+ ISLAMGREEN34 NEW WORLD » SPORTİF AKTİVİTE  » SPOR BRANŞLARI (Moderatör: İman_Power)
 MÜSLÜMAN OLAN AVRUPALI FUTBOLCULAR KONU İÇİN TIKLAYINIZ

Kullanıcı Adı: Beni Hatırla?
Şifre:
Sayfa: [1]
Konu: MÜSLÜMAN OLAN AVRUPALI FUTBOLCULAR KONU İÇİN TIKLAYINIZ  (Okunma Sayısı 9227 defa) Seçenekler Arama
« : Mayıs 13, 2009, 11:25:48 ÖÖ »
admin
Ziyaretçi
MÜSLÜMAN OLAN AVRUPALI FUTBOLCULAR KONU İÇİN TIKLAYINIZ

MÜSLÜMAN OLAN AVRUPALI FUTBOLCUL AR
VE İLK OYNADIĞI SPOR KLÜBÜ İSİMLERİ İÇİN
LİSTENİN ALTINDAKİ LİNKİ TIKLAYINI Z

Aşağıdaki Listede ilk başta Avrupalı Müslüman
Futbolcun un ismi
Futbolcun un isminin hemen yanındada
oynadığı Avrupa futbol takımının ismi veya
Avrupa ülkesinin milli takımının adı yazmaktadır
Listenin altındaki linklerde de futbolcul ara ait bilgiler
bulunmakt adır tıklayarak okuyunuz

MÜSLÜMAN AVRUPALI FUTBOLCUL ARDAN
DÜNYACA TANINMIŞ OLAN BİR KAÇ İSİM
ÖRNEK OLARAK VERİLMİŞTİR
LİSTENİN TAMAMINI
BURAYA SIĞMADIĞI İÇİN YAZAMIYOR UZ
SADECE DÜNYACA TANINMIŞ BİR KAÇ İSİM
VERİLMİŞTİR
  
Nıcolas Real Madrıd

Zlatan Ajax

Thıerry Arsenal

Robın Netherlan d

Sılvestre France

Keıta Lıverpool

Lamouchı France

Neokuman OsasunaLa liga

Toure Arsenal

Mıdzıc Bayern Munıch

Valon Lazıo

Rıberry France

Drogba Marseılle

Cısseıu France

Dıarraı Real Madrıd

Mıdo Mıddlesbrough

Thuram Barcelona

Frıedrıck Sevılla

Samıra Lyon

Dıouf Lıverpool

Erıc Barcelona

Sectıouı Porto

Sıssıoko Lıverpool

Afellaı Netherlan d

Toure Monaco

Benzeıma Lyon

Florent Chelsea

Lassıana France

Arfaıa Lyon
 
Zıdane France

Yanbaıevsky Moscow

Jaewoon South Korea

Desırejob France

Calloıno Sıerra Leone

Rıcardo ACmılan

Shabaan Sweden

Bılyanetdınov Moscow

Armando France

Zenabıa Denmark

Kanoute Sevılla

Colın England

Jeremy France

Fathıe Germany

Bouhlarou z Netherlan d

Julıen France

DÜNYADAKİ ÜNLÜ MÜSLÜMAN SPORCULAR
1970’li yıllarda sadece ünlü boksör Muhammed Ali ile seviniyor duk. Son yıllarda spor alanlarındaki başarılı Müslüman sporcuların sayısı bir hayli arttı. Üstelik, sonradan Müslüman olanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Futboldan basketbol a, tenisten atletizme, badminton dan triatlona işte ünlü Müslüman sporcular ...
TRT’nin tek kanal olduğu dönemlerde Orhan Ayhan’ın sesinden Muhammed Ali (Cassius Marcellus Clay)’nin boks maçlarını izlerdi Türkiye. Muhammed Ali, ringlerde önüne geleni devirirke n müslüman olmuş (1975) ve adeta bu dinin temsilcis i haline gelmişti. İnsanlar gece yarısı sıcak yataklarından kalkarak Muhammed Ali’nin kazanması için dua ederdi. Artık devir değişti. Sadece Muhammed Ali ile gurur duyulan günler geride kaldı. Şimdilerde Müslüman sporcular, sporun birçok alanında seslerini daha çok duyuruyor . Şimdi isterseni z, futbolcul ardan başlayarak Müslüman sporcular a bir göz atalım.

2006’da en yüksek ücretle takım değiştiren futbolcul ar sıralamasında Lyon’dan Real Madrid’e 49.5 milyon YTL’ye giden Malili Mahamadou Diarra zirvede bulunuyor . 1981’de Mali’de doğan Diarra, birçok meslektaşının aksine Fransa Milli Takımı yerine ülkesini tercih etti. Dini vecibeler ini elinden geldiğince yerine getirmeye çalışan Diarra, Ramazan ayı hakkında kendisine yöneltilen bir soruya bakın nasıl cevap veriyor: “Her Müslüman gibi orucumu tutuyorum . Ve normal hayatıma devam ediyorum. 17 yaşımdan beri oruç tutuyorum ve 8 yaşımdan beri de Avrupa’da yaşıyorum, hiçbir problemle karşılaşmadım.”

Sonradan Müslüman olanlar da çok

İspanya Ligi’nde top kuşturan ve bu sezon Sevilla formasıyla attığı 14 golle Avrupa gol krallığı yarışında ilk sırada olan Federic Kanoute de bir başka Müslüman futbolcu. 20 yaşından beri İslam’ı yaşadığı belirtile n Malili futbolcun un diğer ismi Omar. Lyon’da doğan ve aynı zamanda Fransa vatandaşı olan Kanoute, milli takım tercihini Diarra gibi Mali’den yanan kullandı. Sevilla’nın Tottenham’dan transfer ettiği 29 yaşındaki golcü, geçtiğimiz eylülde dini sebepleri gerekçe göstererek Sevilla’nın üzerinde bahis şirketi reklamı olan formasını giymek istemedi. Zar zor ikna edilen Kanoute, bir süre sonra reklamlı formayı sırtına geçirdi.

Geçen sezon F.Bahçe’de oynayan Fransız Nicolas Anelka da Müslüman futbolcul ardan. Geçtiğimiz haftalard a kutsal topraklar da çekilen ve ihram giymiş fotoğrafları basına yansıyan Anelka, 2004’ten beri Müslüman ve diğer adı Abdul Salam Bilal. Saydığımız isimlerin ortak özelliği Fransız vatandaşı olmaları. Sömürge ülkelerinden göç alan Fransa’da çok sayıda Müslüman futbolcu var. Dini konusunda çeşitli spekülasyonlar yapılsa da Cezayir göçmeni bir ailenin çocuğu olan Zidane da Müslüman futbolcul ar arasında. 2006 Dünya Kupası sonrası futbolu bırakan Zidana’ın pek bilinmeye n ismi Zinettin Yazid.

Bir süre G.Saray forması giydikten sonra Marsilya’ya giden Frank Ribery de İslam dinini sonradan seçen bir futbolcu. Yıldızı her geçen gün daha da parlayan Ribery (Bilal), Cezayirli Vehibe Belhami ile evlenince Müslüman oldu. Kızının adını da Hizya koyan genç yetenek, dini yaşantısı hakkında konuşulmasından pek hoşlanmıyor; ama maçlardan önce ellerini açarak dua etmesi, onun Müslümanlığı konusunda gereken cevabı veriyor.

Faslı Büşra isminde bir bayanla evlenip Müslüman olduğu öne sürülen Arsenal’in Hollandalı futbolcus u Robin Van Persie ise bu konulara hiç girmiyor. Bazı kaynaklar onun Müslüman olduğunu söylese de bu konuda sağlam bir bilgi henüz yok. Keza İnter’de oynayan İsveçli Zlatan İbrahimoviç gibi... 25 yaşındaki golcünün babası Bosna-Hersekli. Adı Şefik. Annesi ise Hırvat ve adı Jurka. Birçok kaynakta İbrahimoviç’in Müslüman olduğu belirtils e de bazı kaynaklar Hıristiyan olabileceğini yazıyor.

Phillipe Troussier ismini futbolsev eler anımsayacaktır. Fas Milli Takımı’nı çalıştıran Fransız teknik direktör, Fas’ta 2006’nın mart ayında eşi ile birlikte Müslüman oldu. Kendisi Ömer, eşi de Amina ismini aldı ve Selma ile Meryem adlı iki Müslüman çocuğu da evlat edindiler . Bir başka Fransız teknik direktör Brunu Metsu da İslam’a yönelen isimler arasında. Senenal Milli Takımı’nın başındayken Müslüman olan Metsu, halen Birleşik Arap emirlikle ri’nin Al-İttihat takımı çalıştırıyor. Chelsea’de oynayan Hollandalı Boulahrou z da Müslüman futbolcul ardan. Fas asıllı Boulahrou z’un ailesi Hollanda’da yaşıyor. Boulahrou z, milli takım tercihini Hollanda’dan yana kullanıyor.

Tenisçi Safin, Tatar ve Müslüman

Futbolun dışındaki sporlarda da ismini çokça duyduğumuz Müslümanlar bulunuyor . Mesela, tenis dünyasının başarılı sporcuları arasındaki Marat Safin, Müslüman. Aslen Tatar olan Rus tenisçinin adı Marat Mubin Uli Safin. Faslı rekortmen atlet Hicham El Guerrouj da ismi çok tanınmış Müslüman sporcular arasında. Basketbol da Kerim Abdul-Jabbar, NBA yıldızı Hakeem Abdul Olajuwon, ünlü triatlonc u Faris Al-Sultan (annesi Alman, babası Iraklı) ve ismini burada sayamadığımız daha çok sayıda meşhur Müslüman sporcu var. Ve bunların sayısı da hızla artıyor.

Yeri gelmişken, bir yanlışı da düzeltelim. Ülkemizde yabancı takımların maçlarını anlatan spikerler, Müslüman futbolcul arın isimlerin i genellikl e hatalı telaffuz ediyor. İngilizce teleffuza göre yazılan isimleri Türkçe okuyunca garip oluyor. Khalid’e Halit, Omar’a Ömer denmeyinc e de bir sporcunun Müslüman olduğu anlaşılmıyor. Kurban Bayramı’nı idrak ettiğimiz şu günlerde hem Müslüman sporcuları hatırlatmak hem de bu konuya dikkat çekmek istedik. Bayramların coşkusu, sporun kardeşliğiyle kuşanıp bütün dünyayı sarsın diyerek…

 

ÖNEMLİ İSİMLERİ YAKINDAN TANIYALIM

* Omar Fredrick Kanoute (Mali-Sevilla): Şu an Avrupa gol krallığı yarışında ilk sırada. 20 yaşından beri dini vecibeler ini yerine getirdiği belirtili yor. Fransa doğumlu ama Mali Milli Takımı’nda forma giyiyor.

* Frank Bilal Ribery (Fransa-Bayern Münih): Fransa’da doğdu. Cezayir asıllı Belhami ile evlendi ve Müslüman oldu. Fransa Milli Takımı’nda oynuyor.

* Muhammed Diarra (Mali-Real Madrid): Real Madrid’de oynayan futbolcu, Mali asıllı bir Müslüman. Milli takım tercihini Mali’den yana kullanıyor. 2006’nın en pahalı transferl erinden.

* Halid Boulahrou z (Fas-Chelsea): Hollanda’da doğan Faslı oyuncu, Hollanda Milli Takımı ve Chelsea’de oynuyor.

* Nicolas Bilal Anelka (Chelsea): Martiniqu e asıllı Fransız futbolcu. 2004’te Müslüman oldu ve Abdul Selam Bilal adını aldı. Geçtiğimiz günlerde hac sırasında çekilmiş fotoğrafları yayınlandı.

* Zinadine Yazid Zidane: Cezayir asıllı Fransız futbolcu.

* Muhammed Lamine Sissoko (Mali-Juventus): Mali asıllı Fransız futbolcu. Mali Milli Takımı’nda oynuyor.

* Jae Lee Woon (G.Kore-Suwon Samsung): 1973 doğumlu Güney Koreli milli kaleci, 2002’den beri Müslüman olarak hayatını sürdürüyor.

* Kolo Abib Toure (Fildişi-Manchester City): Mancheste r City’de forma giyiyor. Kardeşi İbrahim ve Yaya da profesyon el futbolcu. İsmindeki Abib’den kasıt, Habib.

* Yaya Toure (Fildişi-Barcelona): Kolo Toure’nin kardeşi.

* Kerim Benzama (Cezayir-Real Madrid): Cezayir asıllı Fransız futbolcu.

* Joseph Desire Job (Kamerun-Sedan): Fransa doğumlu Kamerunlu futbolcu.

* Robbie Van Persie (Hollanda-Arsenal): Hollandalı futbolcun un Faslı Büşra isminde bir bayanla evlenip Müslüman olduğu öne sürülüyor.

* Zlatan Ibrahimov ic (İsveç-Barcelona): Babası Boşnak, annesi Hırvat. Birçok kaynak Müslüman olduğunu yazıyor.

* Muhammed Kallon (Sierra Leone-Monaco): Uzun yıllar İnter forması giydi. Şu an Monaco’nun başarısı için ter döküyor.

* Habib Beye (Senegal-Marsilya): Senegalli ve ülkesinin milli takımında oynuyor.

* El Hadji Diouf (Senegal-Bolton): Kariyerin e Fransa’da başladı. Daha önce Liverpool’da da oynadı.

* Hasan Salihamid zic (Bosna-Bayern Münih): 30 yaşındaki Boşnak futbolcu kariyerin i Bayern’de sürdürüyor.

* Bruno Metsu (Fransa-Al-Ittihad): Fransız teknik direktör. Senegal’i çalıştırırken Müslüman oldu.

* Phillipe Omar Troussier (Fransa-Fas): Fransız teknik direktör. Geçen yıl eşi ile birlikte Fas’ta Müslüman oldu.

* Hicham El Guerrouj (Fas): 1500 metrede dünya rekorunu elinde bulunduru yor. Dünyanın en iyi atletleri nden biri. 2006’da atletizmi bıraktı.

* Kerim Abdul-Jabbar (ABD): Amerikalı eski ünlü basketbol yıldızı. Müslüman olmadan önceki adı Lewis Alcindor idi.

* Hakeem Abdul Olajuwon (ABD): Nijerya’da doğdu. Amerika’da birçok Müslüman gencin kahramanı olarak biliniyor .

* Mike Tyson (ABD): Dünya ağır sıklet boks şampiyonlarından. 7 yıl cezaevind e yattı ve o sırada Müslüman olduğu açıklandı. Müslüman olduktan sonraki adı Abdul Aziz.

* Muhammed Ali (ABD): Gerçek adı Cassius Marcellus Clay. Eski ağır sıklet boks şampiyonlarından. Müslümanlığı seçen ve sembol olmayı başarmış bir kişilik.

* Marat Safin (Rusya): Aslen Tatar olan Rus tenisçinin adı Marat Mubin Uli Safin. Safin, Müslüman Tatar bir ailenin çocuğu.

* Hashim Khan (Pakistan): Ünlü squash’çı. 7 kez İngiltere şampiyonu oldu. Pakistan’ın dünyaya sunduğu en büyük squash yıldızı.


--------------------------------------------------------------------------------

ÇEŞİTLİ DALLARDAKİ ÜNLÜ BAZI MÜSLÜMAN SPORCULAR
 

Thierry Henry
Nicolas Anelka
Frédéric Oumar Kanouté
Franck Bilâl Ribery
Mahamadou Diarra
Khalid Boulahrou z
Yezid Zeynüddin bin İsmail Zidane [Zinedine Zidane]
Mohamed Lamine Sissoko Gillan
Lee Woon-Jae
Kolo Abib Touré
Yaya Toure
Karim Benzema
Joseph Desire Job
Robin van Persie
Zlatan Ibrahimov ic
Mohamed Kallon
Habib Beye
El-Hadji Diouf
Hasan Salihamid zic
Ali Karimi
Vahid Hashemian
Didier Drogba
Djibril Cisse
Lilian Thuram
Samir Nasri
Eric Abidal
İbrahim Afellay
Florent Malouda
Hatem Ben Arfa

 
http://ebrah.net/blog/2008/08/06/musluman-yildizlar/
http://www.frmtr.com/genel/1425285-musluman-futbolcular-avrupayi-salliyor.html
http://www.zevkliyiz.net/unlu-musluman-futbolcular-t744657.html
http://www.izafet.com/cnnturk-guncel-haber/34425-dunyaca-unlu-futbolcu-kaka-musluman-oldu.html
http://www.turkforum.net/showthread.php?t=708087
http://www.guncelhaber.com/Spor/Fransayi-Hor-Gordugu-Muslumanlar-Tasiyor-48608.html
http://www.semaverdergisi.com/igada-oruc-tutan-10-musluman-futbolcu-1277.html
http://www.bahismedya.com/2008/06/30/real-madride-musluman-tokadi/
http://www.habername.com/haber/euro-2008e-musluman-damgasi-2804.htm
http://www.tekplatform.com/super-cafe/402433-musluman-olan-futbolcular.html
http://www.yeniasya.com.tr/2008/06/30/spor/h1.htm
http://www.cemaat.com/spor-ve-inanc-hurriyeti-yahudi-balili-musluman-olajuwon-ve-laik-hakan-sukur
http://www.lisem.net/tag/musluman/
http://forum.donanimhaber.com/m_25762740/mpage_1/key_//tm.htm#25762939
http://www.maxiddaa.com/ribery_gucumu_islamdan_aliyorum
http://www.gencislam.com/forum/showthread.php?t=20519
http://www.yenifrm.com/archive/onlar-isanin-futbolculari-vurun-bizimkilere-t138269.html
« Son Düzenleme: Ocak 09, 2013, 05:31:45 ÖS Gönderen: admin » Logged
Sayfa: [1]
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
LinkBacks Enabled by LordReco | FoRuMBoL Themes