+ İSLAMGREEN34 NEW WORLD » SANAL ALEM ANEKTODLARI 2. BÖLÜM » 3 - SANAL ALEM - SANAL ALEM VE MELEKLERİN GÖZYAŞLARI (Moderatör: İman_Power)
 SANAL ALEM - SANAL ORTAMIN YALANCI İLİŞKİLERİNE ALDANMAYIN - KONU İÇİN TIKLAYIN

Kullanıcı Adı: Beni Hatırla?
Şifre:
Sayfa: [1]
Konu: SANAL ALEM - SANAL ORTAMIN YALANCI İLİŞKİLERİNE ALDANMAYIN - KONU İÇİN TIKLAYIN  (Okunma Sayısı 4876 defa) Seçenekler Arama
« : Aralık 17, 2010, 07:05:16 ÖÖ »
admin
Ziyaretçi
SANAL ALEM - SANAL ORTAMIN YALANCI İLİŞKİLERİNE ALDANMAYIN - KONU İÇİN TIKLAYIN

SANAL ALEM - SANAL ORTAMIN YALANCI İLİŞKİLERİNE ALDANMAYI N

http://islamgreen34.inventforum.com

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=964653&title=sanal-ortamin-yalanci-iliskilerine-aldanmayin

Sanal ortamın yalancı ilişkilerine aldanmayın
 
FATMA YAŞAR EKİCİ *   -   23.03.201 0   
 
 
 
Günlük koşuşturmalar, eşlerin birbirine yeterince vakit ayırmaması ve ihmal, sosyal ilişkilerin zayıflığı, sanal ortam ilişkilerini cazip hale getiriyor . Sanal arkadaşlıklarla kişi içine kapanıyor, derin bir yalnızlıkla birlikte ailede sorunlar ortaya çıkıyor. Sanal ilişkiler genelde yalancı kimlikler üzerinde sürerken, gerçek hayata geçildiğinde bu birliktel ikler de yürümüyor.
 

Genç bayan son zamanlard a eşinin Facebook'taki arkadaşlığından rahatsızdı. "Kocam, 15-20 yıl önce âşık olduğu liseli kızı Facebook'ta bulmuş." diyordu. Son yıllarda kişiler arası iletişim ve etkileşimin yerini "net arkadaşlığı" denilen sanal iletişim ve etkileşimler almaya başladı. Yaş, cinsiyet, sosyo-kültürel ve mesleki durum fark etmeksizi n pek çok insanın sanal ortamda kurduğu ilişkilerin, yaşamlarına olumludan ziyade olumsuz etkisinin olduğu da bir gerçek. Yorucu ve yoğun günlük koşuşturmalar, bireyleri sosyal ilişkilerden epeyce uzaklaştırmışken, sanal arkadaşlıklar bu uzaklaşmayı birkaç kat daha artırmakta. İnsanlar artık, eşi, çocukları, anne-babası, komşusu ve arkadaşlarıyla vakit geçirmek yerine sanal ortamdaki yalancı ilişkilere vakit ayırmayı tercih etmektele r. Peki, nedir bunun sebebi?

İnsanların içlerinde hissettik leri bireysel yalnızlıktan kurtulmak istemeler i, kendileri ni yargılamaksızın dinleyen birilerin e ifade etme istek ve ihtiyacı, paylaşma, anlaşılma, kabul görme ve beğenilme gibi istek ve ihtiyaçlar sanal ilişkilere yönelmenin en temel sebepleri arasındadır. Birçok insan bir yanıyla bakıldığında bu ihtiyaçlarının sanal arkadaşlıklar kurarak karşılanacağını sanırken, diğer yanıyla kendileri ni pek çok riske attıklarının da farkında olmamakta ya da bu riskleri görmezden gelmekted irler.

Özellikle yalnızlıktan kurtulmak için sanal ilişkiler kuran kişiler, aslında daha derin bir yalnızlığa sürüklenir. Çünkü; sanal ortamda kendileri ni oldukları gibi değil, olmak istedikle ri gibi tanıtırlar. Oysaki, sağlıklı ilişkilerin temelini karşılıklı dürüstlük ve güven duygusu oluşturur. Bu tür bir karşılıklı güvenin söz konusu olamadığı sanal arkadaşlıklar, bir anlamda, yalan arkadaşlıklara dönüşür. Kişiler sanal ortamda söylediklerine aldanıp daha ileriye giderler ve gerçek hayatta buluşma kararı da alabilirl er. Bu buluşmalardan "Asıl kişilikleri ve halleriyl e birbirler ine uymadıkları" gerçeğini görürler ve hayal kırıklığına uğrarlar. Bunun peşi sıra derin bir yalnızlık hissi ve depresyon da eşlik edebilir.

Peki sanal ortamda tanışarak yapılan evlilikle r ne kadar sağlıklı? Yüz yüze görüşmelerle alınan evlilik kararında bile yanlış adımların atılması söz konusu iken "ses tonu, söyleyiş tarzı, sosyal ortamlard a sergilene n tavır ve davranışlar, beden dili" gibi pek çok unsurun gözlemlenemediği sanal bir ortamda, bireyin eş adayını seçmede doğru kararlar vermesi mümkün değildir. Bu şekilde yapılan pek çok evliliğin boşanmayla sonuçlanması da bunun bir ispatıdır.

Sanal ilişkilerin bir diğer riski de bireyleri n özel yaşamlarına zarar vermesidi r. Evli ve çocuklu bir kadın/erkeğin, nette kurduğu sanal ilişki, gerçek yaşamında aile ilişkilerine zarar verir, aileyi baş edilemez sorunların içine atar. Böyle bir durumda, eşlerin birbirine duyduğu saygı, sevgi ve güven biter. Tartışma ve çatışmalar artar, çocuklar da bu huzursuz ve sevgisiz ortamda mutsuz olur.

Sanal arkadaşlığın risklerin den korunmak için neler yapılabilir?

EBEVEYNLE RE;

Ergen çocuklarınıza sağlıklı sosyal yaşam alanı oluşturun. Bu sayede çocuklar, sanal arkadaşlığa ihtiyaç duymayaca k ve doyumlu sosyal ilişkiler geliştirebileceklerdir. Onlara kişilik ve yaş dönemi özelliklerini öğretin. Çocuğunuzun kimlerle arkadaşlık ettiğini bilin. Suçlayıcı, yargılayıcı değil, destekley ici, kontrollü ebeveynle r olun.

EVLİLERE;

Gerçek hayatın sorunlarından kaçarak sanal ortamın yalancı cazibesin e dalmak yerine, sorunlarını çözme çabası gösteren bir insan olun. Gerçek yaşamdaki kişiler arası ilişkilerini güçlendirmeye özen gösterin. Eş, çocuk, anne ve babanıza daha çok zaman ayırmaya çalışın ve bu ilişkilerini daha anlamlı kılmaya özen gösterin.


* Fatih Üniversitesi, Uzm. Reh. Psk.Danışman, Aile Terapisti
http://www.nasilyapicam.tr.gg/SANAL-ORTAMDA-ARKADASLIGIN-ZARARLARI-VARMIDIR-f-.htm

SANAL ORTAM EVLİLİKLERİ TEHDİT EDİYOR
http://www.aktuelpsikoloji.com/haber.php?haber_id=7935
Sanal Cinsellik Evlilikle ri Tehdit Ediyor!
Sanal seks, daha çok erkekleri n başvurdukları bir ilişki türü. Genelde uyarılma, sertleşme, boşalma sorunu yaşayan erkekler tercih ediyor sanal seksi. Özelliklede sanal seks uzun süreli ilişkilerin ve evlilikle rin bitmesind e önemli bir neden.

 
Sanal seks, daha çok erkekleri n başvurdukları bir ilişki türü. Genelde uyarılma, sertleşme, boşalma sorunu yaşayan erkekler tercih ediyor sanal seksi. Özelliklede sanal seks uzun süreli ilişkilerin ve evlilikle rin bitmesind e önemli bir neden.
29 Temmuz 2010 08:48
   


Son yılların çok konuşulan konularından biri sanal seks. Sanal ilişkiler, uzun süreli ilişkilerin ve evlilikle rin bitmesind e önemli bir neden. Sanal seks bağımlısı biri eşiyle ya da sevgilisi yle normal hayatına geri dönüyor. Peki, yaşanan sanal birliktel ik aldatma sayılır mı? İşte sanal seks hakkındaki gerçekleri, ilişkileri nasıl etkilediğini Pudra.com araştırdı.

Sanal seks boşanma nedeni

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, evli çiftlerin çoğu, beraberli klerinde bulamadığı cinsel tatmini internett e arıyor ve fiziksel bir ilişki olmadığı için internett e yaptığı seksi aldatma olarak görmüyor. Ancak, eşleri için aynı düşünce söz konusu olmayacak ki, çiftlerin boşanma nedenleri arasında sanal seks ilk sıralarda yer alıyor.

Psikolog Mahmut Şefik Nil, “Gerçeklik insanın kafasındadır” diyor. Yani sanal seksin partneri aldatma anlamına geldiğini savunuyor . “Yapılan seksin gerçek bir seks olması ya da olmaması durumu değiştirmez” diyor.

İnternette tahrik sonsuz, utanma ise hiç yok

Psikolog Rebia Erdoğan, “İnternet utanma duygusunu rahatlatır. Kimse birbirini n yüzünü görmediği için ötekiyle yüzleşmez. Karşısındakiyle ilişki kurarken, sadece fantezile riyle yüzleşir. Orada, yani internett e tahrik sonsuz, tükenmişlik de yok. Oysa gerçek bir cinsel ilişkide tükeniş var. Çünkü gerçeklik, başlangıç ve bitiş arasında yaşanır. Gerçekliği yaşamak ise yetişkin olabilme kapasites iyle ilişkili” diyor.

Neden sanal seks?

İnsan acıktığında yemek resimleri ne bakabilir ve yemeği yediğini düşünebilir. Ama aslında karnı doymaz. İşte sanal seks de buna benzer bir durum. Gerçek anlamda haz yaşanmıyor aslında. Oysa gerçek seks, insanı rahatlatıyor, mutlu ediyor. Dolayısıyla insanlar daha toleranslı hale geliyorla r hayatta. Üstelik seksin insanı gençleştirip güzelleştirdiği de artık bilimsel bir gerçek. Saçlar ve cilt güzelleşiyor, gençlik hormonu daha etkin hale geliyor. Peki, tüm bu faydaları ortadayke n, insanlar neden fiziksel birliktel iklerden ziyade sanal ilişkileri tercih ediyorlar? Psikiyatr ist Mustafa Güveli bu soruya şöyle bir açıklık getiriyor:

“Sokakta yürüyen birine 'Gel seninle sevişelim' demenin yükü ağırdır. Sanal sekste ise rahatlık vardır. Bazısının sosyal statüsü, bazısının dini inançları reel anlamda aldatmayı kaldırmaz. Sanal sekste ise sorumlulu k yoktur. Pek çok gerçeği sırtına almadan sanal alemde bunu yaşar insan.”

Eşinizi sanal sekste yakaladığınızda…

Siz, eşinizi sanal seks yaparken yakalarsa nız ne yaparsınız? Şıkları sayalım:

a- Bilgisaya rı evden atarsınız ve hayatınıza kaldığı yerden devam edersiniz .
b- Bunun gerçek bir aldatma olduğunu düşünüp işi ciddiye alarak ayrılmak istersini z.
c- Partnerin iz bunu size neden söylemedi diye kırılırsınız, kendinizi aşağılanmış hisseders iniz.
d- Siz de sanal seks yapmaya başlarsınız.
e- Hiçbiri. (Size özel bir yol bulursunu z!)

“d” şıkkı size göre değilse, diğer yolları denemeden önce Psikolog Mahmut Şefik Nil'in söz ettiği soruları kendinize sorun:

•Partnerin iz neden fantazile rini, sanal seks yaptığını, bir başkasıyla beraber olduğunu gizlemek istiyor?
•Gizlediği şey açığa çıkarsa ne olacağını düşünerek kendini gizleme ihtiyacı duyuyor?
•Nasıl bir ihtiyacı ve arayışı vardı ki sanal sekse yöneldi?
•Sanal seks yapma nedeni meraktan mı kaynaklanıyor, yoksa başka bir cinsel yönelimi mi var?

Hangi erkekler sanal seks yapıyor?

Sanal seks, daha çok erkekleri n başvurdukları bir ilişki türü. Genelde uyarılma, sertleşme, boşalma sorunu yaşayan erkekler tercih ediyor sanal seksi. Bu ilişki biçimine öyle bağımlı hale geliyorla r ki, artık bir sanal seks hastası oluyorlar . Üstelik bir yerden sonra gerçek cinsellik ten zevk alamama durumu da ortaya çıkıyor. Evde mutsuz bir adam, eşine de ilgi gösteremiyor ne yazık ki.

Eşinizin sanal seks yaptığını nasıl anlarsınız?

•Bir kere sanal alem bağımlısı haline gelmiş birinin uyku düzeni değişir. Artık geceleri geç saatlere kadar bilgisaya rın başından kalkmaz.
•Onun bilgisaya rını kullanmanız konusunda isteksizd ir. Kullanmanız gerekiyor sa da kullandığı chat programla rının arşiv bölümünü sürekli siler.
•Bilgisaya r kullanırken siz aniden odasına girdiğinizde telaşla ekranı kapatır.
•Bilgisaya rı sık sık virüs sorunuyla karşılaşır.
•Sizinle seks yapmaktan kaçınır, eskiye oranla fazlasıyla ilgisizdi r.
•Ev işleri ve gündelik hayatın sorumlulu klarından gittikçe uzaklaşır.
•Bilgisaya r başında kalma süresi uzadığından sizinle zaman geçirme süresi epey kısalır. Hafta sonu birlikte dışarı çıkma, uzun yemek yeme ritüelleri azalır.
•Hep evde tek başına kalmak ister, içine kapanır. Sizi, onsuz dışarı çıkmaya ikna etmeye çalışır.

Sanal seksten sonra pişmanlık ve depresyon

Sadece erkekler değil, kadınlar da sanal seks bağımlısı olabiliyo rlar. Bunda eşle yaşanan tatminsiz cinselliğin etkisi oldukça fazla. Sonuçta pişmanlık, günahkarlık, suçluluk gibi duygular beraberin de geliyor sanal aldatmanın. Başta depresyon olmak üzere pek çok psikiyatr ik sorun da eşlik ediyor bu duygulara . Bir uzmandan yardım alıp tedavi olmak kaçınılmaz hale geliyor.

Oysa gerçekten dokunarak, görerek, sesini duyarak sevişme ve bundan haz alma; şefkatli bir dokunuş, karşılıklı paylaşım ve birbirini duygusal olarak tatmin etme ile daha mutlu bir cinsellik yaşanacağını unutmamak gerekiyor .

Pudra.com

Sanal alemin ve bazı Sohbet Chat sitelerin in zararlı yönlerini
http://www.islam-green34.com Sitemizde
Sanal alem başlıklı yazılarımızda  açıkladık
bu yazılarımızı alttaki linklere tıklayarak okuyabili rsiniz

http://www.islam-green34.com/index.php?board=161.0

http://www.islam-green34.com/index.php?board=210.0

http://www.islam-green34.com/index.php?topic=434.0

http://www.islam-green34.com/index.php?board=163.0

http://www.islam-green34.com/index.php?board=162.0

http://www.islam-green34.com/index.php?board=205.0

http://www.islam-green34.com/index.php?board=206.0

http://www.islam-green34.com/index.php?board=160.0

SANAL ALEM - SANAL ALEMDEKİ  BAZI İNSANLARIN DEĞERSİZLİĞİ

Allah c.c sanal alemde islam için çalışan
sitelerde n ve buraki yetkilile rden razı olsun
başarılarının devamını nasip eylesin inşallah

http://www.islam-green34.com

SANAL ALEM - SANAL ALEMDEKİ  BAZI İNSANLARIN DEĞERSİZLİĞİ

FATİH - ALPARSLAN

İSTANBUL

http://www.fatih-alparslan34.tr.gg

selamün aleyküm
değerli müslüman kardeşlerim
sanal alemdeki bazı insanların
değersizliğinden bahsederk en
bunun reel alamdede böyle olduğunu biliyoruz
hakiki müslüman her yerde değerlidir
ahlaklı ve faziletli insan heryerde değerlidir
sanal veya reel ayrımı yapılamaksızın
değerli insan her yerde değerlidir
ve bulunduğu yerde bu değerini hissettir ir
neticede insan insandır diye düşünebilirsiniz
evet özünde hammaddes inde insandır
neticede atom moleküllerinden
ve hücrelerden oluşur insan
evet ancak ruhunda insan insanmıdır buda ayrı bir konu
özünde insan insandır buna şüphe yok
yaratılanıda yaratanda n ötürü hoş görmeliyiz
ancak istisnala r sanal alemde aslın yerini tutmamalı
müstesna olanla geneli karıştırmamalıyız
kimi insan vardır sanal alemde çok konuşmaz
bazı dini sohbet chat kanallarında insanlar vardır
herkesle sohbet etmez
hani Muhammed Raşid Hocaefend iye
demişlerki
" hocam siz susuyorsu nuz
sohbet etmiyorsu nuz
sohbet ile irşad etmeyecek misiniz "
demişler
Muhammed Raşid Hocaefend i
demişki
" bizim susmamızdan bir şey anlamayan
konuşmamızdan hiç bir şey anlayamaz "
demiş
kardeşlerim farklı bir örnek vereceğim
düşününki elmas ile kömür
aynı yer altı madenidir
yapı taşı karbon atomlarıdır
yani aynı atomlarda n oluşmuştur
karbon kömür olur
sonra sertleşir mutasyona uğrar
elmas olur
bakır ile altında görünüşte aynıdır
parlak bir bakır ile
altın birbirine benzer görünüş olarak
insanlard a böyledir
hakiki müslüman ile
hakiki olmayan müslüman
görüntü olarak birbirine benzer
kireçli su ile ayranda görüntü olarak aynıdır
yer altında kömür bir taştır
hammaddes i karbondur
taş vardır kuyumcuda
gizli bölmelerde
yakut elmas zümrüt
ana maddesi karbondur
karbon kömür olur ve sonra sertleşir
mutasyona uğrar elmas olur
bazi insanlar vardır
özünde hammaddes i insandır
 atomlarda n oluşmuştur
 insandır nihayetin de
 her yerde bulunur kimi sıradan insan
 değersizdir bolca çevrenizde görürsünüz
 bazı insanlar vardır değerlidir
 siz onu görmeye gidersini z o size görünmez
 tıpkı yakut elmas zümrüt gibi
 ancak kuyumcuda
 bulursunu z onu
 ve gizlidir
 açıkta değildir
 siz ararsınız çünkü değerlidir
 az bulunur
elmas nihayetin de taştır
ancak kömür gibi çuval çuval
piyasada satılan taşlardan değildir
kömür herkesin eline alabileceği bir taştır
ancak asla ve asla bir elmas kadar
hiç bir zaman değerli değildir kömür
mesela müslüman bir toplumda yaşağımızı söylüyoruz
bayan ve erkekler olarak
bazı bayanlar vardır
giyim kuşamlarına pek dikkat etmezler
dekolte giyinerek bilerek yada bilmeyere
güzelliklerini sergilerl er
bayanlar çok değerlidirler ancak
işte bilerek yada bilmeyere k
sıradanlaşır ve değerlerini yitirirle r
birde bazı özellikli ve kapalı bayanları bir düşünün
neticede ikiside bayandır
bazı bayanlar güzelliğini gizleyen elmastırlar
ve değerine değer katarlar
ortalarda pek bulamazsınız
gizlidir güzellikleri
tıpkı elmaslar gibi
ve değerine değer katar bu özellikleri
işte bazı bayanlar vardır
onları her ortamda sıkça göremezsiniz
yolda izde sıkça rastlayam azsınız
sanal alemdede değerli bayanlara
çok sık rastlayam azsınız
eğer sarraf iseniz değerini bilirsini z
veya olduğu yeri bilirsini z
fakat sarraf değilseniz
asla aradaki farkıda bilemezsi niz
kalbiniz kararmışsa
her iki bayanada siz bayan olarak bakarsınız
kalp gözünüz açık değilse aradaki farkı göremezsiniz
elbette her bayan değerlidir bizim söylemek istediğimiz bu değil
ancak bilerek yada bilmeyere k fiziksel ve ruhsal davranışlarıyla
değerini yitirirle r biz bunu söylemeye çalışıyoruz
belki sizin değer verdikler iniz herkesin bildikler idir
ve değer vermedikl eridir siz farkında değilsinizdir
sanal alemde bazı bayanlar vardır veya
bazı insanlar vardır
sükut içindedir herkesle konuşmazlar
çok konuşmazlar
bazıları sanırlarki
bir şey bilmiyord a konuşmuyor
 halbuki bir şey bilmeyenl er hep çok konuşur
 çok konuşan boş konuşur misali
 bilen konuştuğu zaman
 konuştuğu işinize yarar
 bilmeyen konuştuğunda ise
 hatırda kalmaz
 saman alevi gibidir
 etkisi olmaz
 ama bilen iki kelime yazar
ve bunu kalplere nakşederse
o iki kelime hatırdan çıkmaz
çünkü amacı insanlara bir şey vermektir
hakiki müslüman olmayanın
amacı insanlara bir şey vermek olmadığı için
yazar ve yazdıkları uçar gider kelebekle r misali
zihinlerd en
hakikat her zaman değerlidir
ve hakikatle ri yazan insanlard a değerlidirler
ancak sanal alemde insanların değersizliği
fikir ve düşüncelerin değersizliği vardır
bazılarıda hakikati gördükleri halde kabul etmezler 
çünkü
hakikati kabul etmek
kendi gerçeklerini tasvip etmek anlamına gelir
ve bunu yapacak yürekleri yoktur
ve hakikati inkar ederler
çünkü hakikat yüreklerini dağlar
hakikatle yüzleşmek istemezle r
durum böyle oluncada
gerçeklerden kaçan insanlar bir süre sonra
gerçekleri görüp çözüm yolu aramaktan sa
yalanlara sığınmaya
ve sahte mutlulukl ara yelken açmaya başlarlar
ve yalanlara sığındıkça
hakikatle rden kaçtıkça kalpler kararmaya başlar
ve kalp gözü kapanmaya başlar
Allah c.c kimseyi kalbi kararanla rdan
kalp gözü kapananla rdan eylemesin
bir kez kalpler
kararmaya görsün
Allah c.c muhafaza buyursun
bir kapanırsa kalp gözü
yalanı gerçek sanmaya başlayınca insan
gerçekleri inkar ile mutlu olacağını sanırsa insan
gerisinde n Rabbim muhafaza buyursun 
Rabbim tevekkül ve tefekkürden ayırmasın
duadan sabr-ı cemilden ayırmasın
hakiki müslüman
işte bu en başta yazdığımız
yakut zümrüt elmas gibi değerli taşlardandır
kömürde nihayetin de bir taştır
kömür ile elmas aynı  karbon atomlarda n oluşmuştur
ancak birisi değerlidir
diğeri değersiz
yolda giderken
bir kamyon kömür yüklü
ve bir parça kömür yere düşer kamyondan
kamyon gider kömür çuvallarıyla
ve yoldaki adam kömür parçasına bir tekme vurur
ve yolun kenarına atılmış olur kömür parçası
peki elmas denilen taş ile
kömür denilen taş aynı karbon atomundan oluşmuştur
peki elmas' a kömüre vurulduğu gibi tekme vurulduğunu
gördünüzmü
peki elmasın kömür taşır gibi
çuvallar ile kamyonlar da taşındığını
ve yere düştüğünü  gördünüzmü
elması ancak kuyumcuda bulursunu z
hakiki müslümanda böyledir
toplumda her zaman karşnıza çıkmaz
her yerde göremezsiniz
değerine binaen sarraf olmanız gerekir
nerede olduğunu bilmeniz için
saraf değilseniz kömürlerle uğraşırsınız
değerli taş diyerek
sanal alemde bazı insanlard a böylesine kömür gibi değersizdir
değerli olan ise milyonda bir bulunur
onunda size çatıp çatmayacağı bilinmez
neticede sanal alemdeki insanlard a bir değersizlik vardır 
Rabbim sanal alemde değerli insanlarl a karşılaşanlardan eylesin
amin ve ecmain
selamün aleyküm kardeşlerim

SANAL ALEM - SANAL ALEMDEKİ  BAZI İNSANLARIN DEĞERSİZLİĞİ

FATİH - ALPARSLAN

İSTANBUL

http://www.fatih-alparslan34.tr.gg
.

SANAL İLİŞKİLERİN SONUÇLARI
KONU İÇİN LÜTFEN ALTTAKİ LİNKİ TIKLAYINI Z

http://www.google.com.tr/#hl=tr&source=hp&biw=1020&bih=593&q=SANAL+%C4%B0L%C4%B0%C5%9EK%C4%B0LER%C4%B0N+SONU%C3%87LARI&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=71a534c4a5161590

SANAL ALEMİN ZARARLARI
KONU İÇİN LÜTFEN ALTTAKİ LİNKİ TIKLAYINI Z

http://www.google.com.tr/#hl=tr&biw=1020&bih=593&q=SANAL+ALEM%C4%B0N+ZARARLARI+&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=71a534c4a5161590
 

 
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2011, 01:34:12 ÖS Gönderen: administratör » Logged
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2011, 06:41:36 ÖÖ »
admin
Ziyaretçi
SANAL ALEM - SANAL ALEM VE DİNİ CHAT ODALARINDAKİ BAZI OLUMSUZLUKLAR - TIKLAYIN


SANAL ALEM - SANAL ALEM VE BAZI DİNİ SOHBET CHAT ODALARIND AKİ
OLUMSUZ DAVRANIŞLAR

http://islamgreen34.inventforum.com

http://islamgreen34.inventforum.com/viewtopic.php?p=9#9

Selamün aleyküm kardeşlerim
Allah c.c sanal alemde
islam için çalışan sitelerde n razı olsun
ve bu sitelerde ki yetkilile rin
ebeden ve daimen başarılı olmalarını
nasip eylesin inşallah

http://www.islam-green34.com
 
Sanal Alem ve bazı Dini Chat odalarındaki
bir takım olumsuzlu klardan bahsetmek
ve kardeşlerimizi bu konuda uyarmak
istiyoruz
ilk önce şunu hatırlatmak istiyoruz
evli olan bazı müslüman erkek kardeşlerimizin
bu tür bazı islami sohbet chat sitelerin de
çok fazla zaman geçirdiklerini
görmekteyiz
evli olan müslüman bir erkeğin
bu tür yerlere bu kadar bağımlı hale gelmesi
ve buradaki bayanlarl a çok samimi bir şekilde
sohbet etmesi gerçekten
hoş birşey değildir kardeşlerim
evli bir müslüman erkeğin
evine ve eşine bağlı olması
ve sanal alemde
ve bazı dini sohbet chat sitelerin de
zaman geçirmesi yerine
evindeki eşiyle ve çocuklarıyla
ilgilenme si 
ve zamanını eşiyle ve çocuklarıyla
birlikte yapılabilecek sosyal etkinlikl ere
harcaması çok daha akılllıca
ve mantıklıca bir davranıştır diye düşünüyoruz
ve islami realiteye görede bu daha uygun bir davranıştır
diye düşünüyoruz
ve açıkca şunu söyleyelimki
evli bir müslüman erkeğin
eşinin izni ve rızası olmadan
bu tür bazı dini sohbet chat sitelerin de
bayanlarl a çok samimi şekilde sohbet etmesi
veya bazı evli müslüman kardeşlerimizin
bu tür bazı dini sohbet chat sitelerin deki
bayanlara " balım gülüm " gibi
ifadeler kullanması büyük bir hıyanetin
ve gafletin eseridir diye düşünüyoruz
ve bu şekilde davranışlar içinde bulunan
evli müslüman erkek kardeşlerimizin
bu tavırları 
eşine karşı yaptığı
çok büyük bir saygısızlık ve terbiyesi zliktir
ve bunun vebalini ahirette nasıl ödeyecektir
bu konuda biraz tefekkür etmesi
gerektiğini düşünüyoruz
evdeki eşi bayana karşı yüzü gülmeyen
ve sert davranan bu tür bazı evli erkekleri n
sanal alemde bulunan bazı bayanlara karşı
bu gereksiz ve yapmacık nezaketi
çok saçma ve ahlaksızça bir yaklaşımdır
bayanlarında bu tür davranışlara
taviz vermemesi gerekir
çünkü taviz arkasından tavizi doğurur
ve bunun önü alınamayacak hale gelir
bazı evli müslüman erkek kardeşlerimizin
bayanlara çok samimi davranması
ve " gülüm balım " gibi ifadeleri ne karşı
uyarımız şöyle olacaktır
" sizlerin gülü ve balı evli olduğunuz
eşlerinizdir
sanal alemdeki bayanlar ancak sizin için
kalbinizi acıtacak dikenli gül
ve sizi dininizde n ve ahlakınızdan koparabil ecek
zehirli baldır bunu unutmayınız "
şeklinde olacaktır 
bazı evli müslüman erkek kardeşlerimizin
ve bekar olan erkek müslüman kardeşlerimizin
bu tür bazı dini sohbet chat sitelerin de
yetkili olarak görev yaptıklarını görmekteyiz
ve yetkili oldukları yerlerde
bazı müslüman kardeşlerimize karşı
veya bu tür yerlerde bulunan
diğer yetkili kardeşlerimize karşı
merhamets izce davrandığını görüyoruz
ve bazen
" ben burada yetkiliyi m
benim canımı sıkma /gline nick veya /shun nick
komutlarını kullanara k seni banlarım
siteden atarım
ben ırc komutlarını çok iyi bilirim
bir çok yetkili admin benim kadar bilmez "
gibi ifadelerl e gereksiz bir üstünlük yarışı
ve egoistçe bir bencillik içinde olduklarını görüyoruz
bu tür bazı egoist yetkili kardeşlerimiz
böyle yapmakla kendi nefs-i emareleri ni
tatmin peşinde olduklarını
açıkca ortaya koymaktadırlar
bu tür yaklaşımlarla
Dinimizin zerre kadar ilgisi alakası yoktur
bazı Dini Sohbet Chat odaları
malesef bu şekle gelmiştir
bu tür oluşumların dinimizle ahlakımızla ilişkisi yoktur
mutlaka çok seviyeli ve amacı İSLAM olan
kardeşlerimizde vardır bunları tenzih ederiz
ancak bu tür amacı İSLAM olan ahlaklı kardeşlerimiz
azınlıktadırlar ve istisnadır
müstesnalar aslın yerini tutamaz
ve istisnala r geneli kapsamaz  kardeşlerim
selamün aleyküm

http://islamgreen34.inventforum.com

« Son Düzenleme: Ocak 20, 2011, 02:53:35 ÖS Gönderen: administratör » Logged
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC
LinkBacks Enabled by LordReco | FoRuMBoL Themes