+ İSLAMGREEN34 NEW WORLD » KÜLTÜR ______________________________________________________________________________________ » İSLAMİ DEFORMASYON ve ÇOK FARKLI KÜLTÜREL VE İSLAMİ KONULARA AİT DÖKÜMANLAR (Moderatör: İman_Power)
 İSLAMDA KADIN HAKLARI - KONU İÇİN TIKLAYINIZ

Kullanıcı Adı: Beni Hatırla?
Şifre:
Sayfa: [1]
Konu: İSLAMDA KADIN HAKLARI - KONU İÇİN TIKLAYINIZ  (Okunma Sayısı 4237 defa) Seçenekler Arama
« : Aralık 15, 2009, 02:17:44 ÖÖ »
admin
Ziyaretçi
İSLAMDA KADIN HAKLARI - KONU İÇİN TIKLAYINIZ

İSLAMDA KADIN HAKLARI
KONU İLE İLGİLİ ALTTAKİ YAZIYI OKUYUNUZ
ALINTI YAPILAN SİTE LİNKİMİZ ALTTADIR
GEREKLİ DÖKÜMANLARI BU SİTE LİNKİNDEN
ALABİLİRSİNİZ

http://www.islamiyet.gen.tr/islamda_kadin_ve_erkek/kadinin_esini_secme_hakki_ve_islam.php

Medine’nin yerlileri nden olan Hidam’ın kızı Hansa, bir gün Aişe validemiz e gelir ve sorusunu şöyle sorar: Valide, der. Babam beni itibarlı bulduğu akrabasıyla evlendiri yor. Bana sorma gereği duymuyor. Ben de bundan rahatsızlık duyuyorum . Ben bir kız olarak hayat arkadaşımı seçme hakkına sahip değil miyim? İslam bana bu hakkı tanımıyor mu? Babamın seçtiğini seçmeye mecbur muyum? Aişe validemiz in cevabı: Şu anda Resululla h evde yok. Birazdan gelir. Sorunu O’na soralım, cevabını da O’ndan birlikte dinleyeli m. Sen şuracıkta biraz bekle... Az sonra Efendimiz (sas) teşrif eder. Aişe validemiz de Hansa’nın sorduğu soruyu aynen sorar: Kızın seçme hakkı yok mu, der. Hansa bana böyle bir soru sordu. Babası Hidam onu itibarlı bulduğu bir akrabasıyla evlendiri yor, kızcağıza sorma gereği de duymuyorm uş? Bu soruya Efendimiz özel bir ilgi gösterir ve ilk emrini verir: Hemen kızın babası Hidam’ı bulup getirin! Ensar’dan Hidam aranıp bulunur. Resululla h seni istiyor, derler. Telaşla huzura giren Hidam’a Efendimiz’in ilk sorusu: Hidam! Sen kızına sorma gereği duymuyor da kendi beğendiğini mi beğenmeye zorluyors un? Baba Hidam’ın cevabı hazır: Ya Resululla h, der. Benim beğendiğim iyi bir ailenin akıllı bir çocuğudur. Kızıma layık olan da odur! Hidam, seçtiğin bu gençle hayatı yaşayacak olan sen misin, yoksa kızın mı? Kızımdır ya Resululla h! Öyle ise hayatı kim yaşayacaksa son söz de onun hakkı değil mi? Kızın yaşayacağı genci beğenme hakkına sahip olmazsa, beğenmediği gençle nasıl mutlu yaşayacak? Efendimiz sözünü söyler ve şöyle bağlar: Hemen kızına sormadan yaptığın bu anlaşmayı durdur! İşte bu sırada ötelerden beklenmed ik bir ses gelir: Ya Resululla h, babamın seçtiğine artık ben de evet, diyorum. Anlaşmayı durdurmasın! Bundan sonra da şu fevkalâde güzel açıklamayı yapar Hansa kız. Der ki: Babamın kendi seçtiğini seçmeye beni mecbur bırakması, şehirde, ‘Kızların seçme hakkı yoktur.’ gibi bir düşüncenin yayılmasına sebep oldu. Bu yüzden sorma gereği duydum. Şimdi anlaşıldı ki, kızların seçme hakkı vardır. Ailesi kendi seçtiğini seçmeye kızlarını zorlayama z. Artık ben babamın seçtiğine kendi isteğimle evet, diyorum. Sözünden dönme durumunda kalmasın babam! Elbette hiçbir baba kızına kötü aday seçmez...( Ahmet Şahin, 13 Mart 2007)
Halife Hazret-i Ömer'in (ra) "Biz İslam'dan önce kadınları insan yerine koymazdık.islam gelince onlara hem ayetlerde hem de hadislerd e yer verdi, erkekler gibi hakları anlatıldı. Ondan sonra biz kadınların da erkekler gibi hakları olduğunu düşünür hale geldik!.." (Buhari, Müslim).Bir tespit de oğlu Abdullah'tan. "Biz kadınlar hakkında ileri geri konuşmaktan korkar olduk, vahiy gelir de bizi azarlar kadın hakları konusunda diye!

http://www.nurkoy.net/haberler/kadinin_esini_secme_hakki_ve_islam.html
http://www.nurkoy.net/haberler/islamda_kadinin_sahitligi.html
http://www.nurkoy.net/haberler/islamda_cinsellik_ve_egitimi.html
http://www.cevaplar.org/index.php?khide=visible&sec=16&sec1=59&yazi_id=6245
http://www.feyzdergisi.com/yazi_ayrinti.php?yazi_no=1531
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=62278

http://www.sabah.com.tr/multimedya/galeri/yasam/erkek_ve_kadin_arasindaki_50_temel_fark?tc=50&albumId=14716&page=1


TESETTÜR MODELLERİ - İSLAMİ BAYAN KIYAFETLE

http://www.giyimtesettur.com/bolum/tesetturgiyim/spor-tesettur-giyim

TÜRBANLI BAYAN MODELLER
 
http://www.google.com.tr/#hl=tr&sclient=psy-ab&q=T%C3%9CRBANLI+BAYAN+MODELLER&oq=T%C3%9CRBANLI+BAYAN+MODELLER&gs_l=serp.3..33i21.3983.13738.0.14166.23.20.0.0.0.0.521.3485.3-7j1j1.9.0...0.0...1c.1.Kc318FZ-qFQ&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=e25ef5688076af14&bpcl=38897761&biw=1676&bih=860
 
« Son Düzenleme: Kasım 26, 2012, 11:24:11 ÖÖ Gönderen: admin » Logged
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC
LinkBacks Enabled by LordReco | FoRuMBoL Themes