İstanbul Fatih’te Kurban Bayramı’nın ilk günü tecavüz dehşeti yaşandı.
İnternette chat yaparken tanıştığı gençle buluşmak için İstanbul’a gelen 22 yaşındaki A.I.B. (22), güpegündüz 10 kişinin tecavüzüne uğradı. Bayramın birinci günü Taksim’de kaldığı otelden gezmek için ayrılan üniversite öğrencisi kızı takip eden iki kişi, Fatih’te boş bir binaya zorla soktukları genç kızın parasını ve kredi kartlarını aldıktan sonra tecavüz etti. Yaptıklarıyla yetinmeye n iki sapık, telefonla arkadaşlarını arayarak onları da çağırdı. Olay yerine gelen 8 kişi de A.I.B.’ye sırayla tecavüz ettikten sonra kaçarak kayıplara karıştı. Bitkin ve yarı baygın halde bulunduğu yerden ayrılan genç kız, Türkçe bilmediği için kimseden yardım isteyemed i.

Kaldığı otele dönen A.I.B., Türk arkadaşını arayarak durumu anlattı. Genç kız Türk arkadaşıyla birlikte önce Polis Merkezi’ne giderek başına gelenleri anlattı. Şikayetçi olan genç kız, kendini kaçırıp tecavüz eden kişilerin eşgalini verdi. Genç kız, daha sonra Fatih Cumhuriye t Savcılığı’na giderek ifade verdi ve şikayetçi oldu. Haseki Hastanesi’ne götürülen A.I.B., sağlık raporu için kontrolde n geçirildi. Genç kızın verdiği eşkal doğrultusunda polis tecavüz zanlılarını aramak için çalışma başlattı.

Polis, olay yerinde bulduğu prezervat if kutusu, pet şişeleri ve kıl örneklerini laboratuv ara gönderildi. A.I.B.’nin Taksim’de kaldığı otele de giden polis, genç kızın olay günü giydiği kıyafetlerini de laboratuv ara götürdü.

http://www.nethaber.com/Toplum/6777/Universitede-docent-olmustu-chatte-evli-bir-kadinla
18 Aralık 2006 Pazartesi 07:19  Toplum  

Üniversite'de doçent olmuştu, chat'te evli bir kadınla tanıştı... İş ilerleyin ce kadının kocası durumu farketti ve doçenti, vurdu...

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü Öğretim Üyesi 40 yaşındaki Yrd.Doç.Dr. H.D, internett e chat yaparken tanıştığı evli 3 çocuk annesi kadının eşi 36 yaşındaki N.E. tarafından önce dövüldü, ardından da tabancayl a dizinden vuruldu.
4 çocuk babası öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. H.D., 5 yıl önce chat sırasında tanıştığı 3 çocuk annesi 35 yaşındaki E.E. ile bir süre sanal ortamda sohbetini sürdürdü.

Taraflar birbirler ine adres ve telefonla rını verdi. İddiaya göre Yrd.Doç.Dr. H.D., E.E.’nin Konya Selçuklu’da bulunan tuhafiye dükkanına alışveriş bahanesiy le sık sık gidip gelmeye başladı.

Kadının rahatsız olup durumu eşi N.E.’ye söylemesi üzerine, çift H.D.’yle görüşerek bir daha kendileri ni rahatsız etmemesin i istedi. Ancak Yrd.Doç.Dr. H.D. kadını izlemeyi sürdürdü.

Bunun üzerine kadının eşi, geçen 8 Aralık günü sokak ortasında yakaladığı öğretim üyesini önce dövdü, ardından silahla bacağından vurarak yaraladı.

H.D. polisteki ifadesind e, önce trafikte seyir halinde iken bilmediği bir araçtan sıkılan kurşunla vurulduğunu söyledi ancak daha sonra gerçeği itiraf etti. H.D., DHA muhabirin e ise "Olay namus değil, tamamen alacak verecek meselesid ir" açıklamasını yaptı. H.D.’nin sol dizindeki kurşun çıkarıldı. Kadının eşi N.E. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıkarıldı.

E.E., doçentin kendisine "Sana benzediği için bir kız öğrenciye yüksek not verdim" dediğini söyledi. Çocuklarının psikoloji sinin bozulduğunu belirten E.E. "Eşim dükkanımızın önünde yakalayıp dövdü. sonra da silahla ateş etti" dedi.

http://www.nethaber.com/Toplum/6099/Chatle-evlenen-hâkim-pisman-oldu
11 Aralık 2006 Pazartesi 07:19  Toplum  

Chat'le evlenen hâkim pişman oldu

Malazgirt hâkimi, chat'te tanışıp bir ayda evlendiği üniversiteli kıza 18 gün sonra 'çok yıpranmış' diyerek boşanma davası açtı
Sabah gazetesin den NAZAN ERDEM'in haberine göre, 36 yaşındaki hâkim Murat Yıldız, Adanalı 24 yaşındaki üniversite öğrencisi eşi Derya Kıyan Yıldız'dan boşanma dilekçesinde "Beni fotoğrafıyla kandırdı, evlenince değişti" diyerek 24 bin YTL'lik tazminat istedi.

Hâkim Murat Yıldız, "İnternetten yolladığı fotoğrafı beğenmiştim. Ama son derece yıpranmış, davranışları sağlıksız biri ile karşılaştım. Sürekli uyuyor, sağlığıma dokunan yemekler yapıyor, aileme saygı göstermiyor" dedi.

Derya Kıyan ise "hakaret, tehdit ve tecavüz" iddiasıyla hâkim için suç duyurusu yaptı. "Beni tatlı söz ve şiirlerle kandırdı. Evlenince aşağılamaya başladı. Chat yapmayı da bırakmadı" dedi.

Hâkim Murat Yıldız, yanda nikâhta birlikte görüldüğü Derya Kıyan'ın kendisine internett en üstteki fotoğrafı gönderdiğini söyledi.

Muş'un Malazgirt ilçesinde hâkimlik yapan 36 yaşındaki Murat Yıldız ile, internet ortamında tanışıp bir süre sonra evlendiği Adanalı 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Derya Kıyan'ın evlilikle ri 18 gün sürdü. Genç hâkim eşi ile anlaşamadıklarını belirtere k boşanma davası açtı. Hâkim Yıldız, dava dilekçesinde karşılaştığı kadının fotoğraftaki haline hiç benzemediğini ve "son derece yıpranmış, davranışları sağlıksız biri ile karşılaştığını" kaydetti. Çukurova Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Teknik Ressamlık Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi olan ve bir hastanede taşeron işçi olarak çalışan Derya Kıyan ile internett e tanışan Asliye Hukuk Hâkimi Murat Yıldız'ın ilişkisi sanal ortamda gelişti ve çift bir ay sonra evlenmeye karar verdi. 2 Kasım 2006'da Adana'da evlenen çift düğün sonrası Malazgirt'e döndü. Ancak hâkim Murat Yıldız, evlilikle rinin 18. gününde eşine kendisini istemediğini ve bu nedenle Adana'ya dönmesini söyledi. Murat Yıldız, boşanma dilekçesinde "Karşılaştığımızda fotoğrafa hiç benzemeye n, son derece yıpranmış, davranışları sağlıksız biri ile karşılaştım. Ayrıca evlenmede n önce bana ve aileme saygı gösterirken evlendikt en sonra çok değişti. Sürekli uyuyor, sağlığıma dokunan yemekler yapıyor, 'çok yemek yiyorsun' diye benimle alay ediyordu. Ailesi de benimle tehditvar i konuşuyordu" diye konuştu.

SANAL ALEM VE MELEKLERİN GÖZYAŞLARI 1. BÖLÜM SONU
2.BÖLÜM ALTTADIR LÜTFEN OKUYUNUZ

« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2014, 04:15:44 ÖS Gönderen: admin » Logged
« Yanıtla #1 : Eylül 08, 2010, 10:29:26 ÖÖ »
admin
Ziyaretçi
SANAL ALEM - SANAL ALEM VE MELEKLERİN GÖZYAŞLARI 2. BÖLÜM - KONU İÇİN TIKLAYINIZ

SANAL ALEM VE MELEKLERİN GÖZYAŞLARI 2.BÖLÜM

SANAL ALEM - REEL ALEMDEKİ SEVGİSİZLİK SENDROMLA RI

Selamün aleyküm değerli müslüman kardeşlerim
Allah c.c sanal alemde islam için çalışan kardeşlerimizden
razı olsun ve başarılarının devamını nasip eylesin inşallah
sanal alem ve bazı dini sohbet chat sitelerin e girilmesi nin
ve karşıt cinsle olan yakınlaşmalar ile bağımlılığın
başlıca nedenleri nden birisinin de
kişinin gerçek yaşamındaki
yani reel alemdeki sevgi yoksunluğundan
ve bazı evli olan bayanlarında eşlerinden gereken ilgiyi
şefkati sevgiyi ve aşkı görememelerinden dolayı
sanal aleme ve bazı dini sohbet chat sitelerin deki
karşıt cinsle yakınlaşmalara itildikle rini bilmektey iz
evli erkekler içinde yine aynı şeyler söz konusudur
aşk ve sevgi yoksunluğu başlıca sebeptir
veya ayrıca evli erkekleri n eşiyle olan cinsel sorunları dolayısıylada
sanal alem ve bazı sohbet chat sıtelerındeki bayanlara
bağımlı hale geldikler i bilinmekt edir
bu konuyla ilgili aşağıdaki yazıyı okumanızı istirham ediyoruz

FORUM ALATURKA 34 PSİKO-SOSYAL İÇERİKLİ KONULAR

LALEGÜL  BARIŞTEPE

Selamün Aleyküm dostlar
ben bugün bu alaturka forum 34 e üye oldum
bir farklı konuyu paylaşacağım kardeşlerim
sanal alemin insanı ne hale getirebil eceğini
sizlere anlatmak istiyorum
biliyorum içinizde bazıları bu tür konuları
forum sitelerin den çok okumuşlardır
bende zamanında çok okumuştum bir ara
" yinemi aynı konular " diyerek ciddiye almayabil irsiniz
bende zamanında hiç ciddiye almamıştım
ne sanal alemi nede dini sohbet chat sıtelerindeki beyleri
hiç ciddiye almamıştım
ben yaşadıktan sonra anladım
ciddiye alınmayan şeylerin nelere mal olduğunu
ama artık bir anlamı kalmadı herşeyimi kaybettim 
Ben Lalegül Barıştepe
İstanbul Fatihte bir zamanlar firması olan bir tekstilci iş kadınıyım
daha doğrusu bir zamanlar öyleydi şimdi sadece bayanım
sanal aleme girmeden önce 
evliydim ve mutlu bir yuvam vardı
sanal aleme girdiğim o ilk güne lanet olsun
aslında benim sanal alem ve sohbet chat sıtelerıyle hiç işim olmazdı
bana o kadar saçma sapan bir şey gelirdiki 
bana dost çevremizdeki arkadaşlarım anlatırlardı
ben güler geçerdim
bir arkadaşım vardı bana sürekli
sanal alem ve sohbet chat sıtelerini tavsiye ederdi
bana şunu söylerdi
" eşimle sürekli tartışıyoruz
moralim bozuluyor
çocuklarımın hatırı için bu evliliğe katlanıyorum
eşimle aramızda sevgi ve aşk yok
çok sıkıldığım zamanlard a
ara sıra giriyorum sanal aleme ve sohbet chat sıtelerıne
karşımdakini tanımıyorum anlatıyorum başımdan geçenleri
stres atıyorum ve çıkıyorum " demişti
bir başka arkadaşımda bana şunu söylemişti
" sanal alemde bir evli erkeğe aşık oldum
onunla yazışmadan yapamıyorum " diyordu
bana tüm bu söylenenler saçma geliyordu
insan sanal alemde nasıl aşık olabilird iki
bu ne kadar saçma sapan bir şeydi
ben o zamanlar böyle düşünüyordum
hiç aklımın ucundan bile geçmezdi
bir gün sanal aleme gireceğim
sohbet chat sıtesınde biriyle tanışacağım
aşık olacağım ve onun için yuvamı yıkacağım
firmamı kapatacağım
bazen düşünüyorumda bunların hepsi bir hayalmiyd i
gerçekten ben bunları nasıl yaşamıştım
ben nasıl bu hale gelmiştim
en son elimden
çok severek satın aldığım lüks mercedes kompresso r
haciz dolayısıyla satıldığında
içimden diyordumk i " acaba ben nasıl bu hale geldim
nasıl bu kadar aptal ve kör olabildim
ne kadar mantıklı ve akılcıl düşünen bir insandım "
diyordum kendi kendime
fakat insan bir kere gaflete düşmeyegörsün
bir kere aşık oldunuzmu ne akıl nede mantık işe yaramıyor
hiç bir konuda sağlıklı düşünemiyor ve doğru karar veremiyor sunuz
bende eskiden derdimki " insanda akıl vardır biraz bu bayanlar salakmı  "
derdim   
ve hiç bir zaman sanal alemi ciddiye almadım
ve sohbet chat sıtelerinde yaşanan aşklarada saçmalık derdim
demekki insan yaşamayınca anlamıyor
başına gelmeyen acı çekmeyen pişmanlıklar yaşamayan bilmiyor
ben üniversite mezunuyum kardeşlerim ben aptal değildim
kültürlü biri olarak çevremde tanınan biriydim
fakat beni sanal alem ve sohbet chat sıtelerine girmeye zorlayan
tek sebep o sıralarda eşimin beni bir hayli ihmal etmesiydi
ilgisizliğiydi aramızda sevgi ve aşk duyguları yitirilmişti
ben sevgisizl ik nedir onunla öğrendim
ve evlendiğimizden beri kaç yıl geçmesine rağmen
bana sevgisini n ve aşkının sıcaklığını hiç hissettir ememişti
sürekli hesaplar ve iş bağlantılarıyla meşguldü
bende onunla birlikte çalışıyordum ve sürekli çalışıyordum
güzel bir evimiz olsun son model arabamız olsun
üniversitenin tekstilci lik bölümünden mezun olduğum için
babamda eski halı tüccarlarındandı
ve benzer iş kolu olduğu için beni bu adama vermişti
bu adam dediğim eşim Ferhat materyali st biriydi
ama ilk tanıştığımızda onu sevmiştim
ben ise dinini yaşamaya çalışan bir insandım
namazımı terk etmiyordu m
sanala girene ve o beni yüreğimden yaralayan
dindar kimliğiyle beni etkileyen
ismini bile şimdi hatırlamak istemediğim o evli adam ile tanışana kadar
ben namazımı asla ihmal etmedim
tanıştığım güne lanet olsun
ama şimdi ölümü istiyorum başka hiç bir şeyi özlemiyorum
eşimin bana olan ilgisizliğine ve sevgisizl iğine karşı
çok sabrettim çok direndim
ben sevgisiz yaşayamam ben aşksız yaşayamam
yaşayamam ben dedim ama beni hiç dinlemedi
" işlerden sıkıldıysan git evde otur
evde çocukla ilgilen biraz
işyerindesin evi ihmal ediyorsun
işyerinden eve gidiyorsu n çamaşır bulaşık TV
ve yoruluyor sun
senin derdin sevgisizl ik değil yorgunluk " diyordu
hiç hatırlamıyorum bana bir kere olsun " canım tatlım gülüm " dediğini
ve hiç hatırlamıyorum çok istediğim halde
bir sabah benimle birlikte sabah namazına kalktığını
neyse belki anlatılacak çok şey var ama bir anlamı yokki
ne anlatsam anlamayac aksınız
ve yaşadıklarımdan dolayı belkide beni suçlayacaksınız
insanın veya müslüman bir evli hanımın
eşinden başkasıyla görüşmesini çok yadırgardım
bunun haram olduğunu bilirdim
ama gelin görünki bu yalan dünyada insanın başına öyle şeyler geliyorki
ben bile nasıl bunları yaşadım hala hayretler içindeyim
ve şimdi düşünüyorumda bu yanlışa nasıl düştüm yine net bilmiyoru m
ancak tek bildiğim ben sevgi ve aşk olmadan yaşayamam
ve insanın insana sevgisi her zaman lazım
ve bu sevgiden kalan boşluğunda Allah c.c sevgisi ve aşkıyla doldurulm ası şart
ancak yinede benim başıma gelen hadiseler in temelinde
sanırım sevgiye ve aşka olan ihtiyacımı eşimin gideremey işi
sanal alemde ve dini sohbet sitelerin de bunu aramaya çalışmam
ve dindar kimliğiyle beni etkileyen
neredeyse onun için canımı vereceğim bir karakters ize aşık olmamdı
şimdi ise herşeyimi kaybettim ne aşk nede sevgi var yüreğimde
insan ölümü özlememeli ama ben özlüyorum
çünkü yaşamak için bir gayem olmadığını düşünüyorum
ben sevgisiz ve aşksız yaşayamam

FORUM ALATURKA 34 PSİKO-SOSYAL İÇERİKLİ KONULAR

LALEGÜL  BARIŞTEPE

SANAL  ALEM  VE MELEKLERİN GÖZYAŞLARI 2. BÖLÜM SONU

« Son Düzenleme: Kasım 22, 2010, 05:45:18 ÖS Gönderen: administratör » Logged
« Yanıtla #2 : Ocak 30, 2012, 03:59:16 ÖS »
admin
Ziyaretçi
SANAL ALEM - SANAL ALEM VE MELEKLERİN GÖZYAŞLARI 3. BÖLÜM - KONU İÇİN TIKLAYINIZ

SANAL ALEM - SANAL ALEM VE MELEKLERİN GÖZYAŞLARI 3. BÖLÜM - KONU İÇİN TIKLAYINI Z

GLOBAL DÜNYA VE İNTERNET

http://dunya.milliyet.com.tr/sanal-zorbalik-olum-getirdi-/dunya/dunyadetay/16.01.2012/1489583/default.htm

Avustraly a 14 yaşındaki Şeniz Erkan'ın ölümünü konuşuyor. Ailesiyle Melbourne'de yaşayan Türk kızı Şeniz, internett e tehdit ve hakarete maruz kalınca, baskılara dayanamay arak intihar etti. Şeniz'in ölümü 'sanal zorbalık' tartışmasını gündeme getirdi.

Şeniz Erkan Avustraly a'da ailesiyle yaşıyordu. 15. doğumgününe bir hafta kala trenin önüne atlayarak hayatına son verdi.

Avustraly a’nın Melbourne kentinde yaşayan 14 yaşındaki Türk kızı Şeniz Erkan, kendisine ait sosyal paylaşım sitelerin deki hesaplarına girerek tehdit ve saldırılarda bulunan “sanal zorbaların” baskısına dayamayıp, geçen hafta intihar etti.

Avustraly a’da yaşayan Kıbrıslı Türk Erkan ailesi için, küçük kızları Şeniz’in intiharı beklenmed ik bir anda geldi. Geçen çarşamba evinin yakınındaki demiryolu nda trenin önüne atlayarak intihar eden Şeniz’in babası Şenol Aykut, “Hiçbir şeyden şüphelenmedik. Çok canlı, neşeli ve normal bir yaşamı vardı. Anneler, babalar evlatlarınıza dikkat edin. Sanal zorbaları, kızım intihar edene kadar duymamıştım. Bize anlatmadı” dedi.

Avustraly a televizyo nlarının günlerdir haber yaptığı olayla ilgili konuşan Şeniz’in ağabeyi Aykut Erkan, “Facebook dahil tüm hesaplarına girmişler. Onun adıyla herkese iğrenç mesajlar atmışlar. Cep telefonun a da tehdit, baskı mesajları gelmiş” diye konuştu. Şeniz’in okulu Taylors Lakes Müdürü Geoff Pell de, polisin geniş bir soruşturma yürüttüğünü söyledi. Bu bağlamda, Şeniz’in bir süredir bazı öğrencilerin “kabadayılıklarıyla” baskı altında olduğu iddiası da inceleniy or.

Şeniz'in ölümü, Avustraly a hükümetinin gündeminde. Başbakan Julia Gillard Şeniz'e karşı takınılan tutumu "alçakça" diye niteledi.

Avustraly alı aileler hükümetin internet güvenliği konusunda adım atmasını istiyor. Sadece Avustraly a ve Türkiye'den değil, dünya genelinde binlerce kişi internet aracılığıyla Şeniz'i ölüme götüren nedenlere tepki gösteriyor.

Sanal zorbalık nedir? Sanal zorbalık (Cyber bullying), özellikle Batı’da kullanılan bir kavram. Bir kişinin, bir başka kişiyi internett e sürekli taciz etmesi, baskı altına alması anlamına geliyor. Bilhassa öğrenciler, okulda iyi anlaşamadıkları başka çocuklara hayatı internett e zehir ediyor. Zorbalık okul bahçelerinden sanal aleme taşıyor.

HESAP VEREBİLİRLİK VE İNTERNET

http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=1236540&title=hesap-verebilirlik-ve-internet
http://ferdidemircan.wordpress.com/2012/01/28/hesap-verebilirlik-ve-internet/

HESAP VEREBİLİRLİK VE İNTERNET

Pek çok meseleyi iki kampa ayrılarak tartışma gibi bir alışkanlık kazandı Türkiye kamuoyu. Ya koyu taraftarl ar var ya da koyu karşıtlar.Hemen her meseled e böyle bir itiyadın olması, sağlıklı bir tartışma, uzlaşma ve ayrışma zeminini berhava ediyor. Çünkü görüş alışverişinde bulunmak ya da bir meseleyi vuzuha kavuşturmak üzere değil, taraftarlığını pekiştirmek, karşı tarafı mat etmek üzere hummalı bir faaliyeti n içine giriliyor . Keskin siyasal konum alışlar, hepimizin aşina olduğu çaçaron kavgalara indirgeni veriyor bu sebeple. Daha serinkanlı olunması gereken toplumsal konular da aynı ateşten nasibini alıyor. Mesela yeni iletişim teknoloji leri ve internet ile ilgili düzenlemeler hakkındaki görüşler de ne hikmetse ilerici/gerici, muhafazakâr/liberal karşıtlığının yüzeysel formlarının dışına çıkamıyor.

İşte bu sebeple mesela sosyal medyadan bahsetmek istesek, ya topyekûn "iman" ve "vecd" hali hakim oluyor ya da "nerede o eski günler, her şey mahvoldu" nostaljis ini aşamayan şikâyetler. Bazıları, çocukluğunda uzaktan kumandalı arabası ya da ağlayan bebeği olmadığı için yetişkinliğinde bütün yetişkin oyuncakla rına zaaf şeklinde kendisini gösteren bir teslimiye t tavrı içinde, bütün iletişim aletlerin e karşı. Bazılarıysa ilericili k bayrağı ellerinde olduğu için bütün eleştirel yaklaşımları "gericilik" olarak yaftalama kolaylığına bırakıyorlar kendileri ni. Bunların karşısında "eleştirel" bir tavır geliştirmeye çalışanlar ise şikâyet ve nostalji modunu aşamıyorlar ne yazık ki.

İşte böyle bir ortamda sosyal medyanın risklerin den, gündelik pratikler i ve zihniyeti dönüştürücü etkilerin den bahsetmek neredeyse imkânsız hale geliyor. Halbuki hızla gelişen, yaygınlaşan, gündelik yaşamımızı ve toplumsal ilişkilerimizi şekillendiren bir teknoloji yle muhatabız. Ve bunun sınırlarını, etkilerin i konuşmak zorundayız.

Son zamanlard a Twitter ve Facebook'un Arap Baharı'nda oynadığı rol üzerinden takdirler in dile getirildiği bir alan olarak bahis konusu oldu hep sosyal medya. Pembe bir tablo vardı karşımızda: Demokrasi ye giden otoyolları açan, bireyi güçlendiren ve onun tercihler ini önceleyen... Ama acaba resim bundan mı ibaret? Bu soruyu sormayaca k kadar siber sarhoşluk yaşıyor sosyal medya holiganla rı. Belki de bu nedenle muhatap olduğu "sanal zorbalık" sonucunda intihar eden Avustraly alı Türk kızının neye muhatap olduğu üzerinde çok durulmadı.

İNTERNETE YENİ DÜZENLEMELER GETİRİLMELİ

Geçtiğimiz günlerde 14 yaşındaki bir genç kız, hesaplarına girip onun adına uygunsuz mesajlar atan ve daha tespit edilemeye n pek çok şey yapan siber bir tasallut nedeniyle intihar etti. İnternet, zannedild iği gibi kendiliğinden güvenliğin sağlandığı bir ortam değil. Paylaştığınız bilgileri n nasıl ve kimler tarafından kullanılacağına dair herhangi bir ön fikriniz bile olamıyor. Bu yüzden interneti, düşünce ve ifade özgürlüğünün tecessüm ettiği bir arena olarak kutsayan yaklaşımın sorgulanm ası gerekiyor .

Haddizatında yeni küresel sistem, ekonomide de, siyasette de gücün hesap verebilir liğini tehlikeye düşürdü. Uluslarar ası şirketler, borsa ve finans hareketle ri, basın yayın ve internet şeklinde cereyan eden gücün neye ve kime karşı sorumlu olacağına dair bir çözümümüz yok. Ulusal hükümetler yetersiz, peki uluslarar ası kuruluşlar, mesela Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü, Uluslarar ası Adalet Divanı gibi kuruluşlar gücün hesap verebilir liğini sağlayabiliyor mu? Yoksa güçlüden yana ve zayıfa karşı bir uluslarar ası örgütlenme ile mi karşı karşıyayız? Böylesine küresel hareketli liğin hakim olduğu bir çağda zayıfı kollayan bir güç kontrolü mekanizma sı şu an için mevcut değil.

Çağımızın paradigma tik yapısını internet oluşturuyor. İnternet, düzenleme ve hukuka tabi olmama bakımından, yani hesap verilebil irliğinin sağlanamaması bakımından yeni dönemi sembolize eden bir özelliğe sahip. Uluslarar ası şirketlerin, basın yayının, para hareketle rinin ve nihayet sanal hareketli liğin kurallarını belirleme gibi bir mesele ile karşı karşıyayız esasında. Küresel uzam nasıl yönetilecek? Zayıfların, incinebil ir olanların hakları nasıl korunacak? Bu sorunlar, akan paranın coğrafya tanımazlığını, küresel sorunlar karşısında mesela bir nükleer patlama karşısında düşmanlarımızla aynı kaderi paylaşıyor olduğumuz gerçeğini dikkate alarak çözümlenmeye çalışılmalı.

Küresel uzamın nasıl yönetileceğine dair ciddi ve kapsamlı bir mesele var bugün insanlığın önünde. İnternet de bunların başında geliyor. Siber kumar, siber fuhuş, siber kaçakçılık ve siber zorbalık gibi her şeyin siberinin var olduğu bir vasat internet. Bunlar düşünüldüğünde bir düzenlemeye tabi tutulması kaçınılmaz görünüyor. Fakat düzenlemelerin özgürlükleri kısıtlamaya dönüşmesi riski nedeniyle internetl e ilgili her tür düzenlemeye sansür diye karşı çıkılıyor.
İnternet yaygınlık kazanmaya başladığında bilgiye çok hızlı bir şekilde ulaşılabilecek bir otoyola benzetilm işti. Kimsenin bu otoyolda gidenleri n hızını kesmesi mümkün görünmüyordu. Fakat devletler başta olmak üzere pek çok kurumun bu bilgi akışına engel olabileceği, bu bilgileri bir iktidar aracı olarak kullanabi leceği ortaya çıktı.

Mesela ABD, internett en istihbara t topluyor, e-mailleri terör ve ABD düşmanlığını tespit edeceği birtakım anahtar kelimeler üzerinden robotlar aracılığıyla ya da manuel olarak tarıyor. Çin, Google'a erişim üzerinde büyük siyasal çatışmalar yaşıyor, izinsiz internet bağlantısı kuranları korsan ya da hain olarak niteliyor . AB düzenlemeleri, grupları kontrol edebilmek için sosyal paylaşım sitelerin i satın almaya izin veriyor. İran güvenlik güçleri, Twitter üzerinden örgütlendiği iddia edilen "yeşil devrim" protestol arına katılanların paylaşılan fotoğrafları üzerinden tespit yapıyor.

İlk olarak İran'daki halk hareketin e Twitter'ın ivme kazandırdığı üzerinden birtakım yorumlarl a karşılaşılmıştı. Ardından Arap Baharı diye bilinen Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki muhalif hareketle r Twitter üzerinden haberleşerek organize ettiler eylemleri ni. Sanki muhalefet in bütün gücü sosyal medyadan kaynaklanıyormuş gibi bir hava esti. Tabii ki haberdar olma kanalı olarak ve duyarlılığa davet etme bakımından bu paylaşım kanallarının araçsal bir önemi olmuştur. Ama her şeyi haberleşme kanalına yüklemek çok isabetli bir yaklaşım değil. Zira tam tersi bir uygulama da görüyoruz. Eskiden iktidar, muhalif grupların iletişim ağlarına giremiyor du. Halbuki bu Facebook ya da Twitter üzerinden olunca güvenlik güçlerinin kontrolü devreye giriyor. Bu kanallar daha önceleri işkence ile elde edilen bilgileri n doğrudan ve açık bir şekilde muhalifle rin netteki paylaşımlarıyla istihbara ta sunulması anlamına geliyor.

Büyük şirketler acımasız rekabetle rine net üzerinde yeni formlar kazandırıyorlar. Sadece iyi bilgi dolaşmıyor, sadece beyaz balinaları kurtarma amaçlı uluslarar ası dayanışmalar oluşmuyor, silah ve uyuşturucu tacirleri de, insan tacirleri de ağ üzerinden yeni yollar buluyor. Yani karşımızda olan, tarihî bir kader ya da teknoloji k bir zorunlulu k değil. İnsanlığın eskiden beri yaşadığı çatışmalar şimdi, bu yeni zeminde cereyan ediyor. Bu alanın istemeyec eğiniz şeylerle doldurulm ası mümkün. Fakat bu yeni zeminin nasıl yönetileceğine dair çözümü bulmamız gerekiyor .

Ama sorun şu ki; toplumsal hayattaki düzenlemelerin aynısını internett e de yapabilir iz zannına kapılmamalıyız. Çünkü internet dünyası gerçek dünyadan farklı bir işleyiş tarzına sahip. Bu yüzden mesela çok başvurulan kolay bir yöntem olarak bir yayın yasağının internet üzerinde aynen uygulanma sı oldukça zor. İnternet medyadan ibaret değil ve internett eki "olaylar"ın gerçek hayatta doğrudan muhatapla rını bulmak her zaman mümkün olmuyor. Bu nedenle düzenlemelerin, bu yeni durumu dikkate alması gerekiyor . Ulus devletler in ve birtakım güçlerin internet erişimi üzerinde bu şekilde müdahil olmaları bu meselenin salt liberal özgürlük kavramı çerçevesinde çözümlenmesinin mümkün olmadığını da gösteriyor.

İnternetin mahiyetin e uygun ve yeterli değil günümüzdeki denetim. Ama buradan yola çıkarak "madem hiçbir şey yapılamıyor, teknoloji nin kaderine bırakalım kendimizi" demenin de doğru olmadığını düşünüyorum. Yapılması gereken, yeni teknoloji yi ve nitelikle rini dikkate alan ve teslim olmadan onu kuşatan bir yaklaşımın geliştirilmesi. Aynı zamanda bu denetimle rin siyasal ya da toplumsal birtakım baskıları meşrulaştırmak için kullanılmaması. Ya da daha doğrusu merkezî bir otoriteyi çağrıştıran denetimde n ziyade interneti n yapısını dikkate alan küresel yönetim yaklaşımı üzerinden yol almak.

26.01.201 2 WWW.NETAL EMİ.NET
WEBCAM İLE FUHUŞ YAPTIRIYO RLARDI

http://www.netalemi.net/2012/01/25/flas-haber-ankarada-internet-ortaminda

internet ortamında fuhuş sex her gün yeni bir şebeke ortaya çıkıyor internet ortamı artık bir sanal pazar haline dönüştü
insanlar mağdur ediliyor caydırıcı ceza almadıkları için bu tür şebekelerin azalma imkanı olmayacağı gibi dahada çoğalacak
internett e kandırılan kadınlar çocuklar gençler yalanları avuçlayarak içen toplum olduk yalanlar bize cazip gelmeye başladı gerçekleri yudumlaya rak ve korkarak içiyoruz oysa kadınları yalanlarl a iş konumları ve bol keseden atarak kendileri ni farklı kimlikler e bürünerek tanıtan gerçek kimlikler ini gizleyen kendileri nden korkan insanlar başkalarını kandırmak için çeşitli vaatler vererek kandırarak ve tehdit şantaj yolu ile ailelerin parçalanmasına neden olan kendini bilmez insanlar internett e ağ atmış ( 7 / 24 saat ) arayışta kimi tuzağıma düşürebilirim düşüncesi ile insanları kandırmanın peşindeler bu kandırılan insanlar sonradan çok pişman olsalarda iş işten geçmiş oluyor bir çok yuvanın yıkılmasına ailenin dağılmasına neden oldular biz biz olalım sizde siz olun güvenebileceğimiz insanları iyi seçelim konuşurken yazışırken ne söylediklerine amaçları nedir iyi düşünerek insanları tanıyalım çıkarcı menfaatçi olduklarını rahatlıkla anlayabil iriz tehditler e şantajlara boyun eğmeyelim şantaj ve tehdit edenler bilesiniz ki düşük profildek i insanlardır ve korkaklar dır siz siz olun onlara asla taviz vermeyin realde kendini ifade edemeyen kendini ezik hisseden sanal ortamda içindeki gizlenmiş gerçek kişiliğini rahatlıkla yansıtıyor karşınızdakini gözünüzde büyütmeyiniz sizi kandırmasına izin vermeyini z facebook içindeki oyunlarda farkli kimlikler e bürünerek oyunlar içinde kandırılan o kadar çok insanlar vardır daha çok online oynan oyunlarda ( okey tavla poker ve yoville gibi oyunlarda kandırılıyorlar( ALLAH BİZLERİ BU KENDİNİ BİLMEZ İNSANLARDAN KORUSUN ) www.netal emi.com M.G
Ankara’da internet ortamında webcam aracılığıyla fuhuş yaptırdığı belirlene n bir şebeke çökertildi. Polis, bir işyerinde internet siteleri aracılığıyla fuhuş yapıldığı ve burada çalışan kadınların uygunsuz görüntülerin işyeri yetkilile ri tarafından şantaj amaçlı kullanıldığı yönündeki ihbarı üzerine bir çalışma başlattı. Polis ekipleri ilk olarak bahse konu sitelerle müşteri sıfatıyla telefon irtibatı kurdu. Ahlak Büro Amirliği ekipleri telefon, kredi kartı veya posta havalesi ile sarı bonus alınması istenilme si üzerine ilgili posta çeki hesabına para gönderilerek sarı bonus puan yüklendi. Yapılan işlemlerin ardından, kadınlar ile yapılan görüşmelerde cinsel içerikli canlı görüşme yaptıklar tespit edildi. 3 ayrı adreste yapılan eş zamanlı aramalard a; işyeri içerisinde 19 kadın ile 3 şüpheli gözaltına alınarak işyeri ve ikametler de bulanan bilgisaya rlara el konuldu. Zanlılar, Cumhuriye t Başsavcılığına sevk edilmesi sonrası mahkemede n serbest bırakıldı

SANAL ALEM - SANAL ALEM VE MELEKLERİN GÖZYAŞLARI 3. BÖLÜM SONU
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2012, 04:07:51 ÖS Gönderen: administratör » Logged
Sayfa: [1]

Gitmek istediğiniz yer: