+ İSLAMGREEN34 NEW WORLD » SANAL ALEM ANEKTODLARI 1. BÖLÜM  » 3 - SANAL ALEM - SANAL ALEM VE MÜSLÜMAN GENÇLİK İLE İLGİLİ ARAŞTIRMALAR 1. BÖLÜM (Moderatör: İman_Power)
 SANAL ALEM - FACEBOOK VE İSLAMİ GENÇLİK - LÜTFEN TIKLAYINIZ

Kullanıcı Adı: Beni Hatırla?
Şifre:
Sayfa: [1]
Konu: SANAL ALEM - FACEBOOK VE İSLAMİ GENÇLİK - LÜTFEN TIKLAYINIZ  (Okunma Sayısı 4464 defa) Seçenekler Arama
« : Aralık 16, 2009, 02:26:07 ÖÖ »
admin
Ziyaretçi
SANAL ALEM - FACEBOOK VE İSLAMİ GENÇLİK - LÜTFEN TIKLAYINIZ

SANAL ALEM - FACEBOOK VE İSLAMİ GENÇLİK
KONUYLA İLGİLİ METİNLERİ OKUMAK İÇİN
LÜTFEN ALTTAKİ LİNKİ TIKLAYINI Z

AŞAGIDAKİ LİNKTE TÜM AYRINTILA RIYLA FACEBOOK SİSTEMİNİN
MÜSLÜMANLAR İÇİN TEHLİKELERİ AYRINTILA RIYLA AÇIKLANMIŞTIR

http://www.islam-green34.com/index.php?board=289.0

ÜSTTEKİ LİNKİ TIKLAYIP FACEBOOK İLE İLGİLİ ZARARLI ETKENLERİ
İÇEREN KONULARI OKUDUKTAN SONRA ALTTAKİ KONULARI OKUYUNUZ
 
SANAL ALEM VE FACEBOOK - MSN  YUVALARI YIKIYOR

Allah c.c sanal alemde islam için çalışan
siteleden ve yatkilile rden razı olsun
başarılarının devamını nasip eylesin inşallah

http://www.islam-green34.com

SANAL ALEM VE FACEBOOK - MSN  YUVALARI YIKIYOR

MUHAMMED YASİN

BERLIN - DEUTSCHLA ND

http://www.social-worlds.tr.gg

http://www.turkhaberler.net/newsDetail.php?NewsID=213831


İnternet yuva YIKIYOR    


SANAL ALEM VE FACEBOOK - MSN  YUVALARI YIKIYOR

08 Ekim 2010, 13:05
Evlilikle rinde sorun yaşayan 780 kişiyle yapılan görüşmenin sonuçları:

 

AV CENGİZ HORTOĞLU'NUN ARAŞTIRMASI

 

Sosyal paylaşım sitelerin in sanal sohbet ortamlarının kısacası interneti n boşanmalara etkisi

 

Boşanmayı düşünen her 4 kişiden 1 kişinin bu kararında bilgisaya r başında harcanan  zaman sanal sohbet ortamları ve sosyal paylaşım siteleri etkili

 

Aldatıldığını düşünen her 2 kişiden 1 kişi eşinin kendisini sosyal paylaşım sitelerin de veya sanal sohbet ortamında tanıştığı birisiyle aldattığına inanıyor.

 

Eşini aldatan Her 2 kişiden 1 kişi sosyal paylaşım sitelerin de veya sanal sohbet ortamında tanıştığı birisiyle aldattığını kabul ediyor.

 

TÜİK’i n verilerin e göre 2010 yılı boşanma istatisti kleri önemli bir gerçeği gözler önün seriyor. Boşanma sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre % 5.7 arttığını görüyoruz.

 

Peki boşanmalar neden bu kadar artıyor? Bunda interneti n etkisi var mı?

 

2010 yılının 2. Döneminde 32 bin 743 çift boşandı.

2009 yılının aynı döneminde 30 bin 982 çift boşanmıştı.

İstatistiklere göre açılan boşanma davalarının %95’ten fazlası şiddetli geçimsizlikten açılıyor. (TÜİK)

Boşanmayı düşünen veya eşinin boşanma talebiyle karşı karşıya olan değişik kültürlere sahip 25-50 yaş arası 780 kadın ve erkekle yüz yüze ve  telefonla yaptığımız görüşmelerde bazı sorular sorduk.

Amacımız gerçek boşanma nedenleri ni ve bu boşanmalarda interneti n etkisini araştırmaktı. Aldığımız yanıtlar bizi de şaşırttı.

 

Katılımcılara “Sizin boşanma kararı almanızın en önemli neden nedir?” sorusuna en önemli ve tek bir neden söylemelerini istedik.

 

I - BOŞANMA KARARI ALMANIZDA EN ÖNEMLİ NEDEN NEDİR?

 

%30 aldatma

%20 cinsel uyumsuzlu k

%14 Ekonomik nedenler

% 17 Aşkımız bitti. Çok iyi bir insan ama artık onu sevmiyoru m.

% 19 (Şiddet, hakaret küçük düşürme, değer vermeme, yalan söyleme, cimrilik, alkol, kumar ve somut hiçbir neden gösteremeyenler.)

 

II - İNTERNETİN BOŞANMALARA ETKİSİ

 

1)Soru: Bilgisaya rın, sosyal paylaşım sitelerin in ve sanal sohbet ortamlarının yani interneti n evliliğinizde sorun yaşamanıza herhangi bir etkisi oldu mu?

 

Cevap: Araştırmaya katılan tüm katılımcılara sorulan bu soruya her 4 kişiden 1 kişi, evet cevabı vererek bilgisaya rın ve  interneti n (özellikle sosyal paylaşım ve sohbet sitelerin in) evlilikle rinde yaşadıkları sorunlara önemli ölçüde etkisi olduğu söyledi.

 

2 - Aldatıldığı için boşanma kararı alanlara;  aldatılmalarında sosyal paylaşım sitelerin in, sanal sohbet ortamının etkisi olup olmadığını sorduk.

 

*Soru: Aldatılmanızda sosyal paylaşım sitelerin in, sanal sohbet ortamının etkisi olmuş mudur?

 

*Cevap: Eşi tarafından aldatılan 2 kişiden 1 kişi bu soruya evet cevabı verdi. Yani aldatıldığını düşünen her 2 kişiden 1 kişi eşinin kendisini sosyal paylaşım sitelerin de veya sanal sohbet ortamında tanıştığı birisiyle aldattığına inanıyor.

 

3 - Eşini aldattığı için evliliğinde sorun yaşayanlara;  Eşinin kendisini aldatmasında sosyal paylaşım sitelerin in ve sanal sohbet ortamının etkisi olup olmadığını sorduk.

 

*Soru: Eşinizi aldatmanızda sosyal paylaşım sitelerin in ve sanal sohbet ortamının etkisi oldu mu?

 

*Cevap: Eşini aldatan Her 2 kişiden 1 kişi bu soruya evet cevabı verdi. Yani eşini internet ortamında tanıştığı birisiyle aldattığını söyledi.

 

4 - Soru: İnternet evliliğinizi nasıl olumsuz etkilediğini kısaca anlatır mısınız?

 

İŞTE ÇARPICI CEVAPLAR

 

“Eşimi sanal seks yaparken yakaladım. Bilgisaya rı camdan dışarı fırlattım. Ondan nefret ediyorum. Bir an önce boşanmak istiyorum .”

 

“Eşimden ilgi görmediğim için sürekli bir arayış içindeydim. İnternette bir adamla tanıştım. Sohbete çok masum duygularl a başlamıştık.  Ama giderek ilişkimiz ilerledi. Eşim durumu anlayınca boşanmak istedi. Ben de boşanmak istiyorum .

 

“Eşim her akşam eve geç gelir. Ben de can sıkıntısından internete takılıyordum. Bu  bende alışkanlık yaptı. Eşim de evi ve çocukları ihmal ettiğimi düşünerek boşanma davası açtı.

 

”Eşim interneti n başından ayrılmazdı. Bir gün bilgisaya rı açık unutup dışarı alışverişe gitmişti. Chatleştiği kadına bana evliliğim süresince söylemediği güzel sözler yazdığını gördüm. Beynimden vurulmuşa döndüm.”

 

”Ben internett e bir kadınla tanıştım. Tanıştığım kadın tarafından dolandırıldım. Bütün mal varlığımı kaptırdım. Haklı olarak eşim boşanma davası açtı.”

 

”Eşim eve gelir gelmez bilgisaya rın başına geçer. Saatlerce bilgisaya rın başından kalkmaz. Ne bana ne de çocuklara zaman ayırmaz. Bu nedenle boşanmak istiyorum .”

 

”Eşimi internett e bir kadınla chatleşirken yakaladım. Beni ikna etmek için bin dereden su getirdi. Ama ben artık ona inanmıyorum.”

 

“İnternette bir kadınla olan ilişkim sadece bir merhabayl a başladı. Sonra ne olduğunu anlamadan ona bağlanmışım. Birkaç defa buluştuk Eşim boşanma davası açtı. Geri dönmesini istiyorum .”

 

“Ben eşim beni aldattığı için intikam almak amacıyla bir erkekle cahatleşmeye  başladım.  Bu adam benim resimleri mi, yayınlamakla tehdit ederek ilişkiye zorlamaya çalıştı. Ben de mecburen durumu eşime anlattım.  Eşim kıyameti kopardı. Evliliğimiz artık yürümeyecek gibi görünüyor.

 

”Eşim eve geldiğinde çok mutsuz görünüyor. Yemekten sonra odasına çekiliyor ve internete giriyor. Kapı kapalı olduğu halde kahkaha sesleri salona kadar geliyor. Neden bu kadar neşelendiğini bilmiyoru m. Ama bize karşı ilgisiz olduğu için boşanmayı düşünüyorum.”

 

“Eşim işten gelir gelmez bilgisaya rın başına geçiyor, sorduğumda “Büroda işleri yetiştiremiyorum. Bu nedenle evde de çalışıyorum.” diyordu. Bir akşam odasına girdiğimde webcam’den çıplak bir kadın görünce az daha çıldıracaktım.”

 

“İnternette çhatleşmeye sadece merak ettiğim için başladım. Eşim işe gittikten sonra bilgisaya rın başına geçip saatlerce chatleşiyordum. Aslında fiziksel olarak eşimi hiç aldatmadım. Ama eşim bir gün erken geldi. Karşımdaki erkekle karşılıklı yazdıklarımı görünce “Benimle yaşayamayacağını,” söyledi.

 

“Sosyal paylaşım sitelerin de girmekten keyif alıyordum. Sonra birisinin arkadaşlık teklifini kabul ettim. Aramızda duygusal bir ilişki başladı. Eşimden duymadığım sevgi sözcüklerini ondan duymaya başadım. Birkaç kez buluştuk. Eşim öğrenmedi ama ben kendimi suçlu hissettiğim için başka bir neden göstererek boşanmaya karar verdim.”

 

“Eşimi defalarca pornograf ik sitelerin başında yakaladım. Artık benimle ilgilenmi yor. Ben de boşanmaya karar verdim.”

 

“Benim eşim internet bağımlısı. Her gece en az4-5 saatini interneti n başında geçiriyor. Artık dayanamay acağım. Boşanmak istiyorum .”

 

ÇALIŞMADAN ÇIKARTTIĞIMIZ SONUÇ:

 

Bilgisaya r ve interneti n yaşamımıza çok büyük kazanımlar getirmiştir. Bilgiye ulaşmak internet sayesinde kolaylaşmıştır.

 

*Sesli sohbet,  tanışma siteleri, webcam bağlantıları boşanmaları tetikliyo r mu?  Yoksa zaten sorun yaşayanlar mı internett e aşk arıyor? Bu çalışmada her iki düşüncenin de doğru olduğunu gördük.

 

*Bazen sadece masumane bir şekilde sohbet etmek amacıyla birileriy le tanışılıyor. Bir süre sonra bu ilişki ilerliyor ve hesaplanm ayan bir şekilde gelişiyor. Karşı karşıya gelse konuşamayacak bir çok insan, kaygı duymadan internett e rahat rahat konuşuyor. Ama ilişkinin sınırını belirleme kte zorlanıyorlar.

Bazen de eşi aldatmak amacıyla internett e arayış içerisine giriliyor .

 

*Bazen de internet bağımlılık yapıyor. Bu da evlilikle ri olumsuz etkiliyor .

 

*İLİŞKİLERDE İNTERNET NEDEN BU KADAR ETKİLİ?

 

1 - Az bilinene duyulan ilgi…

2 - Erişim kolaylığı, yani her şeyin sadece bir parmak uzaklığında oluşu düşünme payı bırakmıyor. Ani kararlar da yanlışlıklar yaptırtıyor.

3 - Zaman sorunu olmadan her an ulaşılabilir olması,

4 - Başlangıçta kimliği saklama kolaylığı nedeniyle rahat açılabilme ve

Üzerinde baskı olmadan kendini ifade edebilme cesareti,

5 - Merak etme duygusu.

 

*İnternet evlilikle ri nasıl etkiliyor?

 

1 - tanışma kolaylığı nedeniyle aldatmala rdaki artış

2 - sürekli sanal alemde gezinme sonucu yaşanan depresyon ve mutsuzluk ve bunun aileye yansıması

3 - bağımlılık nedeniyle eşe ayrılacak zamanın bilgisaya r başında geçirilmesi

4 - sanal ilişkilerden dolayı eşten soğuma ve uzaklaşma

 
Avukat Cengiz Hortoğlu

http://www.google.com.tr/#hl=tr&biw=986&bih=590&q=SANAL+ALEM+EVL%C4%B0L%C4%B0KLER%C4%B0+YIKIYOR&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=5dae50e389bf9898

SANAL ALEM VE FACEBOOK - MSN  YUVALARI YIKIYOR

http://www.egitimhaberim.com/haber/2831-evlilik-aile-facebook-ve-msn-yuva-yikiyor.html


Son yıllardaki boşanma davaları incelendiğinde sanal ihanetler in yuva yıktığı ortaya çıktı.

Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri ve Messenger gibi sohbet ortamları boşanma nedenleri nde ilk sıralarda yer alıyor.

Çiftler şiddet ve aldatmada n sonra boşanma nedeni olarak artık facebook'u gösteriyor. İnternet ortamındaki aldatmala rdan dolayı boşanmaların çok olduğunu söyleyen Kayseri 3. Aile Mahkemesi Hakimi Ali Akın, "Facebook, Twitter, Messenger boşanma nedenleri nde ilk sıralarda yer alıyor" dedi.
MASUM BAŞLAYIP KÖTÜ BİTİYOR

Son zamanlard a bu tür boşanmaların çok arttığına dikkat çeken Akın sözlerine şöyle devam etti: "Facebook, MSN gibi sohbet ortamlarından dolayı aldatıldığını söyleyip boşanmak isteyen çok insan var. Facebook'a fotoğraflarını koyuyor eşler. İlk başta masumane duygularl a başlıyor bu sohbetler . Ama sonrasında gönül işine kadar gidiyor, içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Masumane başlayan arkadaşlık, aldatmaya kadar gidiyor."

DİLEKÇELERDE CHAT DERDİ

Dava dilekçelerinde eşlerin en çok şikayet ettikleri konuların başında ise görüntülü chat. Aile hakimi Ali Akın "Eşlerini uyutup kamera açıp konuşmaya başlıyorlar. Önceleri aldatma oranları düşüktü. Şimdi herkes ellerinde ki telefonla tuvalette bile konuşuyor.Toplumdaki aile yapısını internet ve cep telefonla rı bozdu. İnternet ve cep telefonu iyi yönde kullanıldığı takdirde çok iyidir ancak şu günlerde bu genelde kötü yönde kullanılmaya başlandı" dedi.

İLİŞKİDEKİ KOPUKLUĞU FACEBOOK DOLDURUYO R

Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy klinik araştırmaların da sosyal paylaşım ve sohbet sitelerin çiftlerin arasını bozduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Demirsoy, "Bilgisaya r oyunları, sanal alem çiftlerin ayrı ayrı zaman geçirmesine neden oluyor.  Bu tür sitelerde kişiler çocukluk arkadaşlarını arıyor. Bir takım 3. kişilerle ilişkilerin başlaması, çiftlerin ilişkisini tehlikeye atıyor. Bu tür siteler bağımlılığa bile neden oluyor" ifadesini kullandı.  Kişilerin neden bu tür sitelere başvurduğunun da önemli olduğunu altını çizen Demirsoy, "Asıl sorun bu tür sosyal paylaşım ağlarının çiftlerin ilişkisinde kopukluk olduğunda boşluğu dolduran bir unsur olmasıdır" diye konuştu.

SOHBET SİTELERİ ŞÜPHELENDİRİYOR

Facebook, MSN gibi sohbet ortamlarının eşler arasında "Acaba hayatında başka biri mi var?" sorusunu da beraberin de getirdiğini söyleyen Prof. Arif Verimli, bu durumun ilişkilerinde özellike 'güven' sorunu yarattığını söyledi. Prof. Verimli, "Çözülmemiş sorunları olan çiftler, eşlerinin uzun süre bilgisaya r başında olmasından bile tedirgin olabilir. Bu durum bir süre sonra çiftlerin arasında ciddi şekilde açılmasına sebep olabilir" diye konuştu.

ABD ve Avrupa'da da durum aynı

Amerika merkezli Divorce Online tarafından yapılan araştırmada, rastgele 5 bin boşanma dilekçesi incelendi . Bu dilekçelerin yüzde 20'sinde, Facebook'a en az bir gönderme yapıldı. Araştırmayı yapan Mark Keenan," boşanma dilekçelerinin çoğunda Facebook'ta yapılan sadakatsi zlikler yer aldı" dedi.   İngiliz Guardian gazetesin e konuşan bir boşanma avukatı da "Canı sıkılan ev hanımları ya da kocalar, yeni teknoloji k imkânlardan yararlana rak ilk aşklarını yeniden bulup onlarla gerçek hayatta buluşuyor" dedi.

BUGÜN

İhanette dünya rekor kırdık! Eşinin chat yoluyla kendisini aldattığını tespit ettiren 690 Türk boşandı. 3 bini de dava açtı.
http://www.basortu.net/include.php?path=forum/showthread.php&threadid=3981&entries=0&PHPKITSID=b27959adb68634ed33f04fe5e30aa597#post24469

'Sanal ihanet'e uğradığını anlayan 960 kişi, eşini boşadı Türkiye, bu rakamla chat ayrılığında dünya birincisi oldu.

Hayatımızı değiştiren interneti n bir gün yatak odasına da gireceği kimsenin aklına gelmezdi.

Ancak internet sohbet odaları ihanet fırsatları olunca, zaten artan boşanmalara yenileri eklendi.

Karısından ya da kocasından şüphelenenlerin işi bir bilene havale edip bilgisaya rlarına kurduttuğu key logger'larla tüm yazışmaları takip altına aldırdı..

IP numarası yeterli

Hacker'lar, IP numarası ile chat'teki kişinin telefon numarasına kadar ulaşarak ihanetler i belgeler oldu.

Ve bu yılın 9 ayında tam 960 Türk, chat ihaneti nedeniyle eşinden boşandı. Bu rakamlarl a birlikte, Türkiye chat'ten boşananlar arasında dünyada ilk sırada yer aldı. Bizi İtalya ve Filipinle r izliyor.

MUHAMMED YASİN

BERLIN - DEUTSCHLA ND

http://www.social-worlds.tr.gg
.
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2010, 11:04:33 ÖÖ Gönderen: administratör » Logged
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC
LinkBacks Enabled by LordReco | FoRuMBoL Themes