+ ISLAMGREEN34 NEW WORLD » İSLAM-GREEN34 FORUM ZİYARETÇİLERİNE AYRILAN BÖLÜM - SERBEST KONU VE METİN YAZILARI KÖŞESİ  » KOZMOLOJİ - ŞİİR VE İSLAMİ METİNLER KÖŞESİ - HZ.HANZALA'NIN ŞEHADETİ (Moderatör: İman_Power)
 KOZMOLOJİ - ŞİİR VE İSLAMİ METİNLER KÖŞESİ - HZ.HANZALA'NIN ŞEHADETİ

Kullanıcı Adı: Beni Hatırla?
Şifre:
Sayfa: [1]
Konu: KOZMOLOJİ - ŞİİR VE İSLAMİ METİNLER KÖŞESİ - HZ.HANZALA'NIN ŞEHADETİ  (Okunma Sayısı 13373 defa) Seçenekler Arama
« : Ağustos 25, 2009, 04:15:56 ÖÖ »
admin
Ziyaretçi
KOZMOLOJİ - ŞİİR VE İSLAMİ METİNLER KÖŞESİ - HZ.HANZALA'NIN ŞEHADETİ

KOZMOLOJİ - ŞİİR KÖŞESİ - LÜTFEN GİRİŞ İÇİN TEKRAR TIKLAYINI Z  

--------------------------------------------------------------------------------
SAHABE-İ KİRAM HAZRETİ HANZALA'NIN ŞEHADETİ
http://www.izafet.com/dini-hikayeler/262492-hz-hanzala-nin-sehadeti.html
http://www.yenidendogus.net/forum/sahabeler/27186-meleklerin-yykadydhy-sahabe.html

Eshâb-ı kirâmdan Hanzala hazretler inin henüz yeni evlendiği günün gecesiydi . Sevgili Peygamber imiz, eshâbını toplayara k islâma saldırmak ve yok etmek için bütün savaş hazırlıklarını tamamlaya n Mekkeli müşriklere karşı harp yapılması kararını vermişlerdi. Harbe katılacak sahâbiler tek tek evinden çağırıldı. Harp haberini duyuran haberci, Hanzala ın evine uğradı. Bu karar ve resûlullah Efendimiz in emri ona da ulaştı. Emri duyan Hanzala, boy abdesti alma fırsatını bulmadan Uhuda gitmek üzere hemen sahâbenin arkasından koşmaya başladı ve eshâbının arasına katıldı.

Harp sona erince Müslümanlar Medineye dönmeye başladılar. Harbe iştirak edenlerin yakınları acaba bizden geriye dönen olacak mı heyecanı içerisinde yollara sıralanmışlardı. Bunların arasında henüz bir günlük evli olup, gece yarısı sevgili peygamber imizin emrine uyarak harbe giden ve şehitlik şerbeti içen hazreti Hanzala ın dul hanımı da vardı.Herkes büyük bir heyecanla harpten dönenlere yakınlarını soruyor, fakat hiç kimse kimseye cevap vermiyord u. Ancak sorulan soruları sevgili peygamber imiz\aleyhisselâm\ cevaplıyordu. En son olarak soru sorma sırası, şehit olan Hanzala ın hanımına gelmişti. Resûlullah Efendimiz e yaklaşarak:

- Ey! Allahın Resûlu! Hanzala nerede, demesi üzerine sevgili peygamber imiz cevabında:

- "Hanzala şehit oldu", buyurdu.

Bunun üzerine . Hanzala ın hanımı:

- Yâ Resûlullah, şu anda söyleceğim bir aile sırrıdır. Sizler de biliyorsu nuz ki, kocamla daha henüz ilk evlendiğimiz geceydi. Kocam Hanzala, sizin mübârek emrinize uyarak boy abdestini alamadan harbe katıldı. Bildiğiniz gibi şehit oldu. Bu sebeple, emir veriniz de kocamı bulsunlar ve yıkasınlar, dedi. Bunun üzerine sevgili peygamber imiz yarı hüzünlü bir şekilde (sen Hanzala için hiç merak etme! Ben Hanzalayı rahmet suları ile melekler tarafından yıkanırken gördüm) buyurdu.B unun üzerine bütün sahâbiler Uhud yolunu tuttu ve herkes Hanzalayı aramaya başladı. Daha sonra sahâbiler Hanzala ın henüz vücûdu kurumamış ve ıslak bir şekilde buldular.

Sevgili peygamber imizin müjdesini bizzat gözleriyle gördüler. Bunun için O a \Gasilül- melâike\ yani (Melekleri n gusül ettirdiği Hanzala\ denir. Bu evlilikte n Eshâbın büyüklerinden hazret-i Abdullah dünyaya geldi...
 Hanzala

« Son Düzenleme: Kasım 09, 2012, 01:50:49 ÖS Gönderen: admin » Logged
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
LinkBacks Enabled by LordReco | FoRuMBoL Themes