+ İSLAMGREEN34 NEW WORLD » SANAL ALEM ANEKTODLARI 2. BÖLÜM » 1- SANAL ALEM - SANAL REFLEX - KONU İÇİN TIKLAYINIZ (Moderatör: İman_Power)
 SANAL ALEM - SANAL ALEM AİLELERİ PARÇALIYOR - 1. BÖLÜM - KONU İÇİN TIKLAYINIZ

Kullanıcı Adı: Beni Hatırla?
Şifre:
Sayfa: [1]
Konu: SANAL ALEM - SANAL ALEM AİLELERİ PARÇALIYOR - 1. BÖLÜM - KONU İÇİN TIKLAYINIZ  (Okunma Sayısı 6003 defa) Seçenekler Arama
« : Aralık 15, 2010, 06:26:30 ÖÖ »
admin
Ziyaretçi
SANAL ALEM - SANAL ALEM AİLELERİ PARÇALIYOR - 1. BÖLÜM - KONU İÇİN TIKLAYINIZ

SANAL ALEM AİLELERİ PARÇALIYOR - 1. BÖLÜM
 
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1064842&title=sanal-iliskiler-yuva-yikiyor
Sanal ilişkiler yuva yıkıyor
 
ZEYNEP KAÇMAZ   -   14.12.201 0   
 
 
 
Yazar Mehmet Paksu, Bugün gazetesin de ve Moral FM radyosund a cevapladığı yüzlerce soruyu Mahremiye t Okulu adıyla 3 kitaplık bir seri haline getirdi. Kendisine gelen mektupları değerlendiren ve onlara tavsiyele rde bulunan Paksu, sanal ortamda kurulan ilişkilerin evlilikle ri sarstığını söyledi. Paksu, toplumun anlatmakt an mahcup olduğu bazı konuların evlilikle ri yıprattığına dikkat çekti.
 

İlahiyatçı yazar Mehmet Paksu, internet başında geçirilen her dakikanın evliliğin çatırdamasına sebep olduğunu söylüyor. Aile üzerine araştırmalar yapan, kitaplar yazan ve programla r hazırlayan Paksu, günümüz evliliğinin en büyük sorununun internet, sanal ortam olduğunu belirtiyo r.

Paksu, yıllardır Bugün gazetesin deki köşesinde ve Moral FM'deki programında cevapladığı soruların bir kısmını Mahremiye t Okulu adıyla 3 kitaplık bir seride topladı. "Mahremiye tiniz mahcubiye tiniz olmasın" sloganı ile yayımlanan kitaplard a toplumda 'ayıp' ve 'günah' sayıldığı için sorulup doğrusu öğrenilemeyen, utanılan cinsel duygular, flört, evlilik, aldatma, nişan gibi konulara değiniliyor. İlk kitapta evlilik öncesinde aşk, nişan, nikâh, flört meseleler i ve evlilik korkuları; ikinci kitapta, evlilikte kavgalar, boşanma meseleler i, aile içi problemle r; üçüncü kitapta ise aldatmala r, cinsel sorunlar, ikinci evlilikle r, internet ilişkileri, eşcinsellik konuları yer alıyor. Kur'an ve sünnet çerçevesinde, Asr-ı Saadet'te yaşanan olayları örnek alarak sorunlara çözüm getirmeye çalışan Paksu, gelen sorulara bakıldığında evlilikle rde sanal aldatmala rın arttığını dile getiriyor .

Mehmet Paksu, "Birçok kişi 'Gönlüm internett en birine kaydı', 'Kocam kötü sitelere giriyor', 'Facebook'tan evlendim, şüphe içindeyim', 'Sanal ortamda aldatılıyorum', 'Eşim 24 saat internett e, bizimle hiç ilgilenmi yor' gibi sorunlarını iletiyor. Aile hayatına en büyük yarayı internet açıyor. Bilgisaya r ortamında bazen sadece masumane bir şekilde sohbet etmek amacıyla birileriy le tanışılıyor. Bir süre sonra bu ilişki ilerliyor ve hesaplanm ayan bir şekilde gelişiyor. Bazen de internett e arayış içerisine giriliyor . Bu durum ise evlilikle rde huzursuzl uğa hatta boşanmalara sebep oluyor." diyor. Aldatılma durumunda eşlerden birisinin metanetin i koruyarak olaya soğukkanlı yaklaşması gerektiğini ifade eden Paksu, enkaz altında kalmış bir insanı kurtarmay a çalışır gibi gayret göstererek bir fedakârlık yapmak gerektiğini söylüyor. Paksu, "Duygularına esir olmuş, bir yerde dengesini kaybetmiş olan eşe yardım eli uzatılmalı. Şefkat sinenizi açın, yuvaya bağlayın, kendinize çekin. Oturup soruna çare bulun. Allah'ın sevdiği, iyilik yapan kullardan olun." şeklinde konuşuyor. Ayrıca Paksu, yüzlerce ailenin ikinci evlilikte n muzdarip olduğunu dile getiriyor . Gelen sorularda en fazla zorlandığı konunun ikinci eş meselesi olduğunu söyleyen Paksu, sorunun daha çok zengin semtlerde yaşandığını belirtiyo r. Türkiye'de her ay 13 bin ailenin boşandığını ifade eden Paksu'ya göre anlatmakt an mahcup olunan, fakat bilinmesi şart olan mahrem sorunlara ancak Kur'an-ı Kerim ve hadislerl e çözüm bulunabil ir. Günümüz sorunları, Kur'an-ı Kerim ve Peygamber imiz (sas)'in hayatı örnek alınarak çözülebilir.

Mehmet Paksu, iki yıldır Moral FM'de "Gece Sohbeti" programında kendisine gelen soruları cevaplıyor. Paksu ayrıca Bugün gazetesin de "Sırdaş" köşesinde ilginç ve mahrem konulara cevaplar arıyor.

http://www.google.com.tr/#hl=tr&q=sanal+ili%C5%9Fkiler+yuva+y%C4%B1k%C4%B1yor&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=7167493f297be2e6

SANAL ALEM YUVALARI YIKIYOR
http://www.egitimhaberim.com/haber/2831-evlilik-aile-facebook-ve-msn-yuva-yikiyor.html

Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri ve Messenger gibi sohbet ortamları boşanma nedenleri nde ilk sıralarda yer alıyor.
Çiftler şiddet ve aldatmada n sonra boşanma nedeni olarak artık facebook'u gösteriyor. İnternet ortamındaki aldatmala rdan dolayı boşanmaların çok olduğunu söyleyen Kayseri 3. Aile Mahkemesi Hakimi Ali Akın, "Facebook, Twitter, Messenger boşanma nedenleri nde ilk sıralarda yer alıyor" dedi.
MASUM BAŞLAYIP KÖTÜ BİTİYOR
Son zamanlard a bu tür boşanmaların çok arttığına dikkat çeken Akın sözlerine şöyle devam etti: "Facebook, MSN gibi sohbet ortamlarından dolayı aldatıldığını söyleyip boşanmak isteyen çok insan var. Facebook'a fotoğraflarını koyuyor eşler. İlk başta masumane duygularl a başlıyor bu sohbetler . Ama sonrasında gönül işine kadar gidiyor, içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Masumane başlayan arkadaşlık, aldatmaya kadar gidiyor."
DİLEKÇELERDE CHAT DERDİ
Dava dilekçelerinde eşlerin en çok şikayet ettikleri konuların başında ise görüntülü chat. Aile hakimi Ali Akın "Eşlerini uyutup kamera açıp konuşmaya başlıyorlar. Önceleri aldatma oranları düşüktü. Şimdi herkes ellerinde ki telefonla tuvalette bile konuşuyor.Toplumdaki aile yapısını internet ve cep telefonla rı bozdu. İnternet ve cep telefonu iyi yönde kullanıldığı takdirde çok iyidir ancak şu günlerde bu genelde kötü yönde kullanılmaya başlandı" dedi.
İLİŞKİDEKİ KOPUKLUĞU FACEBOOK DOLDURUYO R
Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy klinik araştırmaların da sosyal paylaşım ve sohbet sitelerin çiftlerin arasını bozduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Demirsoy, "Bilgisaya r oyunları, sanal alem çiftlerin ayrı ayrı zaman geçirmesine neden oluyor.  Bu tür sitelerde kişiler çocukluk arkadaşlarını arıyor. Bir takım 3. kişilerle ilişkilerin başlaması, çiftlerin ilişkisini tehlikeye atıyor. Bu tür siteler bağımlılığa bile neden oluyor" ifadesini kullandı.  Kişilerin neden bu tür sitelere başvurduğunun da önemli olduğunu altını çizen Demirsoy, "Asıl sorun bu tür sosyal paylaşım ağlarının çiftlerin ilişkisinde kopukluk olduğunda boşluğu dolduran bir unsur olmasıdır" diye konuştu.
SOHBET SİTELERİ ŞÜPHELENDİRİYOR
Facebook, MSN gibi sohbet ortamlarının eşler arasında "Acaba hayatında başka biri mi var?" sorusunu da beraberin de getirdiğini söyleyen Prof. Arif Verimli, bu durumun ilişkilerinde özellike 'güven' sorunu yarattığını söyledi. Prof. Verimli, "Çözülmemiş sorunları olan çiftler, eşlerinin uzun süre bilgisaya r başında olmasından bile tedirgin olabilir. Bu durum bir süre sonra çiftlerin arasında ciddi şekilde açılmasına sebep olabilir" diye konuştu.
ABD ve Avrupa'da da durum aynı
Amerika merkezli Divorce Online tarafından yapılan araştırmada, rastgele 5 bin boşanma dilekçesi incelendi . Bu dilekçelerin yüzde 20'sinde, Facebook'a en az bir gönderme yapıldı. Araştırmayı yapan Mark Keenan," boşanma dilekçelerinin çoğunda Facebook'ta yapılan sadakatsi zlikler yer aldı" dedi.   İngiliz Guardian gazetesin e konuşan bir boşanma avukatı da "Canı sıkılan ev hanımları ya da kocalar, yeni teknoloji k imkânlardan yararlana rak ilk aşklarını yeniden bulup onlarla gerçek hayatta buluşuyor" dedi.
BUGÜN

SANAL ALEM - SEVDİĞİNİZ KİŞİYLE ARANIZDAKİ BAĞLILIK TESTİ

İlişkinizde birbirini ze ne kadar uyduğunuzu biliyor musunuz? Bu testimizi çözün ve yanıtı bulun!
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/sevgilinizle-ne-kadar-uyumlusunuz-3274.htm
 
   1 / 14 Sonraki Sayfa » 


İlişkinizin mutlu ve sağlıklı sürmesi için gerekli olan en önemli şey partnerle rin uyumudur. Peki siz birbirini z için uygun musunuz? Pudra.com'un bu testini yaparak birbirini ze ne kadar uyumlu olduğunuzu anlayabil irsiniz. 

SANAL ALEM - SEVDİĞİNİZLE ARANIZDAKİ BAĞINIZ OLUMLUMU - TEST
 
  « Önceki Sayfa  2 / 14 Sonraki Sayfa » 
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/sevgilinizle-ne-kadar-uyumlusunuz-3274-2.htm

1. Kaç çocuk istediğim, çocuğumu nasıl büyüteceğim gibi konularda partnerim le aynı görüşlere sahibiz.

A. Evet – Genelde görüşlerimiz hep aynı. Fikirleri miz uyuşmadığı zamanlard a da bir şekilde uzlaşmaya varırız.

B. Hayır – Aynı fikirde olduğumuz çok az konu var ve bu konular açıldığında ikimiz de geriliyor uz.

C. Bu konuları daha hiç konuşmadık. 

http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/sevgilinizle-ne-kadar-uyumlusunuz-3274-3.htm

2. Partnerim le birlikte gerçekleştirdiğimiz en az 3 hobimiz veya aktivitem iz vardır.

A. Evet – Birlikte yapmaktan zevk aldığımız birçok aktivite ve hobimiz var.

B. Hayır – Konu hobi ve ilgi alanları olduğunda çok az ortak zaman geçiririz.

C. Emin değilim.
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/sevgilinizle-ne-kadar-uyumlusunuz-3274-4.htm
3. İkimiz de birbirimi zin aileleri ile iyi geçiniyoruz.

A. Evet – Birbirimi zin ailelerin i en az kendileri mizinki kadar seviyoruz . Veya sevmiyors ak da bir şekilde güzel vakit geçirmenin yolunu bulduk.

B. Hayır – Birimiz diğerinin ailesiyle pek iyi anlaşamıyor ve bu da zaman zaman karşılıklı anlaşmazlıklara yol açıyor.

C. Henüz birbirimi zin ailesiyle tanışmadık.

http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/sevgilinizle-ne-kadar-uyumlusunuz-3274-5.htm
4. Ben de, partnerim de finansal güvenceye sahibiz.

A. Evet – Parasal konular ve planlarımız hakkında açıkça konuştuk ve paramızı nasıl yöneteceğimiz konusunda hemfikiri z.

B. Hayır – Para nasıl harcanmalı veya nasıl biriktiri lmeli gibi konular açıldığında hep tartışma yaşarız.

C. Paramızı nasıl yöneteceğimiz konusunda henüz konuşmadık.

http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/sevgilinizle-ne-kadar-uyumlusunuz-3274-6.htm
5. Politika, din gibi konularda aynı görüşlere sahibiz.

A. Evet – Ahlaki, politik ve dini birçok konuda fikirleri miz birbiriyl e örtüşüyor.

B. Hayır – Birçok konuda görüşlerimiz birbirine uymuyor ve bu durum ilişkimizi zedeliyor .

C. Henüz bu tip konularda ki görüşlerimizi paylaşmadık.
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/sevgilinizle-ne-kadar-uyumlusunuz-3274-7.htm

6. Seks ve mahremiye t konusunda çok iyi uyuşuyoruz.

A. Evet – Bunu açıkça konuştuk ve ikimiz de birbirimi zin bu konudaki beklentil erini biliyoruz .

B. Hayır – Pek uyuştuğumuz söylenemez. Veya bu konuyu konuşurken kendimizi pek rahat hissetmiy oruz.

C. Daha seks konusunda birbirimi zle hiç konuşmadık.
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/sevgilinizle-ne-kadar-uyumlusunuz-3274-8.htm
7. İkimizin de kötü alışkanlıkları yok.

A. Evet – İkimizin de ufak kusurları vardır elbet; ama alkol, kumar, uyuşturucu gibi alışkanlıklarımız kesinlikl e yok.

B. Hayır – Birimizin alkol, kumar veya başka bir zararlı alışkanlığı var / vardı.

C. Kötü alışkanlıklarımız veya potansiye l zararlı aktivitel erimiz hakkında hiç konuşmadık.
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/sevgilinizle-ne-kadar-uyumlusunuz-3274-9.htm

8. Aramızdaki iletişim çok iyi.

A. Evet – Herşey hakkında keyifle sohbet edebiliyo ruz; hatta uzlaşmadığımız konularda bile!

B. Hayır – Bazen onu anlamam için beyin okumam gerekiyor .

C. Emin değilim.

TEST YANITLARI NA GÖRE TEST SONUÇLARI
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/sevgilinizle-ne-kadar-uyumlusunuz-3274-11.htm
A’lar çoğunluktaysa...

Eğer henüz onunla evlenmedi yseniz bence acele edin! Eğer evliyseni z de çok doğru bir seçim yapmış olduğunuzu söyleyebilirim. Elbet iki taraf da kusursuz olamaz ve bütün fikirler birbiriyl e örtüşemez. Ama bir şekilde gerginlik yaşanmıyor ve uzlaşmaya varılıyorsa ilişkiniz çok sağlıklı demektir.
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/sevgilinizle-ne-kadar-uyumlusunuz-3274-12.htm
B’ler çoğunluktaysa...

Çok da tencere, kapak olduğunuz söylenemez. Eğer evlenmedi yseniz bir kez daha düşünün. Eğer evliyseni z de size biraz daha farklı bakış açıları öneriyorum. Biraz daha karşılıklı fedakarlığa ve açık iletişime acil ihtiyacınız var. Herkesin farklı olduğunu ve ne olursa olsun kimseyi değiştiremeyeceğinizi kabullenm eyi unutmayın!
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/sevgilinizle-ne-kadar-uyumlusunuz-3274-13.htm
C’ler çoğunluktaysa...

Bence siz daha tanışmamış olabilirs iniz! Şaka bir yana bu testte C’lerden yanaysanız bence biraz daha fazla vakit geçirmeli ve birbirini zi daha yakından tanımalısınız. Ancak bunu yaptıktan sonra birbirini ze uygun olup olmadığınızı anlamak için bu testi baştan yapabilir siniz; bu sefer sadece A’lar ve B’ler üzerinden… 

DİĞER TESTLERİ ÇÖZMEK İÇİN
LÜTFEN ALTTAKİ LİNKİ TIKLAYINI Z

http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/sevgilinizle-ne-kadar-uyumlusunuz-3274-14.htm

SANAL ALEM - SANAL ALEM AİLELERİ PARÇALIYOR - 1. BÖLÜM SONU
LÜTFEN 2. BÖLÜMÜ OKUYUNUZ
 
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2010, 08:41:09 ÖÖ Gönderen: administratör » Logged
« Yanıtla #1 : Aralık 15, 2010, 08:10:27 ÖÖ »
admin
Ziyaretçi
SANAL ALEM - SANAL ALEM AİLELERİ PARÇALIYOR - 2. BÖLÜM - KONU İÇİN TIKLAYINIZ

SANAL ALEM - SANAL ALEM AİLELERİ PARÇALIYOR - 2. BÖLÜM

SANAL ALEM VE EVLİLİKLER İLE ETKİLEŞİMLER
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/evlilik/sanal-hayat-iliskileri-nasil-etkiler-3897.htm
Sanal hayat ilişkileri nasıl etkiler?
İnternet sosyal ilişkileri nasıl etkiliyor? Herkes tarafından hayatın her alanında kullanılan interneti n insan ilişkilerine ne gibi zararları var?
 
   1 / 7 Sonraki Sayfa » 


Son yıllarda sıkça kullandığımız internet, hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Arkadaşlık siteleri, eğlenceli siteler, oyunlar gibi hepimizin sürekli kullandığı siteler var. Internet üzerinden yapılan evlilikle r, aldatmala r, sıkça karşılaştığımız olaylar. Öyle ki artık birçok evli çift aynı evde 2 bilgisaya r bulunduru yor. Kadın ayrı bir bilgisaya r, erkek ayrı bir bilgisaya r başında sanal alemde sörf yapıyor. Peki, internet sosyal ilişkileri nasıl etkiliyor? Herkes tarafından hayatın her alanında kullanılan interneti n, insan ilişkilerine zararları hakkında Reem Nöropsikiyatri Merkezi Yöneticisi Dr. Mehmet Yavuz açıklamalarda bulundu. 

İnternet bağımlığı yaygınlaştı mı?
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/evlilik/sanal-hayat-iliskileri-nasil-etkiler-3897-2.htm

İnternet aslında faydalı alanlarda kullanıldığı sürece çok yaralı bir teknoloji aracıdır. Fakat gelişen teknoloji sayesinde internet bağımlılığı giderek arttı. İnsanların çevrelerinde bulamadıkları birçok bilgiyi ya da eğlenceli ortamı internett e bulması bu durumun artmasında etken rol oynadı. Kendisini yalnız hisseden birçok kişi mail ya da iletilerl e anlık sohbetler kurmaya ve arkadaş gruplarını genişletmeye başladı. Bu sayede internet bağımlığı artarken sosyal hayattan da kopmalar gerçekleşti. Televizyo nlar ile iyice daralan sosyal hayat, sanal dünya ile daha karmaşık bir hal aldı.

« Önceki Sayfa  3 / 7 Sonraki Sayfa » 


Sosyal hayat sanal alemden nasıl etkilendi?
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/evlilik/sanal-hayat-iliskileri-nasil-etkiler-3897-3.htm

İnternet kullanımın yaygılaşması bazı sorunları da beraberin de getirdi. Örneğin artık arkadaşlıklar internet üzerinden devam ettiği için kimse birlikte eskisi kadar zaman geçirmiyor, aktivitel ere katılmıyor. Öyle ki birçok kişi gittiği mekânlarda bile bilgisaya rdan uzaklaşamıyor. Özellikle çocuklar internet üzerinde daha aktiflerk en okulda ya da aile içerisinde daha asosyal bir yaşam sürmeye başladı. Birçok kişinin paylaştığı video iletiler de bazı insanların bu paylaşımları kötü amaçlı kullanımları sebebiyle özel hayata duyulması gereken saygı zarar gördü.

Sanal alem evlilikle ri ve ilişkileri nasıl etkiliyor?
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/evlilik/sanal-hayat-iliskileri-nasil-etkiler-3897-4.htm

Birçok evli çift evinde konuşmak yerine artık internet üzerinden iletişime geçiyor. Eşlerden biri internet başında vakit geçirip eğlenirken diğer çift yalnız kalmanın verdiği etki ile psikoloji k sorunlar yaşıyor. Sosyal hiç bir şeyi paylaşmayan çiftler zamanla birbirler inde kopmaya başlıyor ve boşanmalar artıyor. İlişkideki kopmalar anksiyete ve kaygıları da artırıyor. Sanal ortamda aldatmala r ya da bu sorunla ilgili şüpheler çiftlerin birbirler ine olan güvenlerini de zedeliyor . Bu durumda depresyon riskini artırıyor.

Önceki Sayfa  5 / 7 Sonraki Sayfa » 


İnternet üzerinden yapılan evlilikle r...
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/evlilik/sanal-hayat-iliskileri-nasil-etkiler-3897-5.htm

İnternet aşkları, reel aşklardan daha yoğun ve daha yüksek tonda yaşanıyor. Sanal aşkın kuvveti, gerçek aşktan çok daha şiddetli olabiliyo r. Bu nedenle sanal ve platonik aşklar engel tanımayabiliyor. İnternet üzerinden yapılan evlilikle rle ilgili sorunlar son yıllarda sıkça karşılaştığımız durumlar arasında yer alıyor. Bu konuda sıkça depresyon ve hayal kırıklığı yaşayan birçok hasta bulunuyor . Yaşanan sorunları sebebi ise kişilerin birbirler ini tam olarak tanımamsından kaynaklanıyor. İlk dönemlerde eğlenceli ve güzel giden her şey aynı ev ortamını paylaşmaya başlayınca değişmeye başlıyor. Kişinin internett e kendini tanıttığı insanla evlendiği insan arasında farklılıklar yaşanıyor. Çünkü sanal alemde yaşanan ilişkilerde birçok yalan söylenebiliyor. Dolayısıyla bu durum karşısında çiftler birbirler inde uzaklaşarak evlilikle rini bitirmeye başlıyor. Ayrılığın yaşanması ile birlikte kişilerde depresyon, ruhsal çöküntü, benlik değerinde zayıflama, başkalarını karşı güvensizlik, uyku problemle ri ortaya çıkıyor. 

Önceki Sayfa  6 / 7 Sonraki Sayfa » 

Dr. Mehmet Yavuz’un önerileri
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/evlilik/sanal-hayat-iliskileri-nasil-etkiler-3897-6.htm

•Sanal ilişkileri daha gerçekçi dostlukla ra dönüştürerek yaşamaya çalışın.
•İnternet bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız bir süre internett en uzak yaşamaya çalışın eğer bu sorunu aşamıyorsanız uzmanlard an yardım alın.
•İnternet üzerinden görüştüğünüz kişileri hayatınıza almadan önce mutlaka iyi tanıyın.
•Tanıştığınız kişilerle evlenmede n önce mutlaka en az 6 ay nişanlılık ya da sözlenme dönemi geçirin.
•Evliliğinizde daha çok sosyal bir hayat yaşamaya çalışın. Sinemaya gidin, tiyatro izleyin ortak paylaşımlarınızı çoğaltın.
•İnterneti fayda sağlayan alanlarda kullanın.
•Eğer internet üzerinden kurduğunuz bir ilişki var ise bunu mutlaka aileden bir kişi ile paylaşın. Kişi ile yüzeysel iletişime geçin ve tanıdığınız bir kişi aracılığı ile görüşme sağlayın.

Sanal alemle ilgili diğer yazılarımızı da okuyun:
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/evlilik/sanal-hayat-iliskileri-nasil-etkiler-3897-7.htm

Sanal seks aldatma sayılır mı? Eşinizin sanal seks yaptığını nasıl anlarsınız? Onu yakaladığınızda ne yapmalısınız?

Teknoloji nin fazlası ilişkiye zarar verir Teknoloji diğer bağımlılıklar gibi hayatımızda fazla yer aldığında kendimize ve ilişkilerimize oldukça fazla zarar veriyor.

Twitter ilişkinizi nasıl etkiliyor? Son zamanların vazgeçilmez sosyal paylaşım ağı Twitter ilişkinize zarar mı veriyor, yoksa onu daha da geliştiriyor mu? Pudra.com’un testini çözün ve sonucu bulun.

Facebook’ta arkadaş olmamanız gereken 10 kişi Dikkatli olmazsanız Facebook tehlikeli bir arkadaşlık ağı haline gelebilir . Bu yüzden size arkadaşlık daveti gönderse de reddetmen iz gereken kişileri bilmelisi niz.

Teknoloji nin fazlası ilişkiye zarar verir
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/evlilik/teknolojinin-fazlasi-iliskiye-zarar-verir-1226.htm

Teknoloji diğer bağımlılıklar gibi hayatımızda fazla yer aldığında kendimize ve ilişkilerimize oldukça fazla zarar veriyor.
 Mektupların yerini e-mail'ler, günlüklerin yerini blog'lar, telefon beklemeni n yerini anında mesajlaşmalar, alışveriş poşetlerinin yerini online sepetler, fotoğraf albümlerinin yerini bilgisaya r klasörleri, kütüphanelerin yerini sanal kitapçılar aldı. Her geçen gün hız kapasites ini daha da artırarak bizleri daha da şaşırtıyor. Kimisi adapte olamıyor, kimisi kendini fazla kaptırıyor. Cep telefonun dan internete girmeyi daha yeni hazmetmişken 3G, Facebook'tan ilkokul arkadaşlarımızın ne yaptığını öğrenmeye yeni başlamışken Twitter, msn'de görüntülü konuşmaya şaşırmışken Skype çıktı karşımıza. Ve biz bunları yazarken kim bilir her saniye ne çıkmakta…

Birçok şey girdi hayatımıza; pratiklik, hız, vakit kazanma, elde etme kolaylığı... Ama çok daha fazla şey yok oluyor yavaş yavaş; özlem, merak, hareket, yüz yüze iletişim gibi... Makinemiz le fotoğraf çekip onların basılmasını veya yurtdışında okuyan sevgilimi zin el yazısıyla gelen mektuplarını beklerken ki heyecan ortadan kalktı. Biriyle buluşacağımızda ev telefonun dan ona verdiğimiz yer ve saat randevusu na sadık kalma saygısı yerini cep telefonum uzda şablon olarak bile bulunan "Ben biraz gecikeceğim" mesajlarına bıraktı. Herkes herkesin herşeyini bilir oldu sosyal paylaşım ağları yüzünden; özel alan, gizlilik diye birşey kalmadı.

Yurtdışında yapılan bir araştırma dünyada var olan 190 milyon internet kullanıcısının yaklaşık yüzde 10'unun bağımlılık yaşadığını ortaya çıkarmış. Amerikalı psikologl ar teknoloji bağımlılığının uyuşturucu, alkol ve kumar bağımlılığı kadar insan ilişkilerine zarar verme gücüne sahip olduğunu belirtiyo r.

Peki bu durum ne zaman tehlikeli oluyor, ne zaman bağımlılığa dönüşüyor ve hangi noktada sosyal ilişkilerimize zarar vermeye başlıyor? Burada dikkat etmemiz gereken konu, teknoloji nin hayatımızda ne boyutta yer aldığı, ne kadar yer kapladığı. Teknoloji ye ayırdığımız zaman sosyal aktivitel erimizi aşıyorsa - hatta onları yapmamıza engel olmaya başlamışsa - bağımlılığa dönüşüyor demektir. Artık ailenizle veya arkadaşlarınızla dışarıda bir şeyler yapmak veya yalnızlığın tadını çıkarıp kitap okumak yerine internett e bir sayfadan bir sayfaya atlamak size daha çekici gelmeye başlamışsa durup düşünmelisiniz. Çevrenizdeki insanlarl a yegane iletişim kaynağınız SMS, Facebook, E-mail veya Twitter gibi kaynaklar sa ve yavaş yavaş yüz yüze veya sesli iletişimden uzaklaştığınızı hissediyo rsanız durum vahim demektir; teknoloji hayatınızda ciddi bir bağımlılığa dönüşüyor, insan ilişkileriniz bu durumdan ciddi boyutta zarar görecektir.

Teknoloji nin onca nimetinde n neden faydalanm ayalım? Elbet teknoloji nin 'bazı' faydalarından biz de yararlana cağız. Cep telefonun un kolaylıklarından veya interneti n hızından... Ama teknoloji yi hayatımıza yerleştirirken dikkat etmemiz gereken çok önemli bir nokta var; dozunu iyi ayarlamak . Aynı alkol bağımlılığında olduğu gibi sınırımızı bilmek; iki dubleden sonrası kendinizi kaptırmanıza yol açıyorsa en fazla iki duble teknoloji yle de yetinmesi ni bilmek...

Twitter ilişkinizi nasıl etkiliyor?
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/twitter-iliskinizi-nasil-etkiliyor-3503.htm
Son zamanların vazgeçilmez sosyal paylaşım ağı Twitter ilişkinize zarar mı veriyor, yoksa onu daha da geliştiriyor mu? Pudra.com’un testini çözün ve sonucu bulun.
 
   1 / 7 Sonraki Sayfa » 


Artık hemen herkesin gün içinde ne yaptığını, kimlerle buluştuğunu yazdığı, güncel gelişmeler hakkında yorum yaptığı, yüz yüze gelmeden tartışabildiği bir Twitter hesabı var. Peki bu sosyal ağ, özel ilişkileri ya da evlilikle ri nasıl etkiliyor? Teknoloji nin nimetleri nden faydalanıp sanal da olsa sosyalleşirken, partnerim izden uzaklaşıyor ve yüz yüze iletişimimizi öldürüyor muyuz?

Eğer siz de Twitter kullanıcısıysanız, Pudra.com’un mini testindek i soruları yanıtlayın ve sonucu bulun. Twitter ilişkinizi olumsuz etkiliyor sa, ilişkiyi güçlendirme aracı olarak Twitter’ı kullanabi lme yollarını da okuyun. İşte, sorularınız... 

Twitter ilişkinizi nasıl etkiliyor?
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/twitter-iliskinizi-nasil-etkiliyor-3503-2.htm
Son zamanların vazgeçilmez sosyal paylaşım ağı Twitter ilişkinize zarar mı veriyor, yoksa onu daha da geliştiriyor mu? Pudra.com’un testini çözün ve sonucu bulun.
 
  « Önceki Sayfa  2 / 7 Sonraki Sayfa » 

Soru 1: Partnerin izle akşam yemeği yemeniz, birlikte dışarı çıkmanız dahil, ilişkinizin tüm flört detaylarını arkadaşlarınıza tweet’liyor musunuz?

Soru 2: Eşinize her 15 dakikada bir doktor randevusu nu, marketten almasını istedikle rinizi, çocukların okuldaki programla rına geç kalmaması gerektiğini hatırlatıyor musunuz?

Soru 3: Twitter’ınızda “özel” engeli yok ve herkes eşinize yazdıklarınızı görebiliyor mu?

Soru 4: Akşam eve geldiğinizde, o saate kadar gün içinde olan biten her şeyi ona tweet’lemiş olduğunuzdan konuşacak bir şey kalmıyor mu?
Soru 5: Twitter üzerinden özel konularda tartışmaya giriyor musunuz? 

« Önceki Sayfa  3 / 7 Sonraki Sayfa » 

Test sonuçları
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/twitter-iliskinizi-nasil-etkiliyor-3503-3.htm

Bu soruların birden fazlasına “evet” yanıtı verdiysen iz, Twitter ilişkiniz için büyük bir dert haline gelmiş demektir! Eğer sorularda n sadece birine “evet” dediyseni z de flörtünüzü tehlikeli sulara doğru sürüklüyorsunuzdur.

Bugün hepimiz biliyoruz ki Twitter harika bir iletişim aracı. Evet, her şeyi tweet’liyor, her şeyi tartışabiliyor ve dolayısıyla bu mecrayı seviyorsu nuz! Ancak eşinizle ilişkinize burnunu soktuğu ölçüde artık Twitter hayatınızda bir “artı” olmaktan çok koca bir “eksi” haline geliyor. Tüm gün an be an ne yaptığınızı yazdığınızda, artık yüz yüze olduğunuz zamanlara saklayacağınız bir fikriniz ve konunuz kalmıyor. Oysa Twitter’ı ilişkinizi berbat etmek değil, güçlendirmek için kullanabi lirsiniz. Nasıl mı?
« Önceki Sayfa  4 / 7 Sonraki Sayfa » 

Twitter’la ilişkinizi güçlendirme yolları
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/twitter-iliskinizi-nasil-etkiliyor-3503-4.htm

“Özel” mesajlar

Seksi ve romantik fikirleri nizi ona tweet’leyin. Tabii “özel” işareti koymayı unutmadan lütfen! Erkeğinizin ateşini fitilleme k için “Bu gece seni görmek için sabırsızlanıyorum. Seni çok arzuluyor um” gibi bir tweet’ten daha etkili ne olabilir!

« Önceki Sayfa  5 / 7 Sonraki Sayfa » 


Ortak Twitter eğlencesi
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/twitter-iliskinizi-nasil-etkiliyor-3503-5.htm

Birlikte olduğunuz zaman eğlenceli bir şeyler gördüğünüz ya da duyduğunuzda, her ikiniz de bunu ortak arkadaşlarınızla paylaşmanın zevkli olacağını düşünüyorsanız, tweet’inizi eşinizle birlikte yaratın. Ona Twitter dünyanızda yer açın ve onu bu deneyimin dışında tutmak yerine içine dahil edin.

 Önceki Sayfa  6 / 7 Sonraki Sayfa » 


İkinize özel Twitter hesabı
http://www.pudra.com/ask-iliskiler/ask/twitter-iliskinizi-nasil-etkiliyor-3503-6.htm

Sadece ikinizin arasında korumalı ve özel bir Twitter hesabı açın. Aklınıza gelen bir fikri, hayaliniz i, düşüncelerinizi ona hızla iletin buradan. Twitter’ı sadece ikinizin paylaştığı özel bir alan haline getirin.

Tüm bu önerilerimizi dikkate aldığınızda göreceksiniz, Twitter sizi yalnızlaştırmak yerine birbirini ze daha da yaklaştıracak. Mutlu tweet’ler!

SANAL ALEM EVLİLİKLERİ NASIL YIKIYOR
DETAYLI DÖKÜMAN İÇİN
LÜTFEN ALTTAKİ LİNKİ TIKLAYINI Z

http://www.google.com.tr/#hl=tr&biw=1276&bih=837&q=sanal+alem+yuvalar%C4%B1+y%C4%B1k%C4%B1yor&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=7167493f297be2e6

SANAL ALEM - SANAL ALEM AİLELERİ PARÇALIYOR - 2. BÖLÜM SONU
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2010, 08:45:06 ÖÖ Gönderen: administratör » Logged
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
LinkBacks Enabled by LordReco | FoRuMBoL Themes