+ ISLAMGREEN34 NEW WORLD » WEB INTERNET SITES TECHNOLOGY POWER  » CHAN-SERVER CAPTAIN (Moderatör: İman_Power)
 CHAT CAPTAIN

Kullanıcı Adı: Beni Hatırla?
Şifre:
Sayfa: [1]
Konu: CHAT CAPTAIN  (Okunma Sayısı 8186 defa) Seçenekler Arama
« : Şubat 01, 2009, 01:37:46 ÖS »
admin
Ziyaretçi
CHAT CAPTAIN

CHAT CAPTAIN
www.sesto chat.com

NİCK VE ŞİFRE KAYIT KOMUTU
/ns register fetih1453 Yavuz-Fatih-1453@hotmail.com
( şifre : fetih1453 ) ( isim : Yavuz-Fatih-1453 )
isim aynı zamanda e-mail içerikli msn adresi olabilir
veya msn adresinde n farklı bir adres yazılımı şeklindede olabilir

Kanalı op olan kişinin üstüne kayıt etmek için
/chanserv register #islam şifre sohbet ( şifre : fetih 1453 )( isim:Yavuz-Fatih-1453 )

Sohbet Yardım   
IRC'de Kullanılan Terimler
Sıkça Sorulan Sorular
Diğer IRC Komutları

IRC Nedir?
IRC: Irc, İnternet Realy Chat ( İnternet AktarmaLı Sohbet ) kelimeler inin baş harflerin in kısaltılmış halidir.
Dünya üzerindeki değişik kullanıcıların internete bağlı oldukları ve de aynı sunucuyu yada birbirine bağli sunucuların network'ünü seçtikleri durumunda birbirler i ile iletişim kurmalarını sağlayan bir ortamdır.

IRC aracığılı ile dünya üzerinde herhangi birisi ile konuşabilmek, değişik odalarda sohbet etmek, dosya alışverişi yapmak, hoşça zaman geçirmek mümkündür.
IRC'nin yapısını; bir sunucu, sunucuya bağlı kullanıcılar (userlar), kullanıcıların oluşturduğu odalar, ve de kullanıcılar arasındaki özel mesajlaşmalar oluşturu.

IRC'de Kullanılan Terimler

1. Nickname (Kullanıcı Adı)
Türkçe karşılığı Kullancı Adı olan Nickname kelimesi (Nick olarak ta kullanılır), RUMUZ mahiyetin deki herkişiye özel bir isim anlamına gelir.. Nick olarak kendi adınızı kullanabi leceğiniz gibi, diğer hoşunuza giden takma isimleri de kullanabi lirsiniz. Bocuk, Kedicik gibi. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus, aynı anda, aynı ortamda bir nickten iki tane olamaması gerektiğidir.Böyle bir durumda server sizi uyaracak ve de başka bir nick almanızı söyleyecektir. Gene nick seçiminde önemli bir nokta sizin gerçek hayattaki kimliğinizi yansıtmaması.

2. Server (Sunucu)
IRC sunucusu; insanların aynı ortamda birbirler ini bulabilme leri için temel çatı.

3. Kanal (Channel)
# ön takısını alan, IRC SERVER üzerindeki bir yada daha fazla user'in oluşturdukları, genelde belli bir konu üzerinde konuştukları, yazılan herşeyin diğer kullanıcılara da paralel bir şekilde iletildiği ortam.

4. Private (MSG, QUERY, WHISPER)
Özel olarak da adlandırılan, iki kullanıcı arasında diğer kişilerin göremeyeceği sadece iki kişinin konuşmasını sağlayan ortam.

5. OP ne demektir?
Operatörün kısaltması olan bu deyim, kanaldaki (channel) yöneticilerine (mkd: yoneticil ere) verilen isimdir. Nickname'lerinin başında @ işareti bulunmakt adır. Bu kişiler kanaldaki güvenlikten sorumludu r ve de kanal kurucular i tarafından görevlendirilirler.

6. IRCOP'lar kimlerdir?
IRC SERVER'lardaki güvenlik görevlisi. Size küfreden, rahatsızlık verenlere gerekli uygulamayı yapan, bulunduğunuz serverin diğer ayarlarını halleden kişi. Kanal operatorl erinden farklı olarak IRCop'lar kanallard an değil server'in genelinde n sorumludu rlar. Bu nedenle kanal sorunlarınızı öncelikle o kanalda bulunan operatorl ere iletmeniz yararlı olacaktir .

7. Bot
Robot kelimesin in kısaltmasından gelen BOT, bir kullanıcı gibi sunucuya bağlanarak belli durumlard a belli şekilde tepki vermek üzere programla nabilen yazılımlardır. Programla nmasına ve gelişmişliğine bağlı olarak yöneticilerinden gelen komutlarl a kanallard a ve/veya özellerde konuşmak gibi normal kullanıcı komutlarını da kullanabi lirler.

8. Kick
IRC'de bir kanal operatoru nun bir kişiyi kanaldan atmasına kick denir. Kullanıcılar bu şekilde kanaldan uzaklaştırılırken atılma nedeninin yazılacagı bir "KICK REASON" faydalı olacaktır. Kick'lendikten sonra kanala yeniden girebilir siniz.

9. Ban
Bir kullanıcıyı kanaldan geri gelemeyec ek şekilde atmak anlamına gelir. BAN açılana veya BAN'i oluşturan şartlar (atılan kişinin nick/ip/ident'inden biri veya birkaçı) degişmedikce o kişi kanala giremez. Bu komutu da kick gibi sadece kanal operatörleri kullanabi lir.

10. Invite
Kanaldaki kullanıcılardan herhangi biri dışardan birisini bu komut ile kanala çağırabilir. Örneğin kanal (+i) durumunda yken kanala girilebil mesi icin gereklidi r.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanalımı nasıl kaydedebi lirim ?
Kanalımda başka birisine nasıl kalıcı opluk veririm?
Nickime ya da kanalıma ne oldu ?
Şifremi unuttum, ne yapmalıyım ?
Kullanmak istediğim bir nick var fakat kullanama yacağım söyleniyor?
Operatörü (yada kurucusu) olduğum kanala giremiyor um

Kanalımı nasıl kaydedebi lirim ?
Bir kanalı kaydedebi lmeniz için öncelikle o kanalda OP statunuzu n olması gerekmekt edir. Kayıtlı olmayan bir kanala ilk giren kişi iseniz, o kanalın operatorü statüsünde olursunuz ve nickinizi n önünde @ takısı olur.

/msg ChanServ register # <şifre>

Bu komuttaki yerine kaydetmek istediğiniz kanalın ismi, <şifre> yerine kanal için kullanacağınız şifre , yerine ise kanalınızın bir tanımlamasını yapbilirs iniz. Tabi bu komutun geçerli olması için de nickinizi n kayıtlı bir nick olması gerekmekt e.

Bu işlemlerden sonra kanalınız kaydedili p kaydedilm ediğini öğrenmek için aşağıdaki komutu yazabilir siniz.

/msg ChanServ info #
Kanal şifrenizi asla unutmayınız. Bir kenara not alınız. ASLA kimseye söylemeyiniz ve de internet cafe gibi yerlerde şifrenizi yazarken kimsenin size bakmadığından emin olunuz.

Eğer şifrenizi kaydederk en bir problem yaşıyorsanız ChanServ sayfalarımıza yada /join #help yazarak #help kanalımızdan detaylı bilgi alabilirs iniz.

Kanalımda başka birisine nasıl kalıcı opluk veririm?
Kanallard a erişim seviyeler i vardır. Bir kanal kurucusu (Founder) diğer nicklere 1-9999 arası erişim (access) verebilir . Kayıt edilmiş bir kanalda standart olarak 5 leveli olan nick kalıcı operatör olur. 10 level ve üstü kanalda AutoKick yetkisine sahip olur. Ayrıca bir nick kendisini n bir alt leveli kadar başka bir nicke kanalda access verebilir . Örneğin, 8 levelli bir kullanıcı 7 level'den başka bir nicke access verebilir .

Level eklenmesi ya da bir kullanıcının levelini değiştirmek için aşağıdaki komutu kullanabi lirsiniz.

/msg ChanServ access # add

kişinin access listesine ekleneceği kanalın ismi,
eklenecek kişinin nicki. Tabi bu nickin de kayıtlı olması gerekmekt edir.
kanaldaki erişim seviyesi. Kalıcı opluk için en az 5 en fazla 9999
10 ve 10'un üzerinde level eklerken, eklediğiniz kişiye gerçekten güvendiğiniz kişilerden olmasına dikkat ediniz.

Kanaldan kalıcı bir op'un operatorlüğünü silmek için ise öncelikle leveliniz in ondan yüksek olması gerekmekt edir. Eğer kanal sizin ise zaten en yüksek seviyedes inizdir. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabi lirsiniz.

/msg ChanServ access # del

Kanaldaki operatorl er ve seviyeler ini görmek için olan komut ise aşağıdaki gibidir.

/msg ChanServ access # list

kısmını boş bırakırsanız tüm access listesini görebilirsiniz.

Nickime ya da kanalıma ne oldu ?
21gün boyunca identify edilmeyen (şifresini tanımlamayan) nicklerin kayıtları silinir.
Kanallar için durum biraz daha değişiktir. Kanallard a 14 gün boyunca Access Listesind e bulunanla r içinden kimse girmemiş ise kanal düşer (Kayıtları silinir)

Şifremi unuttum, ne yapmalıyım ?
Şifrenizi tekrar öğrenebileceğiniz bir iki yol bulunmakt adır.
Nick bilgileri nizdeki email adresiniz den admin@sohbetseli.net adresine email atınız. Eğer Nick info'nuzdaki email ile yolladığınız email adresleri aynı ise size şifreniz email ile gönderilecektir.

Dikkat:
Nick bilgileri nizde Bir email adresi bulunması gerekmekt edir. Eğer nick bilgileri nize email adresiniz i eklememiş iseniz aşağıdaki komutla email

/msg nickserv set email

Email bilgileri nizi sık sık kontrol ediniz. Email değişimlerinde tekrar bu komutla yeni email'inizi Nick bilgileri nize işleyebilirsiniz.

Kullanmak istediğim bir nick var fakat kullanama yacağım söyleniyor?

Info komutunu kullanara k nickin en son ne zaman kullanıldığını öğreniniz. 15 gün boyunca kullanılmayan nickler düşer. (Servisler in Veritabanı'ndan silinir)

Operatörü (yada kurucusu) olduğum kanala giremiyor um
Öncelikle banlı olup olmadığınızı kontrol ediniz. Girmeye çalıştığınızda size gelen hata mesajını kontrol ediniz.

Mesaj: You are banned from #kanal şeklinde ise aşağıdaki komutu kullanıp tekrar /join # şeklinde girmeyi deneyiniz:

/msg chanserv unban #

Mesaj: You can't join #kanal (It's invite only) şeklinde ise aşağıdaki komutu kullanıp tekrar /join # komutunu kullanınız

/msg chanserv invite #

Mesaj: You can't join #kanal (Requires the correct key) şeklinde ise:
Eğer kanal kurucusu iseniz:

/msg chanserv clear # modes

komutu ile eğer kanalda +k gibi bir anahtar kelime , +i (sadece davet ile girebilme modu) var ise bu modları temizleye bilirsini z. İdeal kanal modları +tn-iklps'dir. Bunun için aşağıdaki komutu kullanınız

/msg chanserv set # mlock +tn-ilkps

Böylelikle eğer bir kanal operatörü, kanal modlarını +i (invite only) ya da +k (anahtar kelime ile girilebil en) olarak değiştirirse ChanServ otomatik olarak eski haline getirecek tir.

Eğer kanalda access'iniz varsa (kalıcı operatör iseniz) ve de founder yok ise bir IRCop'a başvurunuz. Bu tür durumlard a #ircops kanalına bakınız. IRCop'ları aşağıdaki komut yardımı ile bulabilir siniz

/who 0 o

Diğer IRC Komutları

PASSWD: /ns set passwd yeni.sifr e
. Kanal sifresini degistirm eye yarar.

URL: /ns set url http://www.adresiniz.com
. Nick infosuna bir web adresi eklemeye yarar.

NOMEMO: /ns set nomemo on/off.
. Memo almamaniz i saglar.

NOOP: /ns set noop on/off.
. Biri sizi kanal uop/vop/aop/sop listesine eklemek istedigin de onayinizi almasini gerektiri r.

EMAIL: /ns set email newemail.
. Nick bilgisind eki eposta adresini degistirm eye yarar.

SHOWEMAIL: /ns set showemail on/off.
. Nickname bilgisind e email adresinin herkes tarafinda n görülmesini saglar

PROTECT: /ns set protect on/off.
. Bu komut nicki korumaya yarar. Eger 60 sn içinde nick sifresi girilmezs e nicki kullanmay a çalisan kisinin nicki guestXXXX X 'e çevrilir.

[ ChanServ ]
INFO: /ns info #kanal
. Kanalin kurucusun un (founder) kim oldugunu, kuruldugu tarihi... gösterir.
. Not: Yeni servisler de sadece NickServ tarafinda n kaydedilm is (register) nickler kanal uop/vop/aop/sop listeleri ne eklenebil irler.

REGISTER: /cs register #kanal sifre tanitim
. Bu komut bir kanali kayit etmeye yarar.
. Tanitim kismina kanalin neyle alakali oldugu yazilir. Genel sohbet,yetiskin,hobiler gibi...

IDENTIFY: /cs identify #kanal sifre
. Bu komut kanalin sifresini girerek kanalin size ait oldugunu göstermeye yarar

http://sohbet.kenthaber.com/irc_yardim/nickserv_yardim/
« Son Düzenleme: Haziran 26, 2011, 01:01:30 ÖS Gönderen: administratör » Logged
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
LinkBacks Enabled by LordReco | FoRuMBoL Themes